Tournament Results Archive

2021 Tournament

Printable Regional-Finals Brackets (PDF):

Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4
 

2021 Finals - Nov. 6 

Division 1 - Novi -  Video | Audio
Okemos 2, New Baltimore Anchor Bay 1 -  Summary | 2H Coverage

Division 2 - Comstock Park -  Video | Audio
Grand Rapids Christian 2, Bloomfield Hills Brother Rice 1 - Summary | 2H Coverage

Division 3 - Comstock Park -  Video | Audio
Grand Rapids South Christian 3, Grosse Ile 1 - Summary | 2H Coverage

Division 4 - Novi -  Video | Audio
Wyoming Potter's House 3, Clarkston Everest Collegiate 0 - Summary | 2H Coverage

2H Finals Preview

2021 Semifinals - Nov. 3

Division 1
New Baltimore Anchor Bay 3, Grosse Pointe South 1
Okemos 1, Northville 0

Division 2
Bloomfield Hills Brother Rice 2, DeWitt 1 (SO)
Grand Rapids Christian 2, Richland Gull Lake 1

Division 3
Grosse Ile 2, Flint Powers Catholic 0
Grand Rapids South Christian 2, Elk Rapids 1

Division 4
Clarkston Everest Collegiate 1, Allen Park Inter-City Baptist 0
Wyoming Potter's House Christian 1, Holland Black River 0

2020 Tournament

Printable Regional-Finals Brackets (PDF):
Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2020 Finals - Nov. 7

Division 1 - Comstock Park
Detroit Catholic Central 2, Traverse City West 1 (OT) - Summary | 2H Coverage

Division 2 - Comstock Park 
Richland Gull Lake 1, DeWitt 0 (OT) -  Summary | 2H Coverage

Division 3 - Novi
Grosse Ile 1, Grand Rapids South Christian 0 - Summary | 2H Coverage

Division 4 - Novi 
Adrian Lenawee Christian 2, Grandville Calvin Christian 1 - Summary | 2H Coverage

2020 Semifinals - Nov. 4

Division 1
Traverse City West 4, Troy Athens 0
Detroit Catholic Central 3, Mattawan 2

Division 2 
DeWitt 3, BH Cranbrook-Kingswood 1
Richland Gull Lake 5, East Grand Rapids 1

Division 3
Grosse Ile 4, Williamston 0
Grand Rapids South Christian 2, Elk Rapids 1 (ShO)

Division 4
Adrian Lenawee Christian 2, Clarkston Everest Collegiate 0 
Grandville Calvin Christian 3, Leland 0

2019 Tournament

Printable Regional-Finals Brackets (PDF):
Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2019 Finals - Nov. 2

Video | Audio | 2H Preview
State Champs Highlight Video

Division 1 - Comstock Park
Troy Athens 4, Traverse City West 1 (OT) - Summary | 2H Coverage

Division 2 - Novi
GR Forest Hills Northern 2, Melvindale 0 - Summary | 2H Coverage

Division 3 - Comstock Park 
Grosse Ile 2, Grand Rapids South Christian 1 (SO) - Summary | 2H Coverage

Division 4 - Novi 
Muskegon Western Michigan Christian 1, Grosse Pointe Woods U. Liggett 0 (SO) - Summary | 2H Coverage

2019 Semifinals - Oct. 30

Division 1
Troy Athens 5, Salem 2
Traverse City West 3, Novi 2 (OT)

Division 2 
Melvindale 4, Fenton 1 (OT)
GR Forest Hills Northern 1, Mattawan 0

Division 3
Grosse Ile 1, Macomb Lutheran North 0
Grand Rapids South Christian 2, Ludington 1 (SO)  

Division 4
Grosse Pointe Woods U Liggett 5, Clarkston Everest Collegiate 0
Muskegon Western Michigan Christian 2, Dansville 0

2018 Tournament

Printable Brackets (PDF):
Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2018 Finals - Nov. 3

Video | Audio | Second Half Preview

Novi
D3: Hudsonville Unity Christian 3, Grosse Ile 1 (OT) - Stats | 2H Coverage
D1: Ann Arbor Skyline 2, East Kentwood 0 - Stats | 2H Coverage

Comstock Park
D4: Leland 1, Ann Arbor Greenhills 0 - Stats | 2H Coverage
D2: Detroit Country Day 1, Grand Rapids Forest Hills Northern 0 (ShO) - Stats | 2H Coverage

2018 Semifinals - Oct. 31

Division 1
Ann Arbor Skyline 2, Warren DeLaSalle 1 (OT)
East Kentwood 1, Grand Blanc 0

Division 2 
Detroit Country Day 2, Cranbrook Kingswood 1 (OT)
Forest Hills Northern 1, Richland Gull Lake 0 (OT)

Division 3
Grosse Ile 2, Macomb Lutheran North 0
Hudsonville Unity Christian 4, Ludington 0  

Division 4
Ann Arbor Greenhills 1, Genesee Christian 0
Leland 3, Kalamazoo Hackett Prep 2

2017 Tournament

Printable Brackets (PDF):
Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2017 Finals

Video | Audio | 2H Finals Preview

Rochester Hills Stoney Creek - Nov. 4
D1: Detroit Catholic Central 1, Walled Lake Central 0 - Stats | 2H Coverage
D4: Ann Arbor Greenhills 1, Kalamazoo Hackett Catholic Prep 0 - Stats | 2H Coverage

Comstock Park - Nov. 4
D2: Holland 3, East Lansing 0 - Stats | 2H coverage
D3: Flint Powers Catholic 4, Ludington 2 - Stats | 2H Coverage

2016 Tournament

Printable Brackets (PDF)Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

2016 Finals

Video at MHSAA.tv | Audio at MHSAANetwork.com | Second Half Team-by-Team Previews

Comstock Park High School - Nov. 5
D4: Genesee Christian 3, Muskegon Catholic Central 0 - Stats | 2H Coverage
D1: East Kentwood 1, Troy Athens 0 (SO) - Stats | 2H Coverage

Rochester Hills Stoney Creek High School - Nov. 5
D3: Grand Rapids Catholic Central 1, Flint Powers Catholic 0 - Stats | 2H Coverage
D2: Mattawan 1, Dearborn Divine Child 0 (SO) - Stats | 2H Coverage

2015 Tournament

Printable Brackets (PDF)Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

2015 Finals

Second Half Previews

Brighton High School
D1: Forest Hills Central 2, Canton 0 | Final Box | 2H Coverage
D4: Genesee Christian 3, Kalamazoo Hackett Catholic Prep 2 (OT) | Final Box | 2H Coverage

Comstock Park High School
D2: Mason 3, Forest Hills Northern 2 (ShO)| Final Box | 2H Coverage
D3: GR South Christian 1, Williamston 0 (ShO) | Final Box | 2H Coverage

Archived Video | Archived Audio

2014 Tournament

Printable Brackets (PDF):
Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

2014 Finals

Brighton High School 
D1 - Canton 1, Rochester Adams 0 - Final Box | 2H Coverage
D2 - East Lansing 4, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 3 (OT) - Final Box | 2H Coverage

East Kentwood - Crestwood Middle School 
D3 - Hudsonville Unity Christian 1, Williamston 0 - Final Box | 2H Coverage
D4 - Birmingham Roeper 4, Grand Rapids Covenant Christian 2 - Final Box 2H Coverage

Archived Video | Archived Audio

2013 Tournament

Printable Brackets (PDF): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

2013 Finals

Troy Athens High School 
D1 - Ann Arbor Skyline 1, Bloomfield Hills 0 - Final Stats | 2H Coverage
D3 - Flint Powers Catholic 1, Grand Rapids South Christian 0 (SO) -Final Stats | 2H Coverage

East Kentwood - Crestwood Middle School 
D2 - East Lansing 2, Spring Lake 0 - Final Stats | 2H Coverage
D4 - Lansing Christian 1, Grand Rapids Covenant Christian 0 - Final Stats | 2H Coverage

Archived Video | Archived Audio | Second Half Preview

2012 Tournament

2012 Tournament

2012 Finals - Nov. 3

Video | Audio

Division 1 - Troy Athens
East Kentwood 1, Grand Blanc 0 - Summary | 2H Coverage

Division 2 - East Kentwood Crestwood MS
Hudsonville Unity Christian 3, Petoskey 0 - 
Summary | 2H Coverage

Division 3 - East Kentwood Crestwood MS
Grand Rapids South Christian 1, Williamston 0 (OT) - Summary | 2H Coverage

Division 4 - Troy Athens
Hamtramck Frontier International 3, Grand Rapids Covenant Christian 2 - 
Summary 2H Coverage

2012 Semifinals - Oct. 31

DIVISION 1

1 - Holt
East Kentwood 3, Novi 0

2 - Lake Orion
Grand Blanc 2, Utica Ford 0

DIVISION 2

3 - Plainwell
Hudsonville Unity Christian 1, Dexter 0

4 - Midland
Petoskey 3, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 1

DIVISION 3

5 - Mason
Grand Rapids South Christian 1, Grosse Ile 0

6 - Grand Rapids Christian
Williamston 2, Elk Rapids 1 (SO)

DIVISION 4

7 - Big Rapids
Grand Rapids Covenant Christian 2, Leland 0

8 - Troy Athens
Hamtramck Frontier International 2, Genesee Christian 0

2011 Tournament

2011 Tournament Brackets (Reg.-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4


2011 Finals - Nov. 5

Archived Video

Division 1 - East Kentwood Crestwood MS
Canton 1, Grand Haven 0 - Final Box

Division 2 - Troy Athens
Auburn Hills Avondale 2, Spring Lake 1 Final Box

Division 3 - Troy Athens
Detroit Country Day 2, Hudsonville Unity Christian 1 - Final Box

Division 4 - East Kentwood Crestwood MS
Allen Park Inter-City Baptist 1, Muskegon Western Michigan Christian 0 (OT) Final Box

 


 

2011 Semifinals - Nov. 2

DIVISION 1

1 - Holt   
Grand Haven 1, Troy 0

2 - Farmington    
Canton 1,  Warren DeLaSalle 0

DIVISION 2

3 - Plainwell 
Spring Lake 2, Mattawan 0

4 - Auburn Hills Avondale
Auburn Hills Avondale 2, Bloomfield Hills Andover 1

DIVISION 3

5 - Hope College
Hudsonville Unity Christian 5, South Haven 1

6 - Midland    
Detroit  Country Day 2, Elk Rapids 1

DIVISION 4

7 - Cedar Springs    
Muskegon Western Michigan Christian 2, Kalamazoo Hackett 0

8 - Troy Athens 
Allen Park Inter-City Baptist 1, Auburn Hills Oakland Christian 0 (OT)

2010 Tournament

2010 Tournament Brackets (Reg.-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

2010 Finals - Nov. 6

Division 1 - Troy Athens
East Kentwood 6, Sterling Heights Stevenson 0 - Box
Archived Video

Division 2 - Troy Athens
Grand Rapids Northview 2, Bloomfield Hills Lahser 1 - Box
Archived Video

Division 3 - East Kentwood Crestwood MS
Grand Rapids South Christian 1, Lansing Catholic 0 - Box
Archived Audio

Division 4 - East Kentwood Crestwood MS
Muskegon Western Michigan Christian 2, Ann Arbor Greenhills 1 - Box
Archived Audio


2010 Semifinals - Nov. 3

DIVISION 1

1-Holt
East Kentwood 4, Canton 1 (OT)

2-Fenton
Sterling Heights Stevenson 1, Grand Blanc 0 (SO)

DIVISION 2

3-Grand Rapids Christian
Grand Rapids Northview 2, Holland  1

4-Bloomfield Hills Andover
Bloomfield Hills Lahser 3, Lapeer East 1

DIVISION 3

5-Holton 
Grand Rapids South Christian 4, Whitehall 0

6-Williamston
Lansing Catholic 4, Almont 2

DIVISION 4

7-Cedar Springs
Muskegon Western Michigan Christian 1, Bridgman 0

8-Troy Athens
Ann Arbor Greenhills 4, Hamtramck Frontier International 2


2010 Boys Soccer Regionals - Oct. 26-30

DIVISION 1

1-1 Holt
Rick Schmidt, Athletic Director
Holland West Ottawa 2, Portage Central 1
East Kentwood 3, Brighton 1
Final - East Kentwood 4, Holland West Ottawa 0

2-1 Dearborn Edsel Ford
Robert Picano, Athletic Director
Novi 2, Ypsilanti Lincoln 0
Canton 1, Ann Arbor Huron 0
Final - Canton 1, Novi 0

3-1 Troy-Athens
Robert Dowd, Athletic Director
Utica Eisenhower 2, Birmingham Brother Rice 1
Sterling Heights Stevenson 1, Warren DeLaSalle 0
Final - Sterling Heights Stevenson 3, Utica Eisenhower 2

4-1 Fenton
Michael Bakker, Athletic Director
Troy  1, Traverse City West 0
Grand Blanc 3, Rochester Adams 2 (SO)
Final - Grand Blanc 3, Troy 1

DIVISION 2

5-2 Middleville-Thornapple Kellogg
Brian Balding, Athletic Director
Holland 3, Vicksburg 0
DeWitt 3, Plainwell 0
Final - Holland 1, DeWitt 0 (SO)

6-2 Mason
Greg Lattig, Athletic Director
Eaton Rapids 2, Goodrich 1 (SO)
Bloomfield Hills Lahser 1, Dexter 0
Final - Bloomfield Hills Lahser 8, Eaton Rapids 0

7-2 St Clair
Jeffrey Cook, Manager
Lapeer East 1, Riverview 0
Dearborn Divine Child 1, Detroit Country Day 0 (SO)
Final - Lapeer East 1, Dearborn Divine Child 0

8-2 Big Rapids
Nick Scheible, Manager
Cadillac 2, East Grand Rapids 1
Grand Rapids Northview 7, Greenville 3
Final - Grand Rapids Northview 2, Cadillac 1

DIVISION 3

9-3 Holland-Hope College – DeVos Fieldhouse
Curt Copeland, Manager
Grand Rapids South Christian 7, Dowagiac 0
Galesburg-Augusta 5, Belding 0
Final - Grand Rapids South Christian 5, Galesburg-Augusta 1

10-3 Williamston
Randal Bowles, Athletic Director
Saginaw Valley Lutheran 2, Quincy 0
Lansing Catholic 2, Ovid-Elsie 0
Final- Lansing Catholic 4, Saginaw Valley Lutheran 1

11-3 Pontiac-Notre Dame Preparatory School
Betty Wroubel, Athletic Director
Grosse Ile 2, Frankenmuth 1
Almont 2, Macomb Lutheran North 1 (OT)
Final - Almont 1, Grosse Ile 0

12-3 Traverse City Christian (at Coast Guard Fields)
Jennifer Kloosterman, Athletic Director
Whitehall 6, Traverse City Christian 1
Oscoda 6, Hart 2
Final - Whitehall 6,Oscoda 0

DIVISION 4

13-4 Marcellus
David DeCou, Athletic Director
Bridgman 2, Grand Rapids Covenant Christian 0
Wyoming The Potter's House Christian 3, Holland Calvary 2 (2 OT)
Final - Bridgman 2, Wyoming The Potter's House Christian 1

14-4 Ann Arbor Greenhills
Meg Seng, Athletic Director
Lansing Christian 4, Kalamazoo Christian 1
Ann Arbor Greenhills 4, Lutheran HS Westland 0
Final - Ann Arbor Greenhills 3, Lansing Christian 1

15-4  Auburn Hills Oakland Christian
Dennis Hopkins, Athletic Director
Hamtramck Frontier International 3, Harbor Beach 2 (SO)
Southfield Christian 2, Auburn Hills Oakland Christian 0
Final - Hamtramck Frontier International 1, Southfield Christian 0

16-4 Suttons Bay
Cheryl Knudsen, Athletic Director
Muskegon Western Michigan Christian 6, Harbor Light Christian 0
Suttons Bay 3, McBain Northern Michigan Christian 1  
Final - Muskegon Western Michigan Christian 3, Suttons Bay 0

2009 Tournament

PDF Tournament Brackets:
Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2009 Boys Soccer Finals

November 7

Division 1 - Troy Athens
Bloomfield Hills Brother Rice 1, Holt 0 - Summary | Watch | Listen

Division 2 - East Kentwood Crestwood MS 
Hudsonville Unity Christian 2, Petoskey 0 - Summary | 
Watch | Listen

Division 3 - East Kentwood Crestwood MS 
Detroit Country Day 2, South Haven  0 - Summary | Watch | Listen

Division 4 - Troy Athens   
Hudsonville Freedom Baptist 4, Ann Arbor Greenhills 3 (OT) - Summary | Watch | Listen


2009 Boys Soccer Semifinals

November 4

DIVISION 1

1-1  Saline
Holt 1, Salem 0

1-2  Rochester Adams 
Bloomfield Hills  Brother Rice 1, Rochester Adams 0 (OT)

DIVISION 2

2-3   Grand Rapids Christian
Hudsonville Unity Christian 1, Plainwell 0 (OT)

2-4  Midland HS
Petoskey 2, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 1

DIVISION 3

3-5  Cedar Springs
South Haven 1, Tawas 0

3-6  Williamston
Detroit Country Day 3, Freeland 1

DIVISION 4

4-7  Holton
Hudsonville Freedom Baptist 2, Suttons Bay 1 (OT)

4-8  Troy Athens
Ann Arbor Greenhills 3, Grosse Pointe Woods U. Liggett 0


2009 Boys Soccer Regional Results

October 27-31

DIVISION 1

1-1    Portage Central
Larry Edlund, Athletic Director

Holt 1, Caledonia  0
East Kentwood 3, Ann Arbor Huron 0
Final –  Holt 1, East Kentwood  0

2-1    Livonia-Adlai E Stevenson
Lori Hyman, Athletic Director

Canton 1, Walled Lake Northern 0
Salem 2, Dearborn 1
Final – Salem 3, Canton 1

3-1    Troy
Jim Johnson, Athletic Director

Novi 4, Troy Athens 3 (SO)
Bloomfield Hills Brother Rice 1, Detroit U-D Jesuit 0
Final – Bloomfield Hills Brother Rice 1,  Novi 0

4-1    Lake Orion
William Reiss, Athletic Director

Utica Eisenhower  2, Flushing 0
Rochester Adams 2, Midland Dow 1
Final – Rochester Adams 2, Utica Eisenhower 0

DIVISION 2

5-2    Vicksburg 
Michael Roy, Athletic Director

Sturgis 2, Tecumseh 0
Plainwell 2, Mason 1
Final – Plainwell 3, Sturgis 2

6-2    St Clair Shores-Lakeview
Sean Zaborowski, Athletic Director

Dexter 2, Ferndale 1 (OT)
Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 1, Trenton 0
Final - Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 3, Dexter 0

7-2    Various Sites
St. Johns 1, Goodrich 0
Petoskey 3, Lapeer East 0
Final - Petoskey 2, St. Johns 0

8-2    Hudsonville-Unity Christian 
Jerry DeGroot, Athletic Director

Grand Rapids Forest Hills Eastern 1, Grand Rapids Christian 0
Hudsonville Unity Christian 6, Sparta 0
Final – Hudsonville Unity Christian 2, Grand Rapids Forest Hills Eastern 0

DIVISION 3

9-3    Otsego 
Michael Garvey, Athletic Director

South Haven 2, Grand Rapids South Christian  1
Grand Rapids West Catholic 1, Kalamazoo Hackett 0
Final – South Haven 1, Grand Rapid West Catholic 0

10-3    Williamston
Randal Bowles, Athletic Director

Onsted 2, Ithaca 1
Freeland 1, Lansing Catholic 0
Final – Freeland 4, Onsted 0

11-3    Pontiac-Notre Dame Prep
Betty Wroubel, Athletic Director

 Imlay City 3, Grosse Ile 2 (OT)
Detroit Country Day 4, Frankenmuth 0
Final - Detroit Country Day 3, Imlay City 0

12-3    Elk Rapids
Jim Standerfer, Athletic Director

Newaygo 2, Reed City 0
Tawas 2, Charlevoix 1
Final – Tawas 3, Newaygo 0

DIVISION 4

13-4   Hope College
Curt Copeland, Manager 

Muskegon Western Michigan Christian 1, Bridgman 0
Hudsonville Freedom Baptist 6, Watervliet-Grace Christian 0
Final - Hudsonville Freedom Baptist 2, Muskegon Western Michigan Christian 1 (OT)

14-4    Jackson Christian School
Robert Stanton, Athletic Director
Plymouth Christian 5, Hillsdale Academy 1
Ann Arbor Greenhills 2, Lansing Christian 1
Final – Ann Arbor Greenhills 6, Plymouth Christian 2

15-4    Auburn Hills-Oakland Christian
Ed Mehlberg, Athletic Director

Grosse Pointe Woods U Liggett  2, Burton-Genesee Christian 0
Auburn Hills Oakland Christian 3, Harbor Beach  1
Final - Grosse Pointe Woods U Liggett 2, Auburn Hills Oakland Christian 1

16-4    Suttons Bay
Cheryl Knudsen, Athletic Director

Suttons Bay 3, North Muskegon 1
Burt Lake NMCA 5, McBain Northern Michigan Christian 0
Final - Suttons Bay 3, Burt Lake NMCA 0

2008 Tournament

Archived Finals Internet Video • Archived Finals Internet Audio • Championship Apparel • Finals Photos
Scroll Down for Semifinal and Regional Results

Division 1 - Troy Athens
East Kentwood  1, Livonia Stevenson 0 (OT) -- Scoring Summary

Division 2 - Rochester Hills Stoney Creek
Petoskey 1, Dexter 0-- Scoring Summary

Division 3 - Rochester Hills Stoney Creek
Goodrich 1, Whitehall 0
 -- Scoring Summary

Division 4 - Troy Athens
Auburn Hills Oakland Christian 1, Muskegon Catholic Central 0 -- Scoring Summary


2008 MHSAA Boys Soccer Semifinals
Wednesday, Oct. 29

Division 1

1 Holt             
East Kentwood 2, Saline 0
               
2 Rochester Hills Stoney Creek           
Livonia Stevenson 2, Grand Blanc 1 (OT)

Division 2

3 East Grand Rapids         
Petoskey 2, Holland Christian 0

4 Bloomfield Hills Andover                         
Dexter 2, Laingsburg/Bath 0

Division 3

5  Holton                           
Whitehall 1, South Haven 0

6 Williamston
Goodrich 3, Detroit Country Day 0

Division 4

7 Grand Rapids Forest Hills Northern    
Muskegon Catholic Central 4, Bridgman 0

8 Berkley                               
Auburn Hills Oakland Christian 1, Ann Arbor Greenhills 0


2008 MHSAA Boys Soccer Regionals
Oct. 21-25

Division 1

1 1 East Kentwood   
East Kentwood 2, Holt 0
Portage Central 1, Grand Haven 0
Final – East Kentwood 1, Portage Central 0

2 1 Saline
Salem 4, Dearborn 0
Saline 3, Northville 1
Final – Saline 1, Salem 0 (OT)

3 1 Berkley
Warren DeLaSalle 1, Sterling Heights Stevenson 0
Livonia Stevenson 4, Port Huron 0
Final – Livonia Stevenson 1, Warren DeLaSalle 0

4 1 Saginaw Heritage
Grand Blanc 2, Lake Orion 1 (OT)
Troy 4, Midland Dow 1
Final – Grand Blanc 2, Troy 1 (SO)

Division 2

5 2 Vicksburg
Plainwell 5, Parma Western 0
Holland Christian 3, Stevensville-Lakeshore 0
Final – Holland Christian 2, Plainwell 1

6 2 Bloomfield Hills Andover
Birmingham Seaholm 1, Riverview 0
Dexter 1, St Clair Shores Lakeview 0
Final – Dexter 2, Birmingham Seaholm 1 (SO)

7 2 Flint-Kearsley
Laingsburg/Bath 1, Oxford 0
Mason 1, Ortonville Brandon 0
Final – Laingsburg/Bath 2, Mason 1  

8 2 Cedar Springs
Fruitport 2, Grand Rapids Northview 1
Petoskey 1, Grand Rapids Forest Hills Eastern 0
Final – Petoskey 1, Fruitport 0

Division 3

9 3 Otsego
South Haven 1, Lansing Catholic 0
Grand Rapids South Christian 4, Edwardsburg 1
Final – South Haven 1, Grand Rapids South Christian 0

10 3 Detroit Country Day
Detroit Country Day 4, Ann Arbor Gabriel Richard 0
Macomb Lutheran North 3, Jackson Lumen Christi 0
Final – Detroit Country Day 1, Macomb Lutheran North 0

11 3 Durand
Goodrich 5, Saginaw Nouvel 1
Durand 5, Caro 0 
Final – Goodrich 3, Durand 0

12 3 Shelby
Manistee 3, Tawas 1
Whitehall 2, Traverse City Christian 1 (SO)
Final – Whitehall 1, Manistee 0

Division 4

13 4 Marcellus
Marcellus 5, Holland Black River 1
Bridgman 2, Grand Rapids Covenant Christian 1
Final – Bridgman 2, Marcellus 0

14 4 Jackson Christian
Ann Arbor Greenhills 3, Lutheran HS Westland 2 
Lansing Christian 3, Birmingham Roeper 1
Final – Ann Arbor Greenhills 3, Lansing Christian 1

15 4 Auburn Hills Oakland Christian
Auburn Hills Oakland Christian 1, Genesee Christian 0  (2 OT)
Harbor Beach 2, Grosse Pointe Woods University Liggett 1 (2 OT)
Final – Auburn Hills Oakland 5, Harbor Beach 0

16 4 Muskegon Western Michigan Christian
Suttons Bay 7, Big Rapids Crossroads Academy 0
Muskegon Catholic Central 6, Harbor Springs Harbor Light Christian 0
Final – Muskegon Catholic Central 1, Suttons Bay 0         

2007 Tournament

2007 Boys Soccer Finals
Nov. 3
Finals Internet Broadcasts • Championship Apparel • Finals Photos • Finals DVDs
Scroll Down for Semifinal and Regional Results

Division 1 - Troy Athens
East Kentwood 2, Clarkston 0 - Scoring Summary

Division 2 - East Kentwood Crestwood MS
Hudsonville Unity Christian 2, Dexter 1 - Scoring Summary

Division 3 - East Kentwood Crestwood MS
Detroit Country Day 2, Grand Rapids South Christian 1 - Scoring Summary

Division 4 - Troy Athens
Muskegon Western Michigan Christian 2, Auburn Hills Oakland Christian 1 - Scoring Summary

2007 Boys Soccer Semifinals
Oct. 31

Division 1
East Kentwood 3, Northville 2
Clarkston 4, Utica Eisenhower 1

Division 2
Hudsonville Unity Christian 2, Grand Rapids Forest Hills Eastern 1 (OT)
Dexter 1, East Lansing 0

Division 3
Grand Rapids South Christian 3, Elk Rapids 2
Detroit Country Day 3, Richmond 0

Division 4
Muskegon Western Michigan Christian 5, Suttons Bay 1
Auburn Hills Oakland Christian 1, Southfield Christian 0 (SO)

2007 Boys Soccer Regionals
Oct. 23-27

Division 1

1 1 Holt
Okemos 2, Rockford 0
East Kentwood 3, Detroit Catholic Central 1
Final - East Kentwood 3, Okemos 0

2 1 Utica Ford
Birmingham Brother Rice 2, Utica Ford 1
Utica Eisenhower 1, Warren DeLaSalle 0
Final - Utica Eisenhower 2, Birmingham Brother Rice 1

3 1 Livonia Stevenson
Saline 3, Grosse Pointe South 0
Northville 2, Dearborn 1
Final - Northville 4, Saline 0

4 1 Grand Blanc
Rochester 2, Saginaw Heritage 0
Clarkston 2, Traverse City West 1
Final - Clarkston 2, Rochester 1

Division 2

5 2 Plainwell
Mason 2, Vicksburg 0
Hudsonville Unity Christian 2, Portage Northern 1
Final - Hudsonville Unity Christian 4, Mason 1

6 2 Trenton
Dexter 4, Farmington Hills 0
Dearborn Divine Child 3, St Clair Shores Lakeview 1
Final - Dexter 4, Dearborn Divine Child 2

7 2 Cedar Springs
Grand Rapids Forest Hills Eastern 3, Fruitport 0
Grand Rapids Northview 1, Ogemaw Heights 0
Final - Grand Rapids Forest Hills Eastern 2, Grand Rapids Northview 0

8 2 East Lansing
Auburn Hills Avondale 3, Owosso 2
East Lansing 3, Lapeer East 2.
Final - East Lansing 1, Auburn Hills Avondale 0 (SO)

Division 3

9 3 Otsego
Grand Rapids South Christian 2, South Haven 0
Otsego 3, Whitehall 1
Final - Grand Rapids South Christian 2, Otsego 1

10 3 Williamston
Grosse Ile 2, Williamston 1 (OT)
Detroit Country Day 2, Jackson Lumen Christi 0
Final - Detroit Country Day 4, Grosse Ile 1

11 3 Elk Rapids
Manistee 2, Big Rapids 0
Elk Rapids 3, Tawas Area 0
Final - Elk Rapids 3, Manistee 1

12 3 Frankenmuth
Richmond 5, Saginaw Valley Lutheran 0
Goodrich 1, Bad Axe 0
Final - Richmond 4, Goodrich 1

Division 4

13 4 Hudsonville Freedom Baptist
Bridgman 2, Hudsonville Freedom Baptist 0
Muskegon Western Michigan Christian 8, Marcellus Howardsville 0
Final - Muskegon Western Michigan Christian 4, Bridgman 1

14 4 Jackson
Southfield Christian 3, Adrian Lenawee Christian 1
Allen Park Inter-City Baptist 2, Wyoming Tri-unity Christian 0
Final - Southfield Christian 1, Allen Park Inter-City Baptist 0

15 4 Suttons Bay
Suttons Bay 1, North Muskegon 0
Lincoln-Alcona 1, Harbor Light Christian 0
Final - Suttons Bay 2, Lincoln-Alcona 0

16 4 Auburn Hills-Oakland Christian
Auburn Hills Oakland Christian 3, Grosse Pointe Woods University Liggett 1
Genesee Christian 2, Unionville-Sebewaing 1 (OT)
Final - Auburn Hills Oakland Christian 2, Genesee Christian 0

2006 Tournament

2006 Boys Soccer Finals
Nov. 4

Finals Audio Webcasts | Finals DVDs

Division 1
Traverse City West 1, Livonia Stevenson 0 - FINAL Box Score

Division 2
Dexter 1, East Lansing 0 (shootout 4-3) - FINAL Box Score

Division 3
Richmond 6, Roscommon 4 - FINAL Box Score

Division 4
Allen Park Inter-City Baptist 3, Muskegon Western Michigan Christian 1 - FINAL Box Score

2006 Boys Soccer Semifinals
Nov. 1

Division 1

1 - 1     Jackson
Russell Davis, Athletic Director
Livonia Stevenson 2, East Kentwood 0

2 - 1     Rochester Hills Stoney Creek
Shane Redshaw, Athletic Director
Traverse City West 1, Grosse Pointe South 0

Division 2

3 - 2     Pontiac Notre Dame Prep
Betty Wroubel, Athletic Director
East Lansing 2, Dearborn Heights Crestwood 1

4 - 2     Cedar Springs
Pete Bush, Athletic Director
Dexter 3, Hudsonville Unity Christian 1

Division 3

5 - 3     Williamston
Randal Bowles, Athletic Director
Richmond 1, Detroit Country Day 0 (Shootout)

6 - 3     Shelby
Steve Guy, Athletic Director
Roscommon 1, Bridgman 0 (Shootout)

Division 4

7 - 4     Troy Athens
Bob Dowd, Athletic Director
Allen Park Inter-City Baptist 1, Auburn Hills Oakland Christian 0

8 - 4     Holton
David Walls, Athletic Director
Muskegon Western Michigan Christian 4, Traverse City Christian 0

2006 Boys Soccer Regionals
Oct. 24-28

Division 1

1 - 1 Portage Northern
Chris Riker, Manager

Portage Central 2, Brighton 1 (2OT)
East Kentwood 4, Holland West Ottawa 0
Final - East Kentwood 1, Portage Central 0 (OT)

2 - 1 Saline
Rob White, Manager

Livonia Stevenson 4, Dearborn 0
Salem 2, Brownstown Woodhaven 0
Final - Livonia Stevenson 2, Salem 1

3 - 1 Troy Athens
Bob Dowd, Manager

Utica Ford 2, New Baltimore Anchor Bay 1
Grosse Pointe South 1, Warren DeLaSalle 0 (OT)
Final - Grosse Pointe South 2, Utica Ford 1 (2 OT)

4 - 1 Saginaw Heritage
Pete Ryan, Manager

Traverse City West 4, Davison 1
Rochester Adams 1, Birmingham Groves 0
Final - Traverse City West 3, Rochester Adams 1

Division 2

5 - 2 St. Clair
Jeffrey Cook, Manager

Lapeer East 1, St Clair Shores Lakeview 0
Dearborn Heights Crestwood 3, New Boston Huron 1
Final - Dearborn Heights Crestwood 1, Lapeer East 0 (Shootout)

6 – 2 Howell
East Lansing 5, Mt. Pleasant 1
Birmingham Seaholm 4, Oxford 0
Final - East Lansing 4, Birmingham Seaholm 0

7 - 2 Battle Creek Harper Creek
Ed Greenman, Manager

Dexter 3, Mason 2 (OT)
Holland Christian 2, Niles 0
Final - Dexter 1, Holland Christian 0

8 - 2 Sparta
Joseph Droski, Manager

Petoskey 4, Fremont 2
Hudsonville Unity Christian 3, East Grand Rapids 0
Final - Hudsonville Unity Christian 4, Petoskey 1

Division 3

9 - 3 Detroit Country Day
Kurt Keener, Manager

Detroit Country Day 5, Lansing Catholic 0
Jackson Lumen Christi 1, Grosse Ile 0
Final - Detroit Country Day 1, Jackson Lumen Christi 0

10 - 3 Goodrich
Al Martus, Manager

Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker 5, Freeland 0
Richmond 1, Flint Powers Catholic 0
Final - Richmond 5, Elkton-Pigeon-Bay Port-Lake 0

11 - 3 Kalamazoo Hackett Catholic Central
Richard Niesen, Manager

Grandville Calvin Christian 4, Howard City Tri-County 0
Bridgman 1, South Haven 0
Final - Bridgman 2, Grandville Calvin Christian 0

12 - 3 Elk Rapids
Jim Standerfer, Manager

Roscommon 5, Cheboygan 2
Tawas 2, Whitehall 1
Final - Roscommon 3, Tawas 0

Division 4

13 - 4 Auburn Hills Oakland Christian
Ed Mehlberg, Manager

Burton Genesee Christian 4, Burton Faith Christian 3
Auburn Hills Oakland Christian 3, Lansing Christian 2 (OT)
Final - Auburn Hills Oakland Christian 3, Burton Genesee Christian 1

14 - 4 Allen Park Inter City Baptist (at Brownstown Woodhaven HS)
Nancy Poole, Manager

Ann Arbor Greenhills 3, Adrian Lenawee Christian 1
Allen Park Inter-City Baptist 3, Grosse Pointe Woods University Liggett 0
Final - Allen Park Inter-City Baptist 2, Ann Arbor Greenhills 1 (2 OT)

15 - 4 Hudsonville Freedom Baptist
Scott Huckaby, Manager

Muskegon Western Michigan Christian 2, Hudsonville Freedom Baptist 0
St Joseph Lake Michigan Catholic 2, Kalamazoo Heritage Christian 1
Final - Muskegon Western Michigan Christian 4, St Joseph Lake Michigan Catholic 0

16 - 4 Suttons Bay
Cody Inglis, Manager

Beaver Island 3, Fairview 1
Traverse City Christian d. Pentwater, forfeit
Final - Traverse City Christian 7, Beaver Island 0

2005 Tournament

2005 Boys Soccer Finals
November 12

Click here for archived audio of the Finals

FINALS MERCHANDISE

Finals DVDs by Advance Video Service

DIVISION 1 - @ Troy Athens
Warren DeLaSalle 1, Birmingham Brother Rice 0 -- GAME SUMMARY

DIVISION 2 - @ East Kentwood
East Lansing 1, Hudsonville Unity Christian 0 -- GAME SUMMARY

DIVISION 3 - @ East Kentwood
Detroit Country Day 1, Grand Rapids Forest Hills Eastern 0 -- GAME SUMMARY

DIVISION 4 - @ Troy Athens
Allen Park Inter-City Baptist 1, North Muskegon 0 (OT) -- GAME SUMMARY


2005 Boys Soccer Semifinal Results
November 9

DIVISION 1

1 1 Hartland
Birmingham Brother Rice 4, Brighton 3 (OT)

2 1 Troy
Warren DeLaSalle 2, Livonia Stevenson 0

DIVISION 2

3 2 Middleville Thornapple-Kellogg
Hudsonville Unity Christian 1, Mason 0

4 2 Pontiac Notre Dame Prep
East Lansing 2, Bloomfield Hills Lahser 1 (OT)

DIVISION 3

5 3 Shelby
Grand Rapids Forest Hills Eastern 2, Elk Rapids 1

6 3 Williamston
Detroit Country Day 1, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 0 (OT)

DIVISION 4

7 4 Muskegon Western Michigan Christian
North Muskegon 2, Suttons Bay 1

8 4 Troy Athens
Allen Park Inter-City Baptist 5, Royal Oak Shrine 1


2005 Boys Soccer Regional Results
November 1-5

DIVISION 1

1 1 Grand Rapids Forest Hills Central - Clark Udell, Athletic Director
Brighton 2, East Kentwood 1
Portage Central 5, Muskegon -Mona Shores 0
Final: Brighton 3, Portage Central 0

2 1 Berkley - Sharon Underwood, Manager
Warren DeLaSalle 2, Rochester 0
Macomb L'Anse Creuse North 1, Berkley 0
Final: Warren DeLaSalle 3, Macomb L'Anse Creuse North 0

3 1 Grand Blanc - Andy Piazza, Athletic Director
Lake Orion 2, Traverse City West 1(OT)
Birmingham Brother Rice 3, Grand Blanc 2 (Shootout)
Birmingham Brother Rice 5, Lake Orion 0

4 1 Novi - Curt Ellis, Athletic Director
Ann Arbor Huron ,1 Dearborn 0
Livonia Stevenson 2, Brownstown Woodhaven 1
Final: Livonia Stevenson 1, Ann Arbor Huron 0 (shootout)

DIVISION 2

5 2 Cedar Springs - Pete Bush, Athletic Director
Hudsonville Unity Christian 2, Petosky 1
Spring Lake 1, Grand Rapids Christian 0
Final: Hudsonville Unity Christian 2, Spring Lake 1

6 2 Birmingham Seaholm - Aaron Frank, Athletic Director
Bloomfield Hills Lahser 4, Dearborn Divine Child 2
St. Clair Shores Lakeview 2, Riverview 0
Final: Bloomfield Hills Lahser 3, St. Clair Shores Lakeview 1

7 2 Parma-Western - Kirk Glassel, Athletic Director
South Haven 3, Chelsea 2 (OT)
Mason 1, St Joseph 0 (OT)
Final: Mason 6, South Haven 1

8 2 Fenton - Michael Bakker, Athletic Director
Oxford 3, Mt. Pleasant 2 (2OT)
East Lansing 2, Lapeer East 0
Final: East Lansing 3, Oxford 0

DIVISION 3

9 3 Elk Rapids - Jim Standerfer, Athletic Director
Shelby 2, Harbor Springs 1 (2OT)
Elk Rapids 3, Tawas 1
Final: Elk Rapids 5, Shelby 1

10 3 Frankenmuth - Tim Croel, Athletic Director
Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 3, Frankenmuth 1
Armada 1, Ovid-Elsie 0
Final: Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 3, Armada 1

11 3 Grandville Calvin Christian - Tom Bouma, Athletic Director
Parchment 4, Comstock Park 3 (2OT)
Grand Rapids Forest Hills Eastern 3, Dowogiac 2 (OT)
Final: Grand Rapids Forest Hills Eastern 4, Parchment 3

12 3 Detroit Country Day - Dan MacLean, Athletic Director
Grosse Ile 2, Williamston 1
Detroit Country Day 1, Jackson Lumen Christi 0
Final: Detroit Country Day 1, Grosse Ile 0

DIVISION 4

13 4 Suttons Bay - Cody Inglis, Athletic Director
Suttons Bay 5, Cooks Big Bay de Noc 1
Big Rapids Crossroads Academy 2, Harbor Springs Harbor Light Christian 1
Final: Suttons Bay 1, Big Rapids Crossroads Academy 0

14 4 Auburn Hills Oakland Christian - Ed Mehlberg, Athletic Director
Birmingham Roeper 1, Genesee Christian 0
Royal Oak Shrine 5, Kiimball New Life Christian 0
Final: Royal Oak Shrine 2, Birmingham Roeper 1 (OT)

15 4 Wyoming Tri Unity Christian - Greg Gallas, Athletic Director
North Muskegon 2, Lawton 0
Hudsonville Freedom Baptist 4, Watervliet Grace Christian 1
Final: North Muskegon 2, Hudsonville Freedom Baptist 1

16 4 Jackson - Russell Davis, Athletic Director
Ann Arbor Greenhills 2, Lansing Christian 1
Allen Park Inter-City Baptist 2, Jackson Christian 0
Final: Allen Park Inter-City Baptist 4, Ann Arbor Greenhills 2

2004 Tournament

DIVISION 1 at Troy Athens
Okemos (24-1-1) 2, Utica Eisenhower (24-2-1) 1 Statistics

DIVISION 2 at Grand Rapids Forest Hills Central
Grand Rapids Forest Hills Central (25-1) 3, Rochester Hills Stoney Creek (24-3-2) 2 Statistics

DIVISION 3 at Grand Rapids Forest Hills Central
Detroit Country Day (19-4-3) 2, South Haven (19-5-1) 0 Statistics

DIVISION 4 at Troy Athens
Muskegon Western Michigan Christian (21-3-1) 3, Burt Lake Northern Michigan Christian (21-4) 0 Statistics


2004 Boys Soccer Semifinals
Nov. 3

DIVISION 1
1 1 Berkley
Utica Eisenhower 4, Saline 0
2 1 Grand Blanc
Okemos 1, Rochester Adams 0

DIVISION 2
3 2 Birmingham Seaholm
Rochester Hills Stoney Creek 2, Bloomfield Hills Lahser 1
4 2 Cedar Springs
Grand Rapids Forest Hills Central 2, Vicksburg 1

DIVISION 3
5 3 Detroit Country Day
Detroit Country Day 1, Flint Powers Catholic 0
6 3 Shelby
South Haven 3, Elk Rapids 1

DIVISION 4
7 4 Jackson
Muskegon Western Michigan Christian 2, Allen Park Inter-City Baptist 1
8 4 Saginaw Valley Lutheran
Burt Lake Northern Michigan Christian 7, Birmingham Roeper 3


2004 Boys Soccer Regionals
Oct. 26-30

DIVISION 1

1 1 Holland West Ottawa
Okemos 3, Holland 0
Portage Central 1, East Kentwood 0
Final - Okemos 3, Portage Central 0

2 1 Canton
Livonia Stevenson 4, Brownstown-Woodhaven 0
Saline 2, Dearborn 1
Final - Saline 1, Livonia Stevenson 0 (Shootout)

3 1 Macomb Dakota
Utica Eisenhower 6, Detroit Catholic Central 0
Warren DeLaSalle 4, New Baltimore Anchor Bay 1
Final - Utica Eisenhower 5, Warren DeLaSalle 0

4 1 Saginaw Heritage
Troy 2, Traverse City West 1 (2 OT)
Rochester Adams 2, Grand Blanc 1
Final - Rochester Adams 1, Troy 0 (2 OT)

DIVISION 2

5 2 Vicksburg
Mattawan 
3, Dexter 2
Vicksburg 3, Mason 2 (2 OT)

Final -Vicksburg 3, Mattawan 2 (Shootout)

6 2 Dearborn Heights Crestwood
Bloomfield Hills Lahser 4, Trenton 1
Dearborn Divine Child 3, Hazel Park 1
Final - Bloomfield Hills Lahser 4, Dearborn Divine Child 1

7 2 Pontiac Notre Dame Prep
Rochester Hills Stoney Creek 5, Mt. Pleasant 2
Linden 4, Owosso 2
Final - Rochester Hills Stoney Creek 4, Linden 0

8 2 Sparta
Grand Rapids Forest Hills Central 1, Ludington 0
Hudsonville Unity Christian 3, Spring Lake 2
Final - Grand Rapids Forest Hills Central 2, Hudsonville Unity Christian 0

DIVISION 3

9 3 Grandville Calvin Christian
Muskegon Orchard View 1, 
Dowagiac 0
South Haven 1, Grand Rapids North Point Christian 0
Final - South Haven
 3, Muskegon Orchard View 1

10 3 Williamston
Detroit Country Day 4, Lansing Catholic Central 0
Jackson Lumen Christi 1, Ithaca 0
Final - Detroit Country Day 2, 
Jackson Lumen Christi 0

11 3 Goodrich
Madison Heights Lamphere 2, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 1
Flint Powers Catholic 5, Algonac 1
Final - Flint Powers Catholic 3, Madison Heights Lamphere 0

12 3 Elk Rapids
Cheboygan 4, Tawas 1
Elk Rapids 8, Shelby
Final - Elk Rapids 3, Cheboygan 0

DIVISION 4

13 4 Auburn Hills Oakland Christian
Grosse Pointe Woods Univ. Liggett 2, Saginaw Valley Lutheran 1
Birmingham Roeper 4, Genesee Christian 0
Final - Birmingham Roeper 2, Grosse Pointe Woods Univ. Liggett 1

14 4 Jackson
Adrian Lenawee Christian 2, Lansing Christian 1 (OT)
Allen Park Inter-City Baptist 1, Ann Arbor Greenhills 0
Final - Allen Park Inter-City Baptist 1, Adrian Lenawee Christian 0

15 4 Hudsonville Freedom Baptist
Muskegon Western Michigan Christian 8, Marcellus 0
Wyoming Tri-unity Christian 2, Watervliet Grace Christian 0
Final - Muskegon Western Michigan Christian 2, Wyoming Tri-unity Christian 1

16 4 Burt Lake N. Michigan Christian Academy
Burt Lake Northern Michigan Christian 4, Northport 0
Cadillac Heritage Christian 4, Cooks Big Bay deNoc 3 (2 OT)
Final - Burt Lake Northern Michigan Christian 4, Cadillac Heritage Christian 1

2003 Tournament

2003 Boys Soccer Finals 

Nov. 8

Quick Facts/Season Results of Finalists

DIVISION 1--at Troy Athens

Troy 1, Saline 0 (OT) --click for game summary

DIVISION 2--at Grand Rapids Forest Hills Central
Holland Christian 3, Birmingham Seaholm 0 --click for game summary

DIVISION 3--at Grand Rapids Forest Hills Central
Jackson Lumen Christi 1, South Haven 1 
--click for game summary

DIVISION 4--at Troy Athens
Muskegon Western Michigan Christian 4, Lutheran Westland 1 --click for game summary


 

2003 Boys Soccer Semifinals
Nov. 5

DIVISION 1
1 1 Jackson

Saline 2, Grand Rapids Forest Hills Central 1 (Shootout)
2 1 Grand Blanc
Troy 3, Traverse City West 0

DIVISION 2
3 2 Birmingham Seaholm

Birmingham Seaholm 1, Dearborn Divine Child 0
4 2 East Grand Rapids
Holland Christian 2, East Lansing 1 (Shootout)

DIVISION 3
5 3 Pontiac Notre Dame Prep

Jackson Lumen Christi 1, Frankenmuth 0 (2 OT)
6 3 Shelby
South Haven 5, Elk Rapids 2

DIVISION 4
7 4 Saginaw Valley Lutheran

Muskegon Western Michigan Christian 2, Traverse City Christian 0
8 4 Jackson Christian
Lutheran Westland 3, Bridgman 0


2003 Boys Soccer Regionals
Oct. 28-Nov. 1

DIVISION 1

1 1 Holt Rick Schmidt, Athletic Director
Okemos 1, Portage Northern 0
Grand Rapids Forest Hills Central 4, Hudsonville 0
F-Grand Rapids Forest Hills Central 1, Okemos 0

2 1 Southgate Anderson Dave Pinkowski, Athletic Director
Northville 3, Dearborn 0
Saline 1, Temperance Bedford 0
F-Saline 2, Northville 1

3 1 Berkley Bob Gershman, Athletic Director
Troy 1, New Baltimore Anchor Bay 0 (OT)
Royal Oak Kimball 3, Warren DeLaSalle 2 (OT)
F-Troy 3, Royal Oak Kimball 1

4 1 Saginaw-Heritage Pete Ryan, Athletic Director
Traverse City West 2, Grand Blanc 1
Utica Eisenhower 3, Lake Orion 2
F-Traverse City West 2, Utica Eisenhower 1

DIVISION 2

5 2 Eaton Rapids Greg Lattig, Athletic Director
East Lansing 3, Mason 2 (OT)
St Joseph 1, Richland Gull Lake 0
F-East Lansing 4, St. Joseph 0

6 2 Dearborn Heights Crestwood Sean Maloney, Athletic Director
Dearborn Divine Child 5, Warren Woods-Tower 2
Tecumseh 2, Allen Park 0
F-Dearborn Divine Child 2, Tecumseh 1

7 2 Fenton Scott Thurlow, Athletic Director
Mt. Pleasant 2, Fenton 1
Birmingham Seaholm 3, Oxford 1
F-Birmingham Seaholm 1, Mt. Pleasant 0

8 2 Greenville Brian Zdanowski, Athletic Director
Fruitport 1, Petoskey 0
Holland Christian 3, Grand Rapids Christian 2 (Shootout)
F-Holland Christian 1, Fruitport 0

DIVISION 3

9 3 Saranac Jason Smith, Athletic Director
Muskegon Orchard View 2, Grandville Calvin Christian 1 (Shootout)
South Haven 1, Kalamazoo Hackett 0
F-South Haven 2, Muskegon Orchard View 1 (Shootout)

10 3 Detroit Country Day Dan Mac Lean, Athletic Director
Jackson Lumen Christi 3, Grosse Ile 0
Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 2, Perry 1
F-Jackson Lumen Christi 1, Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 0 (Shootout)

11 3 Frankenmuth John Blankenship, Athletic Director
Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 3, Saginaw Nouvel 0
Frankenmuth 4, Richmond 1
F-Frankenmuth 1, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 0

12 3 Suttons Bay Cody Inglis, Athletic Director
Elk Rapids 4, Cheboygan 3 (OT)
Tawas City 4, Manistee 2
F-Elk Rapids 3, Tawas City 1

DIVISION 4

13 4 Jackson Christian Bob Stanton, Athletic Director
Kalamazoo Heritage Christian 3, Adrian Lenawee Christian 0
Bridgman 3, Marcellus 1
F-Bridgman 2, Kalamazoo Heritage Christian 0

14 4 Sterling Heights Bethesda Christian Alvin Lawrence, Athletic Director
Auburn Hills Oakland Christian 2, Plymouth Christian 1 (OT)
Lutheran Westland 1, Sterling Heights Bethesda Christian 0
F-Lutheran Westland 1, Auburn Hills Oakland Christian 0 (Shootout)

15 4 Hudsonville Freedom Baptist Scott Huckaby, Athletic Director
Muskegon Western Michigan Christian 3, Genesee Christian 0
Dansville 2, Hudsonville Freedom Baptist 0
F-Muskegon Western Michigan Christian 1, Dansville 0

16 4 Burt Lake N. Michigan Christian Rusty Chatfield, Athletic Director
Burt Lake North Michigan Christian 10, Cooks-Big Bay de Noc 4
Traverse City Christian 2, Buckley 1
F-Traverse City Christian 4, Burt Lake North Michigan Christian 3

2002 Tournament

2002 Boys Soccer Finals

Nov. 9 

Rosters/Quick Facts/Season Results of Finalists

DIVISION 1--Novi (host) at Meadows Stadium

Rochester 1, Plymouth Salem 0--click for game summary

DIVISION 2--Lowell
East Lansing 2, Bloomfield Hills Lahser 1--click for game summary

DIVISION 3--Novi (host) at Meadows Stadium
Grosse Ile 2, South Haven 0
--click for game summary

DIVISION 4--Lowell
Hudsonville Freedom Baptist 4, Allen Park Inter-City Baptist 1--click for game summary


2002 Boys Soccer Semifinal Scores
Nov. 6

DIVISION 1
1 1 Jackson
Plymouth Salem 3, Brighton 1
2 1 Rochester
Rochester 2, Sterling Heights Stevenson 1

DIVISION 2
3 2 Caledonia

East Lansing 2, Portage Northern 1
4 2 Linden
Bloomfield Hills Lahser 2, Petoskey 1

DIVISION 3
5 3 Holly

Grosse Ile 3, Pigeon Laker 1
6 3 Lake Odessa Lakewood
South Haven 3, Cheboygan 2 (2 OT)

DIVISION 4
7 4 Muskegon Western Michigan Christian

Hudsonville Freedom Baptist 3, Harbor Springs 2
8 4 Auburn Hills Avondale

Allen Park Inter-City Baptist 2, Auburn Hills Oakland Christian 1 (OT)

 


2002 Boys Soccer Regional Scores
Oct. 29-Nov. 2

DIVISION 1

1 1 Jackson Russell Davis, Athletic Director
Grand Rapids Forest Hills Central 1, Portage Central 0
Brighton 2, Hudsonville 0

F- Brighton 2, Grand Rapids Forest Hills Central 1

2 1 Dearborn David Mifsud, Athletic Director
Plymouth Salem 1, Monroe 0 (OT)
Livonia Stevenson 3, Dearborn 1

F-Plymouth Salem 3, Livonia Stevenson 2 (Shootout)

3 1 Grosse Pointe North Chris Clark, Athletic Director
Troy Athens 1, Warren DeLaSalle 0
Sterling Heights Stevenson 2, New Baltimore Anchor Bay 1

F-Sterling Heights Stevenson 2, Troy Athens 1

4 1 Saginaw Heritage Pete Ryan, Athletic Director
Rochester 1, Grand Blanc 0
Traverse City West 4, Flushing 1

F-Rochester 3, Traverse City West 0

DIVISION 2

5 2 Sparta Joseph Droski, Athletic Director
Portage Northern 2, Mattawan 1
Fruitport 1, Hudsonville Unity Christian 0 (OT)

F-Portage Northern 6, Fruitport 1

6 2 DeWitt Teri Reyburn, Athletic Director
East Lansing 1, Chelsea 0 (2 OT)
Mason 4, Lowell 0

F-East Lansing 1, Mason 0 (OT)

7 2 St. Clair Shores Lakeview Buzz DeHooghe, Athletic Director
Dearborn Heights Crestwood 1, Trenton 0
Bloomfield Hills Lahser 5, Warren Woods-Tower 0

F-Bloomfield Hills Lahser 4, Dearborn Heights Crestwood 0

8 2 Flint Kearsley Bill McDonald, Athletic Director
Oxford 2, Fenton 1 (2 OT)
Petoskey 3, Flint Powers Catholic 0

F-Petoskey 2, Oxford 0

DIVISION 3

9 3 Kalamazoo Hackett Richard Niesen, Athletic Director
South Haven 2, Paw Paw 0
Jackson Lumen Christi 5, Lansing Catholic Central 0

F-South Haven 2, Jackson Lumen Christi 1

10 3 Goodrich Al Martus, Athletic Director
Grosse Ile 1, Macomb Lutheran North 0
Detroit Country Day 3, Madison Heights Bishop Foley 0

F-Grosse Ile 1, Detroit Country Day 0

11 3 Montrose Wayne Wright, Athletic Director
Corunna 2, Saginaw Nouvel 1
Pigeon Laker 3, Tawas 2

F- Pigeon Laker 3, Corunna 0

12 3 Manistee Kenn Kott, Athletic Director
Grand Rapids South Christian 5, Spring Lake 2
Cheboygan 8, Shelby 0

F-Cheboygan 3, Grand Rapids South Christian 2

DIVISION 4

13 4 Hudsonville-Freedom Baptist Scott Huckaby, Athletic Director
Kalamazoo Heritage Christian Academy 3, Watervliet Grace Christian 1
Hudsonville Freedom Baptist 1, Muskegon Western Michigan Christian 0

-Hudsonville Freedom Baptist 1, Kalamazoo Heritage Christian Academy 0 (OT)

14 4 Jackson Christian School Bob Stanton, Athletic Director
Jackson Christian 2, Lansing Christian 1 (OT)
Allen Park Inter-City Baptist 3, Plymouth Christian 2 (OT)

F-Allen Park Inter-City Baptist 7, Jackson Christian 0

15 4 Sterling Heights-Bethesda Christian Alvin Lawrence, Athletic Director
Auburn Hills Oakland Christian 2, Grosse Pointe Woods University Liggett 1 (OT)
Harbor Beach 3, Genesee Christian 0

F-Auburn Hills Oakland Christian 3, Harbor Beach 0

16 4 Harbor Springs Randy Bingham, Athletic Director
Fife Lake Forest Area 3, Suttons Bay 0
Harbor Springs 2, Mackinac Island 0

F- Harbor Springs 3, Fife Lake Forest Area 0

 

 

2001 Tournament

2001 MHSAA Boys Soccer Finals
Nov. 10

Click here for Rosters, Results and Quick Facts of the Finalists

DIVISION 1--Bloomfield Hills Andover
Detroit U-D Jesuit (18-6-2) 2, Rochester Adams (21-2-1) 1 -- Click here for Game Summary

DIVISION 2--Lowell
Grand Rapids Christian (20-4-1) 1, Farmington (18-4-2) 0 Click here for Game Summary

DIVISION 3--Bloomfield Hills Andover
Ludington (24-1-2) 1, Parchment (19-1-3) 0 -- Click here for Game Summary

DIVISION 4--Lowell
Southfield Christian (16-5-3) 2, Muskegon Western Michigan Christian (17-8-1) 1 Click here for Game Summary

 


2001 MHSAA Boys Soccer Semifinals
Nov. 7

 

DIVISION 1
1 1Jackson
Detroit U-D Jesuit (17-6-2) 1, Brighton (13-5-5) 0

2 1Grand Blanc
Rochester Adams (21-1-1) 4, Sterling Heights Stevenson (17-4-2) 1

DIVISION 2
3 2 Lake Odessa Lakewood
Grand Rapids Christian (19-4-1) 1, DeWitt (24-3-1) 0 (Shootout)

4 2 Linden
Farmington (18-3-2) 3, Petoskey (19-5-2) 2

DIVISION 3
5 3 Marshall
Parchment (19-0-3) 1, Jackson Lumen Christi (14-7-4) 0 (OT)

6 3 Saginaw Valley Lutheran
Ludington (23-1-2) 1, Macomb Lutheran North (17-3-3) 0

DIVISION 4
7 4 Muskegon-Western Michigan Christian
Muskegon Western Michigan Christian (17-7-1) 1, Harbor Springs (21-2) 0

8 4 Auburn Hills-Avondale
Southfield Christian (15-5-3) 6, Grosse Pointe Woods University Liggett (9-9-2) 1

 


 

 

2001 MHSAA Boys Soccer Regionals
Oct. 30-Nov. 3

DIVISION 1
1 1 Jackson Russell Davis, Athletic Director

Brighton 2, Kalamazoo Central 0
Grand Rapids Forest Hills Northern 4, Jackson 0

F- Brighton 1, Grand Rapids Forest Hills Northern 0 (Shootout)

2 1 Novi Curt Ellis, Athletic Director
Detroit U-D Jesuit 2, Ann Arbor Pioneer 1
Livonia Stevenson 4, Monroe 1

F - Detroit U-D Jesuit 2, Livonia Stevenson 1

3 1 Royal Oak-Kimball Greg Castle, Athletic Director
Anchor Bay 2, Birmingham Brother Rice 1 (2 OT)
Rochester Adams 3, Warren DeLaSalle 1

F - Rochester Adams 3, Anchor Bay 0

4 1 Saginaw-Heritage Pete Ryan, Athletic Director
Sterling Heights Stevenson 2, Flint Carman-Ainsworth 1
Clarkston 1, Traverse City West 0

F - Sterling Heights Stevenson 1, Clarkston 0

DIVISION 2
5 2 Portage Northern Carl Latora, Athletic Director

Grand Rapids Christian 1, Mattawan 0
Grand Rapids Forest Hills Central 3, Portage Northern 0

F - Grand Rapids Christian 2, Grand Rapids Forest Hills Central 0

6 2 Eaton Rapids Greg Lattig, Athletic Director
DeWitt 4, Adrian 2
Fenton 1, Lowell 0

F - DeWitt 2, Fenton 1

7 2 Royal Oak-Dondero Caroline Krynak, Athletic Director
Trenton 4, Hamtramck 1
Farmington 3, Grosse Pointe North 2

F - Farmington 5, Trenton 0

8 2 Holly Tim Dode, Athletic Director
Bloomfield Hills Lahser 3, Flint Kearsley 0
Petoskey 3, Holly 0

F - Petoskey 3, Bloomfield Hills Lahser 2 (OT)

DIVISION 3
9 3 Paw Paw Rick Mitchell, Athletic Director

Hudsonville Unity Christian 1, Edwardsburg 0 (2 OT)
Parchment 2, Spring Lake 1

F - Parchment 1, Hudsonville Unity Christian 0 (2 OT)

10 3 Parma-Western Ralph Rice, Athletic Director
Kalamazoo Hackett 1, Riverview Gabriel Richard 0 (2 OT)
Jackson Lumen Christi 4, Lansing Catholic Central 2

F - Jackson Lumen Christi 1, Kalamazoo Hackett 0 (OT)

11 3 Pontiac-Notre Dame Preparatory School Betty Wroubel, Athletic Director
Macomb Lutheran North 1, Pontiac Notre Dame 0 (OT)
Madison Heights Bishop Foley 3, Bad Axe 1

F - Macomb Lutheran North 5, Madison Heights Bishop Foley 4 (OT)

12 3 Reed City Bruce Jones, Athletic Director
Durand 2, Oscoda 1
Ludington 3, Cheboygan 1

F - Ludington 2, Durand 1 (OT)

DIVISION 4
13 4 Wyoming-Tri-unity Christian Greg Gallas, Athletic Director -- at Grandview Elementary

Hudsonville Freedom Baptist 2, Watervliet-Grace Christian 1 (2 OT)
Muskegon Western Michigan Christian 4, Kalamazoo Heritage Christian 0

F - Muskegon Western Michigan Christian 2, Hudsonville Freedom Baptist 1

14 4 Dearborn Heights-Detroit World Outreach Brian Bell, Athletic Director
Ann Arbor Greenhills 1, Allen Park Inter-City Baptist 0
Southfield Christian 6, Lansing Christian 1

F - Southfield Christian 2, Ann Arbor Greenhills 0

15 4 Sterling Heights-Bethesda Christian Alvin Lawrence, Athletic Director
Grosse Pointe Woods University Liggett 6, Flint The Valley School 0
Auburn Hills Oakland Christian 5, Caseville 0

F - Grosse Pointe Woods University Liggett 2, Auburn Hills Oakland Christian 1 (Shootout)

16 4 Harbor Springs Randy Bingham, Athletic Director
Harbor Springs 6, Fairview 1
Traverse City Christian 7, Cooks-Big Bay de Noc 1

F - Harbor Springs 1, Traverse City Christian 0 (Shootout)

2000 Tournament

2000 Boys Soccer Finals

 

Division 1 -- Click here for Team Facts
Warren DeLaSalle 2, Birmingham Brother Rice 2 (2OT, no shootout in Finals) -- game summary

Division 2 -- Click here for Team Facts
Portage Northern 4, Birmingham Groves 0 -- game summary

Division 3 -- Click here for Team Facts
Plainwell 2, Pontiac Notre Dame Prep 0 -- game summary

Division 4 -- Click here for Team Facts
Allen Park Inter-City Baptist 2, Grand Rapids Baptist 0 -- game summary

 


 

 

2000 Boys Soccer Semifinal Results
Nov. 8, 2000

 

Division 1
At Rochester--Warren DeLaSalle 2, Flint Carman-Ainsworth 1
At Jackson--Birmingham Brother Rice 1, Okemos 0 (Shootout)

Division 2
At Lake Odessa Lakewood--Portage Northern 3, Grand Rapids Christian 0
At Bloomfield Hills Lahser--Birmingham Groves 1, Farmington 0 (OT)

Division 3
At Parchment--Plainwell 2, Hudsonville Unity Christian 0
At Ortonville-Brandon--Pontiac Notre Dame Prep 1, Cheboygan 0

Division 4
At Muskegon Western Michigan Christian--Grand Rapids Baptist 2, Traverse City Christian 1 (OT)
At Brighton--Allen Park Inter-City Baptist 2, Auburn Hills Oakland Christian 1


 

 

2000 MHSAA Boys Soccer Regional Results
Oct. 31-Nov. 4, 2000

 

DIVISION 1
Region 1 - Rockford

Holland 2, Portage Central 1
Okemos 5, Rockford 2

Final --Okemos 2, Holland 1 (OT)

Region 2 - Plymouth Canton
Birmingham Brother Rice 2, Plymouth Salem 0
Livonia Churchill 2, Dearborn Edsel Ford 0

Final --Birmingham Brother Rice 5, Livonia Churchill 2

Region 3 - Shelby Township-Utica Eisenhower
Warren DeLaSalle 2, Rochester Adams 0
Troy 4, Macomb Dakota 0

Final--Warren DeLaSalle 2, Troy 1 (Shoot-out)

Region 4 - Saginaw-Heritage
Midland Dow 3, Highland-Milford 1
Flint Carman-Ainsworth 1, Brighton 0

Final--Flint Carman-Ainsworth 3, Midland Dow 2 (OT)

DIVISION 2
Region 5 - Eaton Rapids

East Lansing 2, Mattawan 1
Portage Northern 3, Tecumseh 0

Final--Portage Northern 4, East Lansing 1

Region 6 - Grosse Pointe North
Grosse Pointe North 6, Trenton 2
Farmington 6, Berkley 0

Final--Farmington 6, Grosse Pointe North 0

Region 7 - Bloomfield Hills Lahser
Birmingham Groves 3, St. Johns 0
Flint Powers Catholic 2, Fenton 1

Final--Birmingham Groves 5, Flint Powers Catholic 1

Region 8 - Grand Rapids Forest Hills Northern
Petoskey 2, Lowell 1
Grand Rapids Christian 4, Muskegon Mona Shores 1

Final--Grand Rapids Christian 3, Petoskey 1

DIVISION 3
Region 9 - Marshall

Plainwell 4, Buchanan 2
Parma Western 3, Kalamazoo Christian 2

Final --Plainwell 3, Parma Western 0

Region 10 - Pontiac Notre Dame Prep
Pontiac Notre Dame Prep 2, Riverview Gabriel Richard 0
Detroit Country Day 2, Macomb Lutheran North 1 (Shootout)

Final--Pontiac Notre Dame Prep 2, Detroit Country Day 1

Region 11 - Ludington
Lansing Catholic Central 1, Manistee 0
Hudsonville Unity Christian 6, Spring Lake 0

Final--Hudsonville Unity Christian 2, Lansing Catholic Central 1

Region 12 - Oscoda
Cheboygan 3, Frankenmuth 2
Pigeon Laker 5, Tawas Area 3

Final--Cheboygan 3, Pigeon Laker 2

DIVISION 4
Region 13 - Wyoming-Tri-unity Christian
Bridgman 1, Muskegon Western Michigan Christian 0
Grand Rapids Baptist 5, Galesburg-Augusta 0

Final--Grand Rapids Baptist 1, Bridgman 0

Region 14 - Canton-Plymouth Christian
Allen Park-Inter-City Baptist 1, Adrian Lenawee Christian 0
Ann Arbor Greenhills 1, Lansing Christian 0

Final--Allen Park-Inter-City Baptist 2, Ann Arbor Greenhills 0

Region 15 - Harper Woods-Lutheran East
Grosse Pointe Woods-University Liggett 3, Saginaw-Valley Lutheran 1
Auburn Hills Oakland Christian 3, Burton Genesee Christian 1

Final--Auburn Hills Oakland Christian 2, Grosse Pointe Woods-University Liggett 1

Region 16 - Harbor Springs
Buckley 4, Burt Township Grand Marais 0
Traverse City Christian 1, Harbor Springs 0

Final--Traverse City Christian 1, Buckley 0

1999 Tournament

1999 Finals - Nov 13

Division 1 - Bloomfield Hills Andover 
Rochester Adams 2, Plymouth Salem 1 -  Summary 

Division 2 - Lowell 
Bloomfield Hills Lahser 1, East Lansing 0 - Summary 

Division 3 - Bloomfield Hills Andover 
Detroit Country Day 3, Caledonia 1 - Summary 

Division 4 - Lowell 
Grosse Pointe Woods University Liggett 4, Muskegon Western Michigan Christian 2 - Summary

 

1999 Semifinal- Nov 10


Division 1
Rochester Adams 2, Birmingham Brother Rice 1
Plymouth Salem 3, Livonia Stevenson 1


Division 2
East Lansing 2, Portage Northern 1
Bloomfield Hills Lahser 2, Lapeer West 1


Division 3
Detroit Country Day 4, Haslett 1
Caledonia 2, Ludington 1


Division 4
Muskegon Western Michigan Christian 1, Elk Rapids 0
Grosse Pointe Woods University Liggett 2, Adrian Lenawee Christian 1 (OT)

 

1999 Regional - Nov 2-6

DIVISION 1
Region 1 - Kalamazoo Central

Plymouth Salem 3, Holland West Ottawa 0
Okemos 3, Grand Haven 0
Final: Plymouth Salem 2, Okemos 0

Region 2 - South Lyon
Livonia Stevenson 3, Monroe 0
Novi 6, Dearborn 1
Final: Livonia Stevenson 3, Novi 0

Region 3 - Warren-De La Salle Collegiate
Sterling Heights 2, Fraser 1
Birmingham Brother Rice 2, Troy Athens 1
Final: Birmingham Brother Rice 4, Sterling Heights 0

Region 4 - Midland Dow
Rochester Adams 8, Davison 0
Flint Carman-Ainsworth 2, Marquette 1
Final: Rochester Adams 3, Flint Carman-Ainsworth 0

DIVISION 2
Region 5 - Portage Northern

St. Joseph 4, Grand Rapids Christian 0
Portage Northern 10, Holland Christian 0
Final: Portage Northern 1, St. Joseph 0

Region 6 - Eaton Rapids
East Lansing 5, Pinckney 0
Hastings 2, Redford Thurston 0
Final: East Lansing 5, Hastings 0

Region 7 - Southgate Anderson
Dearborn Heights Crestwood 2, Grosse Pointe North 1 (OT)
Bloomfield Hills Lahser3, Auburn Hills Avondale 1
Final: Bloomfield Hills Lahser 4, Dearborn Heights Crestwood 1

Region 8 - Flint Powers Catholic
Lapeer West 2, St. Johns 1 (OT)
Petoskey 1, Flushing 0
Final: Lapeer West 3, Petoskey 2 (OT)

DIVISION 3
Region 9 - South Haven

Ludington 2, Buchanan 0
Hudsonville Unity Christian 2, Reed City 1
Final: Ludington 3, Hudsonville Unity Christian 0

Region 10 - Marshall
DeWitt 1, Comstock 0
Caledonia 5, Parma Western 0
Final: Caledonia 3, DeWitt 0

Region 11 - St. Clair Shores-South Lake
Detroit Country Day 4, Grosse Ile 1
Ortonville-Brandon 4, St. Clair Shores South Lake 1
Final: Detroit Country Day 3, Ortonville-Brandon 1

Region 12 - Saginaw Heritage
Haslett 1, Tawas City 0
Frankenmuth 3, Cheboygan 2
Final: Haslett 1, Frankenmuth 0 (OT)

DIVISION 4
Region 13 - Parchment

Michigan Lutheran 2, Grand Rapids Baptist 1
Muskegon West Michigan Christian 1, Kalamazoo Hackett 0
Final: Muskegon West Michigan Christian 3, St. Joseph Michigan Lutheran 1

Region 14 - Southfield Christian
Lenawee Christian 2, Riverview Gabriel Richard 1
Plymouth Christian 1, Lake Fenton 0
Final: Adrian Lenawee Christian 2, Plymouth Christian 1 (2OT)

Region 15 - Sterling Heights-Bethesda Christian
Grosse Pointe Woods University Liggett 5, Montrose 0
Bloomfield Hills Roeper 1, Pigeon Laker 0
Final: Grosse Pointe Woods University Liggett 3, Bloomfield Hills Roeper 0

Region 16 - Mc Bain-Northern Michigan Christian
Leland 4, Saginaw Valley Lutheran 1
Elk Rapids 2, Harbor Springs 0
Final: Elk Rapids 3, Leland 0

 

 

1998 Tournament

1998 Finals - Nov 7

Division 1 - Bloomfield Hills Andover 
Novi 1, Brighton 0 -  Summary 

Division 2 - Lowell 
Grand Rapids Christian 4, Detroit U-D Jesuit 0 - Summary 

Division 3 - Bloomfield Hills Andover 
Paw Paw 1, Detroit Country Day 0 - Summary 

Division 4 - Lowell 
Elk Rapids 2, Muskegon Western Michigan Christian 0 - Summary

Semifinal - Nov 4
 

DIVISION 1
Novi 2, Troy Athens 0 at Rochester HS
Brighton 6, Plymouth Canton 0 at Sloan Field, Brighton

DIVISION 2
Detroit U-D Jesuit 3, Eaton Rapids 2 (OT) at Keyworth Stadium, Hamtramck
Grand Rapids Christian 6, Dearborn Edsel Ford 1 at Richland Gull Lake HS

DIVISION 3
Paw Paw 6, Ludington 0 at Marshall HS
Detroit Country Day 3, Ortonville-Brandon 1 at Pontiac Notre Dame HS

DIVISION 4
Elk Rapids 2, Grosse Pointe Woods Univ. Liggett 0 at Saginaw Valley Lutheran HS
Muskegon Western Michigan Christian 3, Kalamazoo Hackett 2 (2OT) at Parchment HS
 

Regional - Oct 26-31 

DIVISION 1

Region 1 - Jackson High School
Brighton 3, Holt 1
East Kentwood 4, Holland 3 (OT)
Final -- Brighton 3, East Kentwood 1

Region 2 - Canton-Plymouth Canton Schools
Dearborn 1, Monroe 0
Plymouth Canton 2, Livonia Stevenson 1
Final -- Plymouth Canton 3, Dearborn 1

Region 3 - Warren-De La Salle Collegiate High School
Troy Athens 4, Clinton Township Chippewa Valley 3
Warren De La Salle 4, Birmingham Brother Rice 1
Final -- Troy Athens 3, Warren De La Salle 2 (OT)

Region 4 - Saginaw-Heritage High School
Novi 3, Flint Carman-Ainsworth 0
Midland Dow 3, Clarkston 0
Final -- Novi 2, Midland Dow 1 (OT)

DIVISION 2
Region 5 - Wayland-Wayland Union High School

Grand Rapids Christian 4, Richland Gull Lake 1
Portage Northern 3, Holland Christian 1
Final -- Grand Rapids Christian 3, Portage Northern 0

Region 6 - Southgate-Southgate Anderson High School
Dearborn Edsel Ford 5, Farmington 2
Hartland 2, Tecumseh 0
Final -- Deaborn Edsel Ford 3, Hartland 1

Region 7 - Beverly Hills-Wylie E. Groves High School
Detroit U-D Jesuit 4, L'Anse Creuse North 2
Bloomfield Hills Lahser 3, Oxford 1
Final -- Detroit U-D Jesuit 2, Bloomfield Hills Lahser 1

Region 8 - Lansing-Waverly High School
Grand Rapids Forest Hills Central 2, Clio 0
Eaton Rapids 2, Petoskey 1 (shootout)
Final -- Eaton Rapids 3, Grand Rapids Forest Hills Central 2 (OT)

DIVISION 3
Region 9 - Caledonia High School

Ludington 2, Hudsonville Unity Christian 1
Grand Rapids West Catholic 1, Caledonia 0
Final -- Ludington 3, Grand Rapids West Catholic 0

Region 10 - Parma-Western High School
Marshall 2, Jackson Lumen Christi 0
Paw Paw 2, Lansing Catholic Central 1 (OT)
Final -- Paw Paw 1, Marshall 0

Region 11 - Madison Heights-Bishop Foley High School
Macomb Lutheran North 2, Gibraltar-Carlson 0
Detroit Country Day 2, St. Clair Shores South Lake 1
Final -- Detroit Country Day 2, Macomb Lutherna North 0

Region 12 - Linden High School
Saginaw Nouvel 2, Bad Axe 1
Ortonville-Brandon 4, Roscommon 1
Final -- Ortonville-Brandon 3, Saginaw Nouvel 0

DIVISION 4
Region 13 - Lawton High School

Wyoming Tri-Unity Christian 3, Galesburg-Augusta 1
Muskegon Western Michigan Christian 5, Buchanan 2
Final -- Muskegon Western Michigan Christian 2, Wyoming Tri-Unity Christian 0

Region 14 - Jackson-Jackson Baptist High School
Adrian Lenawee Christian 1, Riverview Gabriel Richard 0
Kalamazoo Hackett 3, Lutheran Westland 1
Final -- Kalamazoo Hackett 3, Adrian Lenawee Christian 2 (OT)

Region 15 - Harper Woods-Lutheran East High School
Bloomfield Hills Roeper 3, Genesee Christian 2 (OT)
Grosse Pte. Woods-University Liggett 2, North Branch Wesleyan 0
Final -- Grosse Pte. Woods University Liggett 1, Bloomfield Hills Roeper 0

Region 16 - Mc Bain-Northern Michigan Christian
Elk Rapids 6, Leland 0
Mt. Pleasant Baptist Academy 5, Northern Michigan Christian Academy 3
Final -- Elk Rapids 7, Mt. Pleasant Baptist Academy 1

1997 Tournament

1997 Finals - Nov 8

Division 1 - Bloomfield Hills Andover 
Troy Athens 2, Plymouth Salem 1 -  Summary 

Division 2 - Lowell 
Mason 2, Petoskey 1 - Summary 

Division 3 - Bloomfield Hills Andover 
Madison Heights Bishop Foley 2, Ludington 1 - Summary 

Division 4 - Lowell 
Elk Rapids 2, Riverview Gabriel Richard 0 - Summary

1996 Tournament

1996 Finals - Nov 9

Class A - Bloomfield Hills Andover 
Livonia Stevenson 2, Troy 1 -  Summary 

Class B - Lowell 
Flint Powers Catholic 1, Marshall 0 - Summary 

Class C - Bloomfield Hills Andover 
Grosse Pointe Woods University Liggett 2, Elk Rapids 1 - Summary 

Class D - Lowell 
Mt. Pleasant Baptist 2, Jackson Baptist 1 - Summary

1995 Tournament

1995 Finals - Nov 11, 14

Class A - Bloomfield Hills Andover 
Plymouth Salem 1, Portage Northern 0 -  Summary 

Class B - Lowell 
Petosky 3, Macomb Luthern North 1 - Summary 

Class C - Bloomfield Hills Andover 
Kalamazoo Hackett Catholic Central 3, Elk Rapids 2 - Summary 

Class D - Lowell 
Muskegon Western Michigan Christian 3, Bloomfield Hills Roeper 1 - Summary

1994 Tournament

1994 Finals - Nov 12

Class A - Bloomfield Hills Andover 
Canton-Plymouth Canton 1, Warren De La Salle Collegiate 0 -  Summary 

Class B - Bloomfield Hills Andover
Detroit Country Day 4, Ludington 0 - Summary 

Division C-D - Bloomfield Hills Andover 
Kalamazoo Hackett Catholic Central 3, Grosse Pointe Woods University Liggett 1 - Summary 

1993 Tournament

1993 Finals - Nov 13

Class A - Bloomfield Hills Andover 
Warren De La Salle Collegiate 2, Livonia Stevenson 1 -  Summary 

Class B - Bloomfield Hills Andover
Detroit Country Day 4, Richland-Gull Lake 1 - Summary 

Division C-D - Bloomfield Hills Andover 
Riverview Gabriel Richard 3, Kalamazoo Christian 0 - Summary 

1992 Tournament

1992 Finals - Nov 7 - All held at Bloomfield Hills Andover

Class A 
Warren De La Salle Collegiate 2, Canton-Plymouth Salem 1 -  Summary 

Class B 
Detroit Country Day 6, Stevensville Lakeshore 1 - Summary 

Division C-D  
Kalamazoo Hacket Catholic Central 2, Ann Arbor Greenhills 0 - Summary 

1991 Tournament

1991 Finals - Nov 9 - All held at Bloomfield Hills Andover

Class A 
Livonia Stevenson 2, Saginaw Heritage 1 -  Summary 

Class B 
Detroit Country Day 3, Stevensville Lakeshore 2 - Summary 

Division C-D  
Kalamazoo Hacket Catholic Central 3, Riverview Gabriel Richard 2 - Summary 

1990 Tournament

1990 Finals - Nov 10 - All held at Bloomfield Hills Andover

Class A 
Warren De La Salle Collegiate 2, Livonia Churchill 0 -  Summary 

Class B 
Mason 1, Stevensville Lakeshore 1 - Summary 

Division C-D  
Detroit Country Day 3, Parchment 0 - Summary 

1989 Tournament

1989 Finals - Nov 11 - All held at Bloomfield Hills Andover

Class A 
Troy-Athens 1, Canton-Plymouth Salem 0 -  Summary 

Class B 
Mason 3, Stevensville Lakeshore 1 - Summary 

Division C-D  
Detroit Country Day 5, Elk Rapids 0 - Summary 

1988 Tournament

1988 Finals - Nov 12 - All held at Bloomfield Hills Andover

Class A 
Livonia Stevenson 3, Brother Rice 1 -  Summary 

Class B 
Richland-Gull Lake 1, Madison Heights Bishop Foley 1 - Summary 

Division C-D  
Detroit Country Day 2, Muskegon Western Michigan Christian 2 - Summary 

1987 Tournament

1987 Finals - Nov 7 - All held at Bloomfield Hills Andover

Class A 
East Lansing 2, Grand Blanc 1 -  Summary 

Class B 
Mt. Clemons Lutheran North 1, East Grand Rapids 0 - Summary 

Division C-D  
Detroit Country Day 4, Grosse Pointe Woods University Liggett 2 - Summary 

1986 Tournament

1986 Finals - Nov 1 - All held at Bloomfield Hills Andover

Class A 
Livonia Stevenson 2, Troy Athens 1 -  Summary 

Class B-C
Holland Christian 4, Mason 2 - Summary 

Division D  
Northport 3, Grosse Pointe Woods University Liggett 1 - Summary 

1985 Tournament

1985 Finals - Nov 2 - All held at Flint-Atwood Stadium

Class A 
Livonia Stevenson 3, Brother Rice 2 -  Summary 

Class B-C
Parchment 4, Madison Heights Bishop Foley 1 - Summary 

Division D  
Allen Park-Inner City Baptist 3, Northport 0 - Summary 

1984 Tournament

1984 Finals - Nov 3 - All held at Flint-Atwood Stadium

Class A 
Troy Athens 3, Livonia Stevenson 2 -  Summary 

Class B-C
Okemos 6, Hudsonville Unity Christian 3 - Summary 

Division D  
Allen Park-Inner City Baptist 5, Northport 1 - Summary 

1983 Tournament

1983 Finals - Nov 5 - All held at Flint-Atwood Stadium

Class A 
Troy Athens 3, Livonia Stevenson 0 -  Summary 

Class B-C
Grosse Pointe Woods University Liggett 3, Richland-Gull Lake 2 - Summary 

Division D  
Allen Park-Inner City Baptist 2, Muskegon Western Michigan Christian 0 - Summary 

1982 Tournament

1982 Finals - Nov 6 - All held at Flint-Atwood Stadium

Class A 
Livonia Stevenson 4, Livonia Churchill 1 -  Summary 

Class B-C
Hamtramck 3, Hudsonville Unity Christian 2 - Summary 

Division D  
Grosse Pointe Woods University Liggett 2, Muskegon Western Michigan Christian 1 - Summary