Girls Swim and Dive Team Champions

Lower Peninsula

Division 1

Year Champion (Coach) Runner-Up
2021 Ann Arbor Pioneer (Stefanie Kerska) Saline
2020 Ann Arbor Pioneer (Stefanie Kerska) Farmington Hills Mercy
2019  Farmington Hills Mercy (Michael Venos) Ann Arbor Pioneer
2018  Farmington Hills Mercy (Michael Venos)  Brighton
2017 Farmington Hills Mercy (Michael Venos) Saline
2016  Rockford (Tom Parks) Farmington Hills Mercy
2015  Ann Arbor Skyline (Maureen Isaac) Saline
2014  Saline (Todd Brunty) Farmington Hills Mercy
2013 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Saline
2012 Holland West Ottawa (Steve Bowyer) Farmington Hills Mercy
2011 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Saline
2010 Saline (Todd Brunty) Holland West Ottawa
2009 Saline (Todd Brunty) Bloomfield Hills Marian
2008 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill and Liz Hill)  Ann Arbor Huron
2007 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill and Liz Hill)  Livonia Stevenson
2006 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Holland
2005  Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Farmington Hills Mercy
2004 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Farmington Hills Mercy
2003 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Zeeland
2002 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Farmington Hills Mercy

Division 2

Year Champion (Coach) Runner-Up
2021 Birmingham Seaholm (Karl Hodgson) Grosse Pointe South
2020 Birmingham Seaholm (Karl Hodgson) Rochester Adams
2019 Birmingham Seaholm (Karl Hodgson) Grosse Pointe South
2018  Rochester Adams (Tim Hickey)  Birmingham Seaholm
2017 East Grand Rapids (Milton Briggs)  Dexter
2016  Birmingham Seaholm (Karl Hodgson) Dexter
2015  Dexter (Cory Bergen) East Grand Rapids
2014  Bloomfield Hills Marian (William Thompson)  Ann Arbor Skyline
2013 Holland (Dan Kimble) Portage Central
2012 Holland (Don Kimble) Ann Arbor Skyline
2011 Holland (Don Kimble) Birmingham Seaholm
2010 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Holland
2009 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Holland
2008 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Holland
2007 Farmington Hills Mercy (Shannon Dunworth) Grand Rapids Forest Hills Central
2006 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2005 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2004 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2003 Birmingham Groves (Chris Tennyson) Dexter
2002 Dexter (Cory Bergen) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood

Division 3

Year Champion (Coach) Runner-Up
2021 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Marian
2020 Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood (Paul Ellis) Hamilton
2019 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood
2018  East Grand Rapids (Milton Briggs)  Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood
2017 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Chris Bagley)  Bloomfield Hills Marian 
2016  East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Marian
2015  Grand Rapids Catholic Central (Mio Vasic) St. Clair
2014  East Grand Rapids (Milton Briggs) Grand Rapids Catholic Central
2013 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
2012 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Chris Bagley) Bloomfield Hills Lahser
2011 Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood (Tony Kurth) East Grand Rapids
2010 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
2009 East Grand Rapids (Milton Briggs) Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood
2008 Bloomfield Hills Marian (Bill Thompson) East Grand Rapids
2007 Bloomfield Hills Marian (Bill Thompson) East Grand Rapids

Class A

Year Champion (Coach) Runner-Up
2001 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Grand Haven
2000 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill)  Grand Haven
1999  Grosse Pointe North (Mike O'Connor)  Farmington Hills Mercy
1998 Farmington Hills Mercy (Jim Downs) Zeeland
1997 Birmingham Seaholm (Dennis Carter) Ann Arbor Pioneer
1996 Birmingham Seaholm (Dennis Carter) Ann Arbor Pioneer
1995 Birmingham Seaholm (Dennis Carter) Grand Rapids Forest Hills Central
1994 Grand Rapids Forest Hills Central (Tim Jasperse) Birmingham Seaholm
1993 Grand Rapids Forest Hills Central (Tim Jasperse) Livonia Stevenson/Ann Arbor Pioneer
1992 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Birmingham Seaholm
1991 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1990 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1989 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1988 Birmingham Groves (Darin Abbasse) Birmingham Seaholm
1987 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Birmingham Groves
1986 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Pioneer
1985 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Bloomfield Hills Andover
1984 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Pioneer
1983 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Pioneer
1982 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) East Lansing
1981 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Huron
1980 Bloomfield Hills Andover (Mike Lane) Ann Arbor Huron
1979 Ann Arbor Pioneer (Dennis Hill) Ann Arbor Huron
1978 East Lansing (Marc Paglia) Ann Arbor Pioneer
1977 East Lansing (Ned Bennett) Ann Arbor Pioneer
1976 East Lansing (Ned Bennett) Livonia Stevenson

Class B

Year Champion (Coach) Runner-Up
2001 East Grand Rapids (Milton Briggs)  Dexter
2000 East Grand Rapids (Milton Briggs)  Dexter
1999  East Grand Rapids (Milton Briggs)  Dexter 
1998 East Grand Rapids (Milton Briggs) Albion
1997 Albion (Mary Egnatuk) Holland Christian
1996 Holland Christian (Stephanie Walters) Albion
1995 Trenton (Jim Lawrence/Max Monas) East Grand Rapids
1994 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1993 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1992 East Grand Rapids (Milton Briggs) / Zeeland (Michael Torrey)  
1991 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1990 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1989 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1988 East Grand Rapids (Milton Briggs) Dearborn
1987 Zeeland (Michael Torrey) East Grand Rapids
1986 East Grand Rapids (Milton Briggs) Dearborn
1985 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1984 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1983 East Grand Rapids (Milton Briggs) Zeeland
1982 East Grand Rapids (Milton Briggs) Okemos
1981 East Grand Rapids (Milton Briggs) Okemos
1980 Okemos (Karen Fetters) Saginaw Douglas MacArthur
1979 East Grand Rapids (Milton Briggs) Holt, Okemos
1978 East Grand Rapids (Milton Briggs) Milan
1977 Milan (Charles Lott) East Grand Rapids
1976 Milan (Charles Lott) East Grand Rapids

Open Class

Year Champion (Coach) Runner-Up
1975 East Lansing (Ned Bennett) Livonia Stevenson
1974 East Lansing (Kitty Hryniewicz Mitchell) Birmingham Groves
1973 East Lansing (Kitty Hryniewicz Mitchell) Ann Arbor Pioneer
1972 Farmington Our Lady of Mercy (DeLoris Yager) Ann Arbor Pioneer

Upper Peninsula

Open Class

Year Champion (Coach) Runner-Up
2021 Sault Ste. Marie (Steve Habusta) Marquette
2020  Marquette (Nathan McFarren) Sault Ste. Marie
2019 Marquette (Nathan McFarren) Kingsford
2018 Gladstone (Tom Desy) Marquette
2017 Houghton (Erik Johnson) Marquette
2016 Gladstone (Tom Desy) Houghton
2015 Marquette (Nathan McFarren) Gladstone
2014  Marquette (Nathan McFarren) Houghton 
2013 Houghton (Roger Woods) Marquette
2012 Marquette (Nathan McFarren) Houghton 
2011 Marquette (Eric Eppensteiner) Houghton
2010 Marquette (Eric Eppensteiner) Houghton
2009 Marquette (James Brooks) Houghton
2008 Marquette (Matt Williams) Houghton
2007 Marquette (Matt Williams) Houghton
2006 Marquette (Matt Williams) Kingsford
2005 Marquette (Matt Williams) Sault Ste. Marie
2004 Marquette (Matt Williams) Houghton/Calumet
2003 Marquette (Kristen Smith) Houghton
2002 Marquette (Kristen Smith) Sault Ste. Marie
2001  Houghton (John Vincent)  Marquette 
2000  Houghton (John Vincent)  Marquette 
1999 Houghton (John Vincent) Marquette
1998 Houghton (John Vincent) Marquette
1997 Marquette (Matt Williams) Houghton
1996 Marquette (Matt Williams) Houghton/Calumet
1995 Marquette (Jackie LeFebzre) Hancock
1994 Gwinn (Jo Baysore) Hancock
1993 Marquette (Al Bentley) Hancock
1992 Marquette (Al Bentley) Gwinn
1991 Marquette (Al Bentley) Gwinn
1990 Marquette (Al Bentley) Hancock
1989 Marquette (Al Bentley) Hancock
1988 Hancock (Susan Warrington) Marquette
1987 Hancock (Susan Warrington) Houghton
1986 Ishpeming Westwood (John Vincent) Marquette
1985 Houghton (Richard Selfe) Ishpeming Westwood
1984 Ishpeming Westwood (Karen Pedley) Marquette
1983 Ishpeming Westwood (Karen Pedley) Houghton
1982 Ishpeming Westwood (Karen Pedley) Marquette
1981 Marquette (Teresa McCarthy) Gwinn
1980 Marquette (Dan Michelson) Gwinn

Individual Champions

Division 1/Class A -- 1976-2021

2021

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

2020

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Stella Chapman Ann Arbor Pioneer :55.36
100 Breast McKenzie Siroky Livonia Stevenson 1:01.45
100 Butterfly Brady Kendall Plymouth :54.35
100 Freestyle Lilly Brandt Holland West Ottawa :51.53
200 Free Relay Lily Cramer, Amelia Weyhing,
Autumn Bullinger, Sophia Guo
Ann Arbor Pioneer 1:36.53
200 Freestyle Vivian VanRenterghem Ann Arbor Pioneer 1:52.34
200 IM Greta Gidley Farmington Hills Mercy 2:00.69
200 Medley Relay Quoia Sam, Edwina Jalet,
Stella Chapman, Sophia Guo
Ann Arbor Pioneer 1:44.25
400 Free Relay Stella Chapman, Amelia Weyhing,
Vivian VanRenterghem, Lily Cramer
Ann Arbor Pioneer 3:29.97
50 Freestyle Brady Kendall Plymouth :22.98
500 Freestyle Greta Gidley Farmington Hills Mercy 4:58.52
Diving Ciara McCliment Farmington Hills Mercy 399.70

2019

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Kathryn Ackerman Grand Haven :54.70
100 Breast Claire Tuttle Hudsonville 1:00.79
100 Butterfly Emily Roden Northville :55.43
100 Freestyle Greta Gidley Farmington Hills Mercy :50.53
200 Free Relay Lily Cramer, Autumn Bullinger,
Amelia Weyhing, Lucy Mehraban
Ann Arbor Pioneer 1:34.75
200 Freestyle Allison Haak Ann Arbor Skyline 1:50.65
200 IM Kathryn Ackerman Grand Haven 1:57.61
200 Medley Relay Sara Kraus, Masy Folcik,
Rachel Gamm, Ashley Lund
Rockford 1:42.40
400 Free Relay Lucy Mehraban, Vivian VanRenterghem
Holly Pringle, Lily Cramer
Ann Arbor Pioneer 3:25.31
50 Freestyle Claire Tuttle Hudsonville :22.80
500 Freestyle Lola Mull Grand Ledge 4:55.02
Diving Annie Costello Ann Arbor Huron 425.40

2018

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Casey Chung Ann Arbor Skyline :53.95
100 Breast Claire Tuttle Hudsonville 1:01.94
100 Butterfly Kathryn Ackerman Grand Haven :54.42
100 Freestyle Ashley Turak Farmington Hills Harrison :48.72
200 Free Relay Ashley Turak, Lia Munson,
Emma Inch, Madeline Greaves
Farmington Hills Harrison 1:33.34
200 Freestyle Maddie Luther Saline 1:49.14
200 IM Kathryn Ackerman Grand Haven 1:57.25
200 Medley Relay Sara Kraus, Masy Folcik,
Morgan Kraus, Ashley Lund
Rockford 1:43.72
400 Free Relay Lia Munson, Emma Inch,
Madeline Greaves, Ashley Turak
Farmington Hills Harrison 3:23.51
50 Freestyle Ashley Turak Farmington Hills Harrison :22.02
500 Freestyle Lola Mull Grand Ledge 4:44.93
Diving Zain Smith Ann Arbor Skyline 463.60

2017

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Casey Chung Ann Arbor Skyline :53.92
100 Breast Claire Tuttle Hudsonville 1:01.32
100 Butterfly Morgan Kraus Rockford :53.73
100 Freestyle Ashley Turak Farmington-Harrison :49.79
200 Free Relay Ashley Turak, Emma Inch,
Hailey Stewart, Madeline Greaves
Farmington-Harrison 1:34.67
200 Freestyle Maddie Luther Saline 1:47.69
200 IM Kathryn Ackerman Grand Haven 1:57.92
200 Medley Relay Lizzy Spears, Emma Loveland,
Emily Klemptner, Johanna Jorgenson
Saline 1:43.60
400 Free Relay Lia Munson, Emma Inch,
Madeline Greaves, Ashley Turak
Farmington-Harrison 3:26.35
50 Freestyle Ashley Turak Farmington-Harrison :22.38
500 Freestyle Lola Mull Grand Ledge 4:47.32
Diving Zain Smith Ann Arbor Skyline 446.90

2016

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Katie Minnich Farmington Hills Mercy :54.41
100 Breast Sydney McDowell Rockford 1:01.94
100 Butterfly Emma Cleason Ann Arbor Skyline :54.28
100 Freestyle Taylor Seaman Brighton :49.64
200 Free Relay Hunter Ignasiak, Sydney McDowell,
Meegan Snyman, Peyton Rayburn
Rockford 1:34.37
200 Freestyle Maddie Luther Saline 1:48.34
200 IM Emma Cleason Ann Arbor Skyline 2:00.86
200 Medley Relay Sophia Tuinman, Erin Szara,
Kelsey Macaddino, Laura Westphal
Northville 1:43.10
400 Free Relay Maddie Luther, Johanna Jorgenson,
Maddy Murphy, Lizzy Spears
Saline 3:24.44
50 Freestyle Taylor Seaman Brighton :22.86
500 Freestyle Georgia Mosher Ann Arbor Skyline 4:50.08
Diving Camryn McPherson Saline 509.50

2015

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Katie Minnich Farmington Hills Mercy :54.67
100 Breast Sydney McDowell Rockford 1:03.84
100 Butterfly Morgan Bullock Zeeland :54.42
100 Freestyle Katie Portz Ann Arbor Skyline :49.34
200 Free Relay Maddie McAdams, Emily Lock,
Kaelan Oldani, Katie Portz
Ann Arbor Skyline 1:35.67
200 Freestyle Katie Portz Ann Arbor Skyline 1:46.84
200 IM Emma Cleason Ann Arbor Skyline 2:01.51
200 Medley Relay Katie Minnich, Allison Lobbia,
Alaina Skellett, Annette Dombkowski
Farmington Hills Mercy 1:44.44
400 Free Relay Emma Cleason, Emily Lock,
Georgia Mosher, Katie Portz
Ann Arbor Skyline 3:24.56
50 Freestyle Emma Curtis Grand Blanc :23.07
500 Freestyle Georgia Mosher Ann Arbor Skyline 4:54.65
Diving Cam McPherson Saline 487.15

2014

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Katie Minnich Farmington Hills Mercy 0:55.06
100 Breast Miranda Tucker Waterford United 1:00.56
100 Butterfly Maddie Wright Waterford United 0:54.51
100 Freestyle Taylor Seaman Brighton 0:51.16
200 Free Relay Meegan Snyman, Dakota Noble,
Peyton Rayburn, Erin Hudson
Rockford 1:35.88
200 Freestyle Maddie Wright Waterford United 1:49.30
200 IM Miranda Tucker Waterford United 1:59.14
200 Medley Relay Katie Minnich, Maddy Loniewski,
Alaina Skellett, Roxanne Griffore
Farmington Hills Mercy 1:45.00
400 Free Relay Amelia, Armstrong-Grant, Alex McPherson,
Allison Eppinga, Lizzy Spears
Saline 3:28.13
50 Freestyle Emma Curtis Grand Blanc 0:23.60
500 Freestyle Laura Westphal Northville 4:54.46
Diving Amy Stevens Saline 488.20

2013

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Chanel Bonin South Lyon 0:54.16
100 Breast Miranda Tucker Waterford United 1:02.06
100 Butterfly Maddie Wright Waterford United 0:53.88
100 Freestyle Katie Portz Ann Arbor Skyline 0:50.45
200 Free Relay Roxanne Griffore, Maddy Loniewski,
Alaina Skellett, Kathleen McGee
Farmington Hills Mercy 1:35.31
200 Freestyle Maddie Wright Waterford United 1:47.61
200 IM Miranda Tucker Waterford United 2:00.31
200 Medley Relay Emma Cleason, Shannon Cowley,
Kate Orringer, Katie Portz
Ann Arbor Skyline 1:44.45
400 Free Relay Emma Cleason, Kaelan Oldani,
Shannon Cowley, Katie Portz
Ann Arbor Skyline 3:27.52
50 Freestyle Roxanne Griffore Farmington Hills Mercy 0:23.57
500 Freestyle Laura Westphal Northville 4:57.84
Diving Amy Stevens Saline 462.70

2012

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Elliott Schinella  Farmington Hills Mercy :54.91
100 Breast Catherine Cui  Northville 1:03.71
100 Butterfly Maddie Wright Waterford Kettering :54.13
100 Freestyle Danielle Freeman Hudsonville :50.76
200 Free Relay Anna Babinec, Laruen DeShaw,
Caroline Fender, Elizabeht Fris
Holland West Ottawa 1:35.58
200 Freestyle Maddie Wright Waterford Kettering 1:48.01
200 IM Maddy Loniewski  Farmington Hills Mercy 2:05.09
200 Medley Relay Colleen VandePoel, Chelsea Rich,
Anna Battistello, Caroline Fender
Holland West Ottawa 1:45.14
400 Free Relay Amelia Grant-Armstrong, Melanie Schroeder,
Allison Eppinga, Maddy Frost 
Saline 3:29.13
50 Freestyle Danielle Freeman  Hudsonville :22.96
500 Freestyle Sarah Dombkowski Plymouth 4:55.82
Diving Dani VanderZwaag Holland West Ottawa 425.45

2011

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Anna DeMonte Ann Arbor Huron :54.56
100 Breast Ashleigh Shanley Ann Arbor Skyline 1:03.91
100 Butterfly Maddie Wright Waterford Union :54.82
100 Freestyle Annie Jongekrijg Lake Orion :50.32
200 Free Relay Michaela Rookus, Audra Thornton,
Makayla Myers, Danielle Freeman
Hudsonville 1:35.46
200 Freestyle Maddie Wright Waterford united 1:49.04
200 IM Anna DeMonte Ann Arbor Huron 1:59.67
200 Medley Relay Maddy Frost, Sammy Richart,
Emily Lau, Cristina Czyrka
Saline 1:45.97
400 Free Relay Makayla Myers, Audra Thornton,
Michaela Rookus, Danielle Freeman
Hudsonville 3:27.65
50 Freestyle Jaynie Pulte Bloomfield Hills Marian :23.23
500 Freestyle Marah Pugh Macomb Dakota 4:55.54
Diving Lauren Reedy Rochester 458

2010

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Kayla Douglas  Livonia Franklin  55.96
100 Breast Shelby Lacy  Holland West Ottawa  1:02.67
100 Butterfly Morgan Zebley  Brighton  54.57
100 Freestyle Hanna Cowley  Ann Arbor Pioneer  50.80
200 Free Relay Corinne Caldwell, Rachel Green,
Kacie VanBuskirk, Paige Drazga
 South Lyon  1:36.27
200 Freestyle Hanna Cowley Ann Arbor Pioneer 1:50.62
200 IM Anna DeMonte Ann Arbor Huron 2:02.87
200 Medley Relay Hayley Johnson, Claire Schelske,
Jaynie Pulte, Clare Nienstedt
Bloomfield Hills Marian 1:46.27
400 Free Relay Elizabeth Gelb, Annie Tamblyn,
Samadhi Kiridena, Anna DeMonte
 Ann Arbor Huron  3:30.00
50 Freestyle Jaynie Pulte Bloomfield Hills Marian 23.24
500 Freestyle Savannah Hatt Livonia Stevenson   4:55.66
Diving Taylor Ford Saline 430.40

2009

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Andrea VanderMey Novi :56.12
100 Breast Shelby Lacy Holland West Ottawa 1:04.59
100 Butterfly Anna DeMonte Ann Arbor Pioneer :54.92
100 Freestyle Hanna Cowley Ann Arbor Pioneer :50.74
200 Free Relay Julia Lovejoy, Michaela Betts,
Paige Kostishak, Hanna Cowley
Ann Arbor Pioneer 1:38.08
200 Freestyle Hanna Cowley Ann Arbor Pioneer 1:51.75
200 IM Anna DeMonte Ann Arbor Huron 2:00.72
200 Medley Relay Colleen VandePoel, Shelby Lacy,
Vickie Otto, Amanda Teske
Holland West Ottawa 1:47.04
400 Free Relay Paige Kostishak, Molly Shanley,
Mari Isa, Hanna Cowley
Ann Arbor Pioneer 3:32.96
50 Freestyle Jaynie Pulte Bloomfield Hills Marian :23.53
500 Freestyle Rachel Johnson Highland-Milford 4:56.85
Diving Cheyenne Cousineau Temperance Bedford 469.20

2008

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Ashley Cohagen Ann Arbor Pioneer :55.30
100 Breast Valerie Barthelemy Ann Arbor Pioneer 1:05.69
100 Butterfly Ashley Cohagen Ann Arbor Pioneer :55.38
100 Freestyle Hanna Cowley Ann Arbor Pioneer :50.74
200 Free Relay Valerie Barthelemy, Kristina Jaeger,
Paige Kostishak, Hanna Cowley
Ann Arbor Pioneer 1:37.16
200 Freestyle Hanna Cowley Ann Arbor Pioneer 1:50.32
200 IM Valerie Barthelemy Ann Arbor Pioneer 2:03.29
200 Medley Relay Ashley Cohagen, Valerie Barthelemy,
Molly Shanley, Laura Cameron
Ann Arbor Pioneer 1:47.60
400 Free Relay Kristina Jaeger, Paige Kostishak,
Ashley Cohagen, Hanna Cowley
Ann Arbor Pioneer 3:31.82
50 Freestyle Kelsie Schooley Holt :23.75
500 Freestyle Rachel Johnson Highland Milford 5:02.06
Diving Cheyenne Cousineau Temperance Bedford 483.80

2007

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Ashley Cohagen Ann Arbor Pioneer :57.34
100 Breast Brynn Marecki Livonia Stevenson 1:05.13
100 Butterfly Ashley Cohagen Ann Arbor Pioneer :57.04
100 Freestyle Liz Koselka Ann Arbor Pioneer :51.27
200 Free Relay Liz Koselka, Carleigh Schwartz,
Lauren Stanley, Kristyne Cole
Ann Arbor Pioneer 1:36.39
200 Freestyle Allison Schmitt Canton 1:46.25
200 IM Brynn Marecki Livonia Stevenson 2:06.09
200 Medley Relay Ashley Cohagen, Valerie Barthelemy,
Kristyne Cole, Carleigh Schwartz
Ann Arbor Pioneer 1:46.50
400 Free Relay Liz Koselka, Carleigh Schwartz,
Ashley Cohagen, Kristyne Cole
Ann Arbor Pioneer 3:26.19
50 Freestyle Kelsie Schooley Holt :23.82
500 Freestyle Allison Schmitt Canton 4:47.46
Diving Cheyenne Cousineau Temperance Bedford 433.70

2006

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Emily Bos Holland :56.13
100 Breast Carlye Ellis Ann Arbor Pioneer 1:04.05
100 Butterfly Amanda Thompson Monroe :56.55
100 Freestyle Brianne Powers Kalamazoo Central :50.24
200 Free Relay Liz Koselka, Carlye Ellis,
Carleigh Schwartz, Kristyne Cole
Ann Arbor Pioneer 1:36.31
200 Freestyle Allison Schmitt Canton 1:47.54
200 IM Carlye Ellis Ann Arbor Pioneer 2:04.76
200 Medley Relay Emily Bos, Caroline Meyer,
Angie Griffore, Lisa Butler
Holland 1:46.67
400 Free Relay Liz Koselka, Carleigh Schwartz,
Ashley Cohagen, Kristyne Cole
Ann Arbor Pioneer 3:27.35
50 Freestyle Brianne Powers Kalamazoo Central :23.40
500 Freestyle Allison Schmitt Canton 4:50.79
Diving Alex Miller Pinckney 424.50

2005

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Margaret Kelly Ann Arbor Pioneer :55.46
100 Breast Carlye Ellis Ann Arbor Pioneer 1:02.82
100 Butterfly Margaret Kelly Ann Arbor Pioneer :54.33
100 Freestyle Leigh Cole Ann Arbor Pioneer :51.07
200 Free Relay Leigh Cole, Carlye Ellis,
Liz Koselka, Kristyne Cole
Ann Arbor Pioneer 1:34.92
200 Freestyle Kristyne Cole Ann Arbor Pioneer 1:49.88
200 IM Ava Ohlgren Northville 1:59.23
200 Medley Relay Ashley Cohagen, Carlye Ellis,
Margaret Kelly, Leigh Cole
Ann Arbor Pioneer 1:43.63
400 Free Relay Leigh Cole, Liz Koselka,
Kristyne Cole, Margaret Kelly
Ann Arbor Pioneer 3:23.85
50 Freestyle Lisa Butler Holland :23.84
500 Freestyle Ava Ohlgren Northville 4:50.87
Diving Alex Miller Pinckney 413.40

2004

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sasha Lewerenz Rochester Adams :56.70
100 Breast Sara McDaniel Okemos 1:03.42
100 Butterfly Margaret Kelly Ann Arbor Pioneer :54.72
100 Freestyle Leigh Cole Ann Arbor Pioneer :51.24
200 Free Relay Leigh Cole, Carlye Ellis,
Kristyne Cole, Ilene Lesch
Ann Arbor Pioneer 1:36.16
200 Freestyle Mara Loniewski Farmington Hills Mercy 1:51.93
200 IM Margaret Kelly Ann Arbor Pioneer 2:01.63
200 Medley Relay Leigh Cole, Carlye Ellis,
Margaret Kelly, Ilene Lesch
Ann Arbor Pioneer 1:43.86
400 Free Relay Leigh Cole, Kristyne Cole,
Amy Gottliebsen, Margaret Kelly
Ann Arbor Pioneer 3:28.42
50 Freestyle Ilene Lesch Ann Arbor Pioneer :23.68
500 Freestyle Marycatherine Steiner Rochester Adams 4:59.98
Diving Natalie Stitt Holland West Ottawa 397.75

2003

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Leigh Cole Ann Arbor Pioneer :57.91
100 Breast Sara McDaniel Okemos 1:04.61
100 Butterfly Margaret Kelly Ann Arbor Pioneer :55.68
100 Freestyle Mari McLeod Kalamazoo Central :51.36
200 Free Relay Ilene Lesch, Liz Bedolla,
Ally Wyatt, Margaret Kelly
Ann Arbor Pioneer 1:35.49
200 Freestyle Ally Wyatt Ann Arbor Pioneer 1:52.41
200 IM Justine Mueller Monroe 2:00.03
200 Medley Relay Afton Pickett, Ashley McLaughlin,
Justine Mueller, Randi Palmer
Monroe 1:47.73
400 Free Relay Leigh Cole, Liz Bedolla,
Ally Wyatt, Margaret Kelly
Ann Arbor Pioneer 3:30.05
50 Freestyle Leigh Cole Ann Arbor Pioneer :23.81
500 Freestyle Justine Mueller Monroe 4:57.74
Diving Jami Lea Starting Hudsonville 379.20

2002

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sami Jordan Rockford :57.98
100 Breast Ashley McLaughlin Monroe 1:03.96
100 Butterfly Melissa Jaeger Ann Arbor Pioneer :56.33
100 Freestyle Kara Lynn Joyce Ann Arbor Pioneer :48.59
200 Free Relay Kara Lynn Joyce, Margaret Kelly,
Leigh Cole, Suzannah Merte
Ann Arbor Pioneer 1:33.71
200 Freestyle Kara Lynn Joyce Ann Arbor Pioneer 1:46.34
200 IM Justine Mueller Monroe 2:03.86
200 Medley Relay Margaret Kelly, Ilene Lesch,
Melissa Jaeger, Ally Wyatt
Ann Arbor Pioneer 1:46.14
400 Free Relay Leigh Cole, Melissa Jaeger,
Suzannah Merte, Kara Lynn Joyce
Ann Arbor Pioneer 3:26.96
50 Freestyle Shannon Hogan Northville :23.48
500 Freestyle Andrea Hurn Livonia Stevenson 4:58.94
Diving Ellen VanCleve Ann Arbor Pioneer 446.10

CLASS A

2001

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sami Jordan Rockford :58.45
100 Breast Kammy Miller Grosse Pointe North 1:03.41
100 Butterfly Amanda Johnson Bloomfield Hills Lahser :56.92
100 Freestyle Kara Lynn Joyce Ann Arbor Pioneer :50.66
200 Free Relay Kallie Deters, Riley Rigoli,
Abby Seskevics, Eve Brusie
Grand Haven 1:35.64
200 Freestyle Abby Seskevics Grand Haven 1:52.77
200 IM Kammy Miller Grosse Pointe North 2:04.25
200 Medley Relay Melissa Jaeger, Jennifer Merte,
Ally Wyatt, Kara Lynn Joyce
Ann Arbor Pioneer 1:46.47
400 Free Relay Cari Carr, Jennifer Merte,
Kathryn Taylor, Kara Lynn Joyce
Ann Arbor Pioneer 3:28.47
50 Freestyle Kara Lynn Joyce Ann Arbor Pioneer :22.95
500 Freestyle Jenna Perry Howell 4:59.98
Diving Jamie Lea Strating Hudsonville 427.15

2000

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Renie Green Dearborn :58.04
100 Breast Kammy Miller Grosse Pointe North 1:03.68
100 Butterfly Katie Ladewski Ann Arbor Pioneer :56.30
100 Freestyle Abby Seskevics Grand Haven :50.86
200 Free Relay Kallie Deters, Arin Wiegand,
Eve Brusie, Abby Seskevics
Grand Haven 1:36.44
200 Freestyle Amy McCullough Farmington Hills Mercy 1:49.79
200 IM Katie Ladewski Ann Arbor Pioneer 2:06.31
200 Medley Relay Jessica Gracon, Ally Wyatt,
Katie Ladewski, Rebecca Godek
Ann Arbor Pioneer 1:47.43
400 Free Relay Melissa Jamerino, Kristen Shelden,
Carly Piper, Kammy Miller
Grosse Pointe North 3:30.97
50 Freestyle Abby Seskevics Grand Haven :23.50
500 Freestyle Amy McCullough Farmington Hills Mercy 4:52.90
Diving Alison Riccobono Ypsilanti 476.50

1999

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sara Johnson Bloomfield Hills Lahser :56.58
100 Breast Kammy Miller Grosse Pointe North 1:04.71
100 Butterfly Kammy Miller Grosse Pointe North :57.52
100 Freestyle Abby Seskevics Grand Haven :51.47
200 Free Relay Kammy Miller, Melissa Jamerino,
Mary Cornillie, Carly Piper
Grosse Pointe North 1:37.10
200 Freestyle Carly Piper Grosse Pointe North 1:50.68
200 IM Sara Johnson Bloomfield Hills Lahser 2:03.48
200 Medley Relay Erin Downs, Amy McCullough,
Elizabeth Garlow, Elizabeth Posvar
Farmington Hills Mercy 1:46.95
400 Free Relay Melissa Jamerino, Mary Cornillie,
Carly Piper, Kammy Miller
Grosse Pointe North 3:29.37
50 Freestyle Abby Seskevics Grand Haven :23.64
500 Freestyle Carly Piper Grosse Pointe North 4:55.56
Diving Alison Riccobono Ypsilanti 431.95

1998

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sara Johnson Bloomfield Hills Lahser :56.22
100 Breast Traci Valasco Rochester Adams 1:04.59
100 Butterfly Tamara Carty Saginaw Heritage :57.83
100 Freestyle Anne Williams Birmingham Seaholm :51.43
200 Free Relay Drue Orwig, Hilary Slagh,
Jayme DeJonge, Katie Worley
Zeeland 1:38.41
200 Freestyle Carly Piper Grosse Pointe North 1:51.94
200 IM Sara Johnson Bloomfield Hills Lahser 2:03.65
200 Medley Relay Drue Orwig, Christina Slagh,
Katie Worley-Hilary Slagh
Zeeland 1:47.85
400 Free Relay Kelly Carlin, Kristin Loridas,
Amy McCullough, Elizabeth Posvar
Farmington Hills Mercy 3:31.25
50 Freestyle Anne Williams Birmingham Seaholm :23.75
500 Freestyle Amy McCullough Farmington Hills Mercy 4:54.75
Diving Sarah Lowe East Kentwood 394.60

1997

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sara Johnson Bloomfield Hills Lahser :56.34
100 Breast Traci Valasco Rochester Adams 1:03.92
100 Butterfly Jenny Vanker Birmingham Seaholm :55.75
100 Freestyle Jenna Burtch Holland :51.65
200 Free Relay Marti Mckenzie, Jordyn Godfroid,
Katie Clark, Julie Kern
Livonia Stevenson 1:38.04
200 Freestyle Cortney Piper Grosse Pointe North 1:51.47
200 IM Jenny Vanker Birmingham Seaholm 2:00.91
200 Medley Relay Jenny Vanker, Emily Ernst,
Courtney Ribits, Jennifer Tille
Birmingham Seaholm 1:48.41
400 Free Relay Jennifer Tille, Anne Williams,
Sarah Massaro, Jenny Vanker
Birmingham Seaholm 3:32.14
50 Freestyle Jenna Burtch Holland :23.71
500 Freestyle Cortney Piper Grosse Pointe North 4:54.36
Diving Summer Mitchell Troy Athens 469.25

1996

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jennifer Crisman Jenison :54.41
100 Breast Traci Valasco Rochester Adams 1:04.03
100 Butterfly Jennifer Crisman Jenison :54.86
100 Freestyle Jenny Vanker Birmingham Seaholm :50.14
200 Free Relay Adrienne Turri, Jordyn Godfroid,
Marti McKenzie, Anne Aristeo
Livonia Stevenson 1:37.82
200 Freestyle Anne Aristeo Livonia Stevenson 1:49.41
200 IM Sara Johnson Bloomfield Hills Lahser 2:06.01
200 Medley Relay Jenny Vanker, Emily Ernst,
Courtney Ribits, Stephanie Staples
Birmingham Seaholm 1:47.39
400 Free Relay Anne Williams, Courtney Ribits,
Stephanie Staples, Jenny Vanker
Birmingham Seaholm 3:33.11
50 Freestyle Jenny Vanker Birmingham Seaholm :23.11
500 Freestyle Anne Aristeo Livonia Stevenson 4:49.94
Diving Carly Weiden East Kentwood 432.25

1995

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jennifer Crisman Jenison :55.23
100 Breast Traci Valasco Rochester Adams 1:05.29
100 Butterfly Jennifer Vanker Birmingham Seaholm :55.55
100 Freestyle Amy Fritsch Grand Rapids Forest Hills Cen. :52.04
200 Free Relay Anne Williams, Stephanie Staples,
Jordan Parker, Jennifer Vanker
Birmingham Seaholm 1:35.83
200 Freestyle Jennifer Vanker Birmingham Seaholm 1:48.72
200 IM Anne Aristeo Livonia Stevenson 2:05.01
200 Medley Relay Katy Meyvis, Emily Ernst,
Courtney Ribits, Stephanie Staples
Birmingham Seaholm 1:50.42
400 Free Relay Anne Williams, Stephanie Staples,
Jordan Parker, Jennifer Vanker
Birmingham Seaholm 3:32.31
50 Freestyle Amy Fitsch Grand Rapids Forest Hills Cen. :24.24
500 Freestyle Anne Aristeo Livonia Stevenson 4:59.26
Diving Molly Maloney East Kentwood 420.35

1994

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jennifer Crisman Jenison 55:23
100 Breast Jenny Vanker Birmingham Seaholm 1:04.18
100 Butterfly Suzanne Toledo Portage Northern 56:41
100 Freestyle Rachel Komisarz Warren Mott 51:47
200 Freestyle Rachel Komisarz Warren Mott 1:52.25
200 Free Relay Jordan Parker, Stephanie Staples,
Rachel Curfman, Jenny Vanker
Birmingham Seaholm 1:36.62
200 IM Anne Aristeo Livonia Stevenson 2:04.45
200 Medley Relay Kelly Hungerford, Courtney Whitson,
Carla Sutton, Marisha Stawiski
Grand Rapids Forest Hills Cen. 1:48.91
400 Free Relay Katy Schellenberg, Rachel Curfman,
Jordan Parker, Jenny Vanker
Birmingham Seaholm 3:32.26
50 Freestyle Jenny Vanker Birmingham Seaholm :23.29
500 Freestyle Anne Aristeo Livonia Stevenson 4:52.56
Diving Ellen Jernstadt East Kentwood 416.20

1993

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Suzanne Toledo Portage Northern :55.39
100 Breast Mandi Falk Livonia Stevenson 1:04.93
100 Butterfly Carolyn Deighan Birmingham Seaholm :57.38
100 Freestyle Tammie Spatz Saginaw Heritage :51.67
200 Freestyle Suzanne Toledo Portage Northern 1:49.44
200 Free Relay Marisha Stawinski, Kelly Hungerford,
Katie Varda, Amy Fritsch
Grand Rapids Forest Hills Cen. 1:37.85
200 IM Kerri Hale Ann Arbor Pioneer 2:04.18
200 Medley Relay Carolyn Deigham, Camilla Andin,
Meredith McMahon, Katy Schellenberg
Birmingham Seaholm 1:48.97
400 Free Relay Katy Schellenberg, Jordan Parker,
Meredith McMahon, Carolyn Deighan
Birmingham Seaholm 3:33.14
50 Freestyle Jennifer Crissman Jenison :23.58
500 Freestyle Kerri Hale Ann Arbor Pioneer 4:53.77
Diving Katie Gerhardt Ann Arbor Huron 442.75

1992

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kim Higel Grosse Pointe South :56.23
100 Breast Sarah Salenski Grand Blanc 1:06.15
100 Butterfly Suzanne Toledo Portage Northern :56.47
100 Freestyle Jamie Allshouse Troy :51.46
200 Freestyle Amy Troesch Ann Arbor Pioneer 1:52.59
200 Free Relay Jamie Allshouse, Jen Quinlan,
Meghan Lennox, Mica VanSlingerland
Troy 1:37.45
200 IM Kerri Hale Ann Arbor Pioneer 2:04.13
200 Medley Relay Carolyn Deigham, Camilla Andin,
Meredith McMahon, Bonnie Benjamin
Birmingham Seaholm 1:47.23
400 Free Relay Bonnie Benjamin, Amy Jarchow,
Meredith McMahon, Kay Schellenberg
Birmingham Seaholm 3:32.83
50 Freestyle Ashley Mosher Bloomfield Hills Lahser :23.89
500 Freestyle Suzanne Toledo Portage Northern 4:54.71
Diving Jessica Riccobono Ypsilanti 424.10

1991

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kim Higel Grosse Pointe South :56.93
100 Breast Christine Jamerino Grosse Pointe North 1:05.08
100 Butterfly Annette Salmeen Ann Arbor Huron :57.18
100 Freestyle Kathleen Wilcox Ann Arbor Huron :51.34
200 Freestyle Kathleen Wilcox Ann Arbor Huron 1:51.12
200 Free Relay Heather Smith, Julie Wagner,
Charnele Kennedy, Ashley Mosher
Bloomfield Hills Lahser 1:37.67
200 IM Christine Jamerino Grosse Pointe North 2:07.39
200 Medley Relay Carolyn Deigham, Nici Tallarom,
Meredith McMahon, Bonnie Benjamin
Birmingham Seaholm 1:48.96
400 Free Relay Stefanie Forrest, Leslie Heuter,
Annette Salmeen, Kathleen Wilcox
Ann Arbor Huron 3:32.74
50 Freestyle Megan Gillam Dearborn :23.66
500 Freestyle Annette Salmeen Ann Arbor Huron 4:54.85
Diving Jennifer Dixon Bloomfield Hills Lahser 483.60

1990

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kim Higel Grosse Pointe South :57.45
100 Breast Keri Reynolds Okemos 1:02.78
100 Butterfly Christy Wicke Bloomfield Hills Andover :56.48
100 Freestyle Kathleen Wilcox Ann Arbor Huron :51.09
200 Freestyle Kerry Doran North Farmington 1:51.26
200 Free Relay Jennifer Gibson, Angela Zanott,
Tracy Kley, Jodie Kley
Rochester Adams 1:38.26
200 IM Keri Reynolds Okemos 2:04.34
200 Medley Relay Stefanie Forrest, Sandy Yoon,
Annette Salmeen, Kathleen Wilcox
Ann Arbor Huron 1:48.69
400 Free Relay Stefanie Forrest, Leslie Hueter,
Annette Salmeen, Kathleen Wilcox
Ann Arbor Huron 3:32.61
50 Freestyle Ashley Mosher Bloomfield Hills Lahser :24.07
500 Freestyle Annette Salmeen Ann Arbor Huron 4:56.23
Diving Stefanie Forrest Ann Arbor Huron 430.05

1989

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kristy Heydanek Midland Dow :56.55
100 Breast Keri Reynolds Okemos 1:03.85
100 Butterfly Christy Wicke Bloomfield Hills Andover :57.25
100 Freestyle Kathleen Wilcox Ann Arbor Huron :51.30
200 Freestyle Kathleen Wilcox Ann Arbor Huron 1:49.89
200 IM Melissa Harris Ann Arbor Pioneer 2:08.21
200 Medley Relay Katie Westhoff, Katie Knipper,
Liz DeMattia, Karen Neyer
Farmington Hills Mercy 1:49.49
400 Free Relay Stephanie Forrest, Lisa Hueter,
Annette Salmeen, Kathleen Wilcox
Ann Arbor Huron 3:33.09
50 Freestyle Rachael Hath Lansing Waverly :23.95
500 Freestyle Annette Salmeen Ann Arbor Huron 4:58.54
Diving Julie Little Grand Blanc 408.30

1988

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kristy Heydanek Midland Dow :57.19
100 Breast Keri Reynolds Okemos 1:04.96
100 Butterfly Heidi Mader Grosse Pointe North :58.73
100 Freestyle Laura Fischer Birmingham Groves :52.50
200 Freestyle Kristy Heydanek Midland Dow 1:51.87
200 IM Keri Reynolds Okemos 2:06.50
200 Medley Relay Cathy Chung, Rachel Zobel,
Christy Wicke, Carolyn Peticolas
Bloomfield Hills Andover 1:49.90
400 Free Relay Marci Dostal, Kahty Hoffman,
Amy Bohnert, Kristy Heydanek
Midland Dow 3:32.48
50 Freestyle Laura Fischer Birmingham Groves :23.65
500 Freestyle Linda Goldstein West Bloomfield 5:02.08
Diving Becky Callam Birmingham Groves 465.75

1987

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Shannon Bellaire Ann Arbor Pioneer :58.55
100 Breast Keri Reynolds Okemos 1:05.79
100 Butterfly Janet Caraher Birmingham Groves :57.14
100 Freestyle Dana Myers Lansing Eastern :53.05
200 Freestyle Michele McKenzie Livonia Stevenson 1:52.41
200 IM Audra Martin Livonia Churchill 2:08.67
200 Medley Relay Shannon Bellaire, Yuko Soneoka,
Paula Dehn, Lisa Hepburn
Ann Arbor Pioneer 1:51.88
400 Free Relay Paula Dehn, Rachel Gaudet,
Jenny Sandstrom, Jennifer Jackson
Ann Arbor Pioneer 3:35.70
50 Freestyle Dana Myers Lansing Eastern :24.20
500 Freestyle Jennifer Jackson Ann Arbor Pioneer 4:58.27
Diving Nicole Ziotnik Troy 444.35

1986

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Lisa Beni Bloomfield Hills Lahser :59.20
100 Breast Amy Charnes Bloomfield Hills Andover 1:06.15
100 Butterfly Sheila Taormina Livonia Stevenson :57.02
100 Freestyle Gina Burroughs Ann Arbor Pioneer :52.83
200 Freestyle Jennifer Jackson Ann Arbor Pioneer 1:51.23
200 IM Sheila Taormina Livonia Stevenson 2:05.14
200 Medley Relay Val Sarfas, Amy Charnes,
Jill Stallman, Carolyn Peticolas
Bloomfield Hills Andover 1:48.49
400 Free Relay Sheila Taormina, Ann Bollinger,
Maureen Sudek, Michele McKenzie
Livonia Stevenson 3:32.60
50 Freestyle Gina Burroughs Ann Arbor Pioneer :24.13
500 Freestyle Jennifer Jackson Ann Arbor Pioneer 4:52.79
Diving Becky Callam Birmingham Groves 426.45

1985

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Stefanie Liebner Ann Arbor Pioneer :57.44
100 Breast Amy Bush Bloomfield Hills Andover 1:04.81
100 Butterfly Yvonne Grierson Ann Arbor Pioneer :57.30
100 Freestyle Jennifer Love Dearborn :51.97
200 Freestyle Jennifer Jackson Ann Arbor Pioneer 1:50.94
200 IM Amy Charnes Bloomfield Hills Andover 2:06.50
200 Medley Relay Stephanie Liebner, Stephanie Perett,
Anita Grierson, Monique Beck
Ann Arbor Pioneer 1:49.73
400 Free Relay Sheila Toaormina, Ann Bollinger,
Sherri Sudek, Michele McKenzie
Livonia Stevenson 3:33.12
50 Freestyle Jennifer Love Dearborn :24.14
500 Freestyle Jennifer Jackson Ann Arbor Pioneer 4:58.39
Diving Julie Farrell Holt 457.10

1984

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Stefanie Liebner Ann Arbor Pioneer :58.85
100 Breast Amy Bush Bloomfield Hills Andover 1:06.22
100 Butterfly Anita Grierson Ann Arbor Pioneer :58.29
100 Freestyle Dyne Burrell Lansing Everett :51.08
200 Freestyle Jackie Moss Birmingham Seaholm 1:54.62
200 IM Sherrie Sudek Livonia Stevenson 2:08.51
200 Medley Relay Lisa Beni, Liz Cooper,
Renee Brenner, Kathy Waldron
Bloomfield Hills Lahser 1:48.93
400 Free Relay Kriste Walsh, Heather Young,
Lynne Kline, Amy Charnes
Bloomfield Hills Andover 3:34.99
50 Freestyle Dyne Burrell Lansing Everett :23.55
500 Freestyle Jackie Moss Birmingham Seaholm 5:00.64
Diving Carolynn Kennedy Birmingham Groves 468.85

1983

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Casey Fellrath Dearborn :58.90
100 Breast Mary Schoenle Livonia Stevenson 1:06.46
100 Butterfly Kelly Smyles Rochester Adams :57.18
100 Freestyle Dyne Burrell Lansing Everett :51.88
200 Freestyle Dyne Burell Lansing Everett 1:53.00
200 IM Casey Fellrath Dearborn 2:07.63
200 Medley Relay Sheri Malys, Liz Cooper,
Lisa Beni, Kathy Waldron
Bloomfield Hills Lahser 1:49.84
400 Free Relay Kriste Walsh, Karen Barnicoat,
Jenny Pancratz, Andrea Kuhl
Bloomfield Hills Andover 3:35.55
50 Freestyle Nina Anderson Ann Arbor Huron :24.29
500 Freestyle Jackie Moss Birmingham Seaholm 5:03.42
Diving Carolyn Kennedy Birmingham Groves 447.15

1982

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Heather Strang East Lansing :57.88
100 Breast Kim Neeb Troy 1:07.80
100 Butterfly Kelly Smyles Rochester Adams :58.06
100 Freestyle Heather Strang East Lansing :50.31
200 Freestyle Patty Sabo Dearborn 1:51.80
200 IM Karen Barnicoat Bloomfield Hills Andover 2:11.01
200 Medley Relay Heather Strang, Carol Christel,
Nancy Chinery, Lynn Heusner
East Lansing 1:50.28
400 Free Relay Karen Barnicoat, Cindy Greenawalt,
Missy Proctor, Sheryl Barnicoat
Bloomfield Hills Andover 3:35.26
50 Freestyle Dyne Burrell Lansing Everett :24.15
500 Freestyle Patty Sabo Dearborn 4:54.00
Diving Carolyn Kennedy Birmingham Groves 369.50

1981

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Heather Strang East Lansing :57.82
100 Breast Kim Neeb Troy 1:07.64
100 Butterfly Carol Christel East Lansing :57.95
100 Freestyle Missy Proctor Bloomfield Hills Andover :52.86
200 Freestyle Heather Strang East Lansing 1:47.58
200 IM Karen Barnicoat Bloomfield Hills Andover 2:08.70
200 Medley Relay Val Kovac, Ann Bauer,
Jeanne Bayerl, Shanta Ness
Ann Arbor Huron 1:50.46
400 Free Relay Karen Barnicoat, Missy Proctor,
Sheryl Barnicoat, Cindy Greenawalt
Bloomfield Hills Andover 3:33.95
50 Freestyle Marcie Seiner Troy :24.39
500 Freestyle Patty Sabo Dearborn 4:59.22
Diving Kirsten Coates Birmingham Seaholm 406.75

1980

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Missy Proctor Rochester 1:00.32
100 Breast Allyson Farquhar Northville 1:08.48
100 Butterfly Kara McGrath Farmington Hills Mercy :57.28
100 Freestyle Heather Strang East Lansing :50.50
200 Freestyle Sheryl Barnicoat Bloomfield Hills Andover 1:51.53
200 IM Kara McGrath Farmington Hills Mercy 2:08.57
200 Medley Relay Val Kovac, Ann Bauer,
Sarah Stanwood, Karen Jubin
Ann Arbor Huron 1:52.20
400 Free Relay Cynthia Greenawalt, Jill Young,
Tamara Malys, Sheryl Barnicoat
Bloomfield Hills Andover 3:36.42
50 Freestyle Heather Strang East Lansing :23.44
500 Freestyle Sheryl Barnicoat Bloomfield Hills Andover 4:55.66
Diving Nancy Beel East Kentwood 452.80

1979

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jan Baublis Ann Arbor Pioneer :59.04
100 Breast Judi Richardson Ann Arbor Huron 1:05.05
100 Butterfly Kara McGrath Farmington Hills Mercy :58.45
100 Freestyle Ann Cremin Ann Arbor Pioneer :52.11
200 Freestyle Ann Cremin Ann Arbor Pioneer 1:52.65
200 IM Judi Richardson Ann Arbor Huron 2:09.98
200 Medley Relay Kovac, Richardson, Stanwood, Ness Ann Arbor Huron 1:51.09
400 Free Relay Kazmierczak, Jackson, Wilson, Cremin Ann Arbor Pioneer 3:37.33
50 Freestyle J.B. Burrell Lansing Everett :24.28
500 Freestyle Amy Bouckaert Royal Oak Dondero 5:01.22
Diving Angie Porretta Bloomfield Hills Andover 432.40

1978

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jan Baublis Ann Arbor Pioneer :59.17
100 Breast Judi Richardson Ann Arbor Huron 1:07.15
100 Butterfly Patti Pippin Birmingham Seaholm :58.73
100 Freestyle Ann Cremin Ann Arbor Pioneer :52.72
200 Freestyle Ann Cremin Ann Arbor Pioneer 1:53.63
200 IM Judy Richardson Ann Arbor Huron 2:09.64
200 Medley Relay Cindy Boyd, Keli Emerson,
Romi Richards, Val Rutledge
East Lansing 1:52.35
400 Free Relay Julia Medick, Debbi Beuschlen,
Val Rutledge, Ann Heusner
East Lansing 3:37.65
50 Freestyle Julia Medick East Lansing :24.65
500 Freestyle Sue Cahill Northville 5:03.13
Diving Vicki Kimball Ann Arbor Pioneer 475.45

1977

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Mary Gentry Midland Dow 1:00.45
100 Breast Judi Richardson Ann Arbor Huron 1:09.38
100 Butterfly Linda Hein Livonia Stevenson :59.11
100 Freestyle Ann Cremin Ann Arbor Pioneer :53.23
200 Freestyle Julie Stevenson Royal Oak Dondero 1:55.76
200 IM Sue Cahill Northville 2:11.39
200 Medley Relay Lori Bird, Romi Richards,
Jan Piper, Keli Emerson
East Lansing 1:52.49
400 Free Relay Julia Medick, Lori Bird,
Ann Heusner, Val Rutledge
East Lansing 3:37.94
50 Freestyle Ann Cremin Ann Arbor Pioneer :24.42
500 Freestyle Julie Stevenson Royal Oak Dondero 5:10.54
Diving Vicki Kimball Ann Arbor Pioneer 434.25

1976

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Carol Eggers Livonia Stevenson :59.81
100 Breast Kristie Mazorowicz Warren Fitzgerald 1:10.62
100 Butterfly Linda Hein Livonia Stevenson :58.72
100 Freestyle Ginny Higgins Ann Arbor Pioneer :54.29
200 Freestyle Julie Stevenson Royal Oak Dondero 1:55.90
200 IM Linda Hein Livonia Stevenson 2:14.50
200 Medley Relay Carol Eggers, Rebecca Stanley,
Linda Hein, Lori Tobis
Livonia Stevenson 1:53.51
400 Free Relay Julia Medick, Lorie Bird,
Ann Heusner, Val Rutledge
East Lansing 3:38.67
50 Freestyle Carol Eggers Livonia Stevenson  
500 Freestyle Julie Stevenson Royal Oak Dondero 5:06.31
Diving Annette Kubiske Ypsilanti  

Division 2/Class B -- 1976-2021

LOWER PENINSULA DIVISION 2

2021

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

2020

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Addy Forbes Grand Rapids Northview :56.15
100 Breast Hannah Williams Portage Northern 1:03.68
100 Butterfly Gracie Olsen Fenton :55.18
100 Freestyle Jordyn Shipps DeWitt :50.80
200 Free Relay Eliza Dixon, Samantha Clifford,
Carly Burry, Megan Clifford
Birmingham Seaholm 1:36.15
200 Freestyle Hannah Williams Portage Northern 1:49.42
200 IM Jordyn Shipps DeWitt 2:02.50
200 Medley Relay Meghan Fleury, Yitian Zhang,
Rhian Russell, Claire Sweetwood
Rochester Adams 1:45.65
400 Free Relay Samantha Clifford, Katherine Stanley,
Lauren Louwers, Megan Clifford
Birmingham Seaholm 3:31.84
50 Freestyle Grace Albrecht Jenison :23.90
500 Freestyle Angelina Baker Portage Northern 4:57.75
Diving Lily Witte Dexter 486.95

2019

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Charlotte Schultz Dexter :56.42
100 Breast Elly Belmore St Clair Shores Lakeview 1:05.32
100 Butterfly Gracie Olsen Fenton :54.62
100 Freestyle Claire Newman Midland HH Dow :50.23
200 Free Relay Eliza Dixon, Samantha Clifford,
Chloe Blake, Megan Clifford
Birmingham Seaholm 1:36.34
200 Freestyle Gracie Olsen Fenton 1:48.92
200 IM Madeline Greaves Farmington 2:04.35
200 Medley Relay Isabella Vaughan, Lauren Louwers, 
Katherine Stanley, Eliza Dixon
Birmingham Seaholm 1:45.83
400 Free Relay Ella Roberson, Sasha Konovalenko,
Anna Jensen, Claire Newman
Midland HH Dow 3:31.99
50 Freestyle Claire Newman Midland HH Dow :22.95
500 Freestyle Madeline Greaves Farmington 5:00.65
Diving Lily Witte Dexter 468.40

2018

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Renee Liu Grosse Pointe South :55.88
100 Breast Jessica Schellenboom GR Forest Hills Central 1:03.88
100 Butterfly Clarice Fisher Grosse Pointe South :54.86
100 Freestyle Claire Newman Midland HH Dow :51.19
200 Free Relay Meghan Fleury, Yitian Zhang,
Claire Sweetwood, Lisa Lohner
Rochester Adams 1:36.76
200 Freestyle Lisa Lohner Rochester Adams 1:51.49
200 IM Gracie Olsen Fenton 2:03.19
200 Medley Relay Renee Liu, Clarice Fisher,
Olivia Yoo, Hannah Blanzy
Grosse Pointe South 1:46.61
400 Free Relay Sydney Sonday, Maggie Farrell,
Audrey Vermeulen, Julia Semler
Portage Central 3:31.51
50 Freestyle Claire Newman Midland HH Dow :23.08
500 Freestyle Lisa Lohner Rochester Adams 4:58.17
Diving Kamila Podsiadlo Walled Lake Western 414.60

2017

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Felicity Buchmaier Forest Hills Central :55.90
100 Breast Marie Lehman East Grand Rapids 1:04.50
100 Butterfly Felicity Buchmaier Forest Hills Central :54.80
100 Freestyle Ileah Doctor East Grand Rapids :49.59
200 Free Relay Marie Lehman, Eve Doctor,
Laura Levine, Ileah Doctor
East Grand Rapids 1:33.40
200 Freestyle Annette Schultz Dexter 1:49.30
200 IM Julia Boswell Royal Oak 2:04.86
200 Medley Relay Sophia Layton, Ileah Doctor,
Ashley Ward, Marie Lehman
East Grand Rapids 1:44.76
400 Free Relay Sarah Zofchak, Grace Kazmarek, 
Amelia Kinnard, Annette Schultz
Dexter 3:31.09
50 Freestyle Ileah Doctor East Grand Rapids :22.19
500 Freestyle Lisa Lohner Rochester Adams 4:59.78
Diving Colleen Kramer Forest Hills Central 424.25

2016

 

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Felicity Buchmaier Grand Rapids Forest Hills Central :55.30
100 Breast Charlotte Pierce Birmingham Groves 1:03.04
100 Butterfly Felicity Buchmaier Grand Rapids Forest Hills Central :54.04
100 Freestyle Annette Schultz Dexter :50.30
200 Free Relay Linnea Anderson, Allie Russell,
Hannah Erickson, Haley Dolan
Birmingham Seaholm 1:35.49
200 Freestyle Annette Schultz Dexter 1:48.27
200 IM Vicki Postmus Bryon Center 2:05.40
200 Medley Relay Nichole McMaster, Allie Russell,
Linnea Anderson, Haley Dolan
Birmingham Seaholm 1:43.98
400 Free Relay Amelia Kinnard, Grace Kacmarek,
Sarah Zofchak, Annette Schultz
Dexter 3:31.14
50 Freestyle Haley Dolan Birmingham Seaholm :23.56
500 Freestyle Julia Boswell Royal Oak 5:05.59
Diving Anna Hansen Grand Rapids Forest Hills Central 428.25

2015

 

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Claire E. Young Grosse Pointe South :55.20
100 Breast Lizzy Merriman Dexter 1:03.68
100 Butterfly Felicity Buchmaier Grand Rapids Forest Hills Central :55.60
100 Freestyle Annette Schultz Dexter :50.34
200 Free Relay Lexus VanHoven, Hanna Sanford,
Emily Converse, Gabby Higgins
East Grand Rapids 1:34.48
200 Freestyle Annette Schultz Dexter 1:47.89
200 IM Claire E. Young Grosse Pointe South 2:04.78
200 Medley Relay Annette Schultz, Lizzy Merriman,
Kate Mesaros, Gretchen Schultz
Dexter 1:44.21
400 Free Relay Lexus VanHoven, Hanna Sanford,
Emily Converse, Gabby Higgins
East Grand Rapids 3:27.44
50 Freestyle Sophia Schott Bloomfield Hills Marian :22.99
500 Freestyle Claire McGinnis Rochester Adams 4:59.18
Diving Erin Neely Grand Rapids Forest Hills Central 485.20

2014

 

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Taylor Garcia Holland 0:53.37
100 Breast Celia Hoag Birmingham Seaholm 1:03.66
100 Butterfly Taylor Garcia Holland 0:53.95
100 Freestyle Mollie Pulte Bloomfield Hills Marian 0:50.21
200 Free Relay Christina Schott, Sophia Schott,
Hannah Richard, Mollie Pulte
Bloomfield Hills Marian 1:35.36
200 Freestyle Mollie Pulte Bloomfield Hills Marian 1:48.28
200 IM Nicole Pape Rochester Adams 2:02.74
200 Medley Relay Mykala Arnold, Celia Hoag,
Linnea Anderson, Allie Russell
Birmingham Seaholm 1:45.22
400 Free Relay Sophia Schott, Christina Schott,
Kailyn Swantek, Mollie Pulte
Bloomfield Hills Marian 3:27.64
50 Freestyle Sophia Schott Bloomfield Hills Marian 0:23.66
500 Freestyle Krissy Harmon Bay City Western 4:55.38
Diving Erin Neely Forest Hills Central 450.75

2013

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Taylor Garcia Holland 0:52.95
100 Breast Brooke Rowe Battle Creek Lakeview 1:04.53
100 Butterfly Taylor Garcia Holland 0:54.01
100 Freestyle Mollie Pulte Bloomfield Hills Marian 0:49.87
200 Free Relay Maren Taylor, Hanna Richard,
Sopia Schott, Mollie Pulte
Bloomfield Hills Marian 1:35.24
200 Freestyle Mollie Pulte Bloomfield Hills Marian 1:48.37
200 IM Madison Umberger Portage Central 2:03.79
200 Medley Relay Taylor Garcia, Anna Giesler,
Abi Johns, Clara Steeby
Holland 1:46.24
400 Free Relay Holly Morren, Cassie Misiewicz,
Emily Johns, Taylor Garcia
Holland 3:27.79
50 Freestyle Holly Morren Holland 0:23.59
500 Freestyle Krissy Harmon Bay City Western 4:59.42
Diving Allie Shereda Fraser 412.10

2012

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Taylor Garcia  Holland :53.81
100 Breast Ashley Shanley Ann Arbor Skyline 1:03.22
100 Butterfly Taylor Garcia Holland :54.72
100 Freestyle Holly Morren Holland :50.74
200 Free Relay Holly Morren, Melissa Vandermeulen,
Emily Johns, Cassie Misiewicz
Holland 1:35.89
200 Freestyle Molly Pulte Bloomfield Hills Marian 1:50.27
200 IM Ashleigh Shanley  Ann Arbor Skyline 2:03.84
200 Medley Relay Taylor Garcia, Melissa Vandermeulen,
Abi Johns, Clara Steeby
Holland 1:44.20
400 Free Relay Cassie Misiewicz, Holly Morren,
Anna Giesler, Taylor Garcia
Holland 3:28.64
50 Freestyle Catie DeLoof Grosse Pointe South :23.66
500 Freestyle Cassie Misiewicz Holland 4:59.45
Diving Allie Murphy Walled Lake Western 442.80

2011

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Courtney Bartholomew Holland :51.99
100 Breast Annie Lazor Birmingham Groves 1:02.43
100 Butterfly Taylor Garcia Holland :54.39
100 Freestyle Catherine DeLoof Grosse Pointe South :50.80
200 Free Relay Hanna Pfershy, Beth Moran,
Taylor Pfershy, Annie Lazor
Birmingham Groves 1:36.43
200 Freestyle Haley Thompson Holland 1:51.87
200 IM Courtney Bartholomew Holland 2:00.06
200 Medley Relay Courney Bartholomew, Melissa Vandermeulen,
Taylor Garcia, Holly Morren 
Holland 1:41.01
400 Free Relay Holly Morren, Taylor Garcia,
Klare Northuis, Courtney Bartholomew
Holland 3:24.46
50 Freestyle Taylor Garcia Holland :23.46
500 Freestyle Cassie Misiewicz Holland 5:03.58
Diving Kelly Frazier Birmingham Seaholm 433.45

2010

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back  Courtney Bartholomew Holland  52.94
100 Breast Annie  Lazor Birmingham Groves  1:02.10
100 Butterfly Casey Edwards Dexter  57.11
100 Freestyle Nikki  Barczak Farmington Hills Mercy  50.44
200 Free Relay Taylor Steffl, Elliott Schinella,
Sato Kakihara, Nikki Barczak
Farmington Hills Mercy  1:35.32
200 Freestyle Jessica Powers Kalamazoo Central 1:50.57
200 IM Courtney Bartholomew Holland 2:02.72
200 Medley Relay Maria Bargardi, Hailie Zulch,
Taylor Steffl, Elliott Schinella
Farmington Hills Mercy 1:46.06
400 Free Relay Olivia Samoray, Sato Kakihara,
Maria Bargardi, Nikki Barczak
Farmington Hills Mercy  3:27.24
50 Freestyle Nikki  Barczak Farmington Hills Mercy  23.24
500 Freestyle Jessica Powers Kalamazoo Central  4:56.50
Diving Allie  Murphy Walled Lake Western  410.45

 2009

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Courtney Bartholomew Holland :53.75
100 Breast Annie Lazor Birmingham Groves 1:04.57
100 Butterfly Marissa Murphy Grand Rapids Forest Hills Central :56.41
100 Freestyle Emily Bos Holland :49.94
200 Free Relay Taylor Steffl, Nikki Barczak,
Olivia Samoray, Sato Kakihara
Farmington Hills Mercy 1:36.99
200 Freestyle Amelia Marsh Okemos 1:50.55
200 IM Marissa Murphy Grand Rapids Forest Hills Central 2:05.78
200 Medley Relay Courtney Bartholomew, Melissa VanderMeulen,
Emily Bos, Klare Northuis
Holland 1:45.47
400 Free Relay Nicole Cordero, Haley Thompson,
Courtney Bartholomew, Emily Bos
Holland 3:27.39
50 Freestyle Emily Bos Holland :23.10
500 Freestyle Amelia Marsh Okemos 5:01.65
Diving Paige Kortman Holland 441.80

 2008

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Emily Bos Holland :54.05
100 Breast Annie Lazor Birmingham Groves 1:04.56
100 Butterfly Marissa Murphy Grand Rapids Forest Hills Central :56.45
100 Freestyle Lauren Nichols Birmingham Seaholm :50.85
200 Free Relay Taylor Steffl, Nikki Barczak,
Megan Gegesky, Sato Kakihara
Farmington Hills Mercy 1:36.88
200 Freestyle Amelia Marsh Okemos 1:50.72
200 IM Maria Bargardi Farmington Hills Mercy 2:05.78
200 Medley Relay Courtney Bartholomew, Emily Bos,
Carolie Meyer, Nicole Cordero
Holland 1:45.27
400 Free Relay Courtney Bartholomew, Klare Northuis,
Haley Thompson, Emily Bos
Holland 3:28.22
50 Freestyle Emily Bos Holland :22.62
500 Freestyle Amelia Marsh Okemos 4:58.35
Diving Carly Sevald Farmington Hills Mercy 407.05

 2007

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Emily Bos Holland :55.55
100 Breast Gessi Kohoyda Midland 1:05.64
100 Butterfly Marissa Murphy Grand Rapids Forest Hills Central :56.76
100 Freestyle Lauren Nichols Birmingham Seaholm :51.27
200 Free Relay Caroline Meyer, Sarah Reinink,
Randi Windemuller, Sarah Lawless
Holland 1:37.87
200 Freestyle Liz Johnson Highland Milford 1:49.63
200 IM Brittany McGowan Birmingham Groves 2:06.67
200 Medley Relay Hannah Messer, Katie McCullough,
Marissa Murphy, Stephanie Bessinger
Grand Rapids Forest Hills Central 1:48.73
400 Free Relay Emily Bos, Sarah Reinink,
Randi Windemuller, Sarah Lawless
Holland 3:33.21
50 Freestyle Lauren Nichols Birmingham Seaholm :23.41
500 Freestyle Rachel Johnson Highland Milford 5:02.89
Diving Karen Verbrugge Grand Rapids Forest Hills Central 411.15

 2006

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Megan Bender Allen Park :57.20
100 Breast Courtney Roberts Milan 1:04.66
100 Butterfly Dana Christ Birmingham Groves :54.19
100 Freestyle Adrienne Woods Dexter :50.39
200 Free Relay Lauren Daugherty, Ally Daily,
Jessie Boren, Adrienne Woods
Dexter 1:37.47
200 Freestyle Adrienne Woods Dexter 1:49.57
200 IM Dana Christ Birmingham Grovers 2:03.43
200 Medley Relay Maeve McHugh, Rachel Dekar,
Erin Kennedy, Zoe Lukas
Cranbrook-Kingswood 1:46.55
400 Free Relay Brittany McGowan, Carolyn Marsh,
Kendall Wyllie, Dana Christ
Birmingham Groves 3:31.08
50 Freestyle Lauren Nichols Birmingham Seaholm :23.70
500 Freestyle Katya Bachrouche North Farmington 4:52.35
Diving Chelsea Oates East Grand Rapids 447.55

 2005

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Dana Christ Birmingham Groves :56.25
100 Breast Emily Schlatter Grand Rapids Christian 1:04.18
100 Butterfly Dana Christ Birmingham Groves :54.46
100 Freestyle Adrienne Woods Dexter :51.00
200 Free Relay Ashley Jasperse, Katie McCullough,
Corey Tschannen, Rachael Foe
Grand Rapids Forest Hills Central 1:38.46
200 Freestyle Adrienne Woods Dexter 1:49.98
200 IM Katya Bachrouche North Farmington 2:04.91
200 Medley Relay Carolyn Marsh, Cary Lentz,
Dana Christ, Molly Tyler
Birmingham Groves 1:48.60
400 Free Relay Brittany McGowan, Alyssa Sofia,
Kendall Wyllie, Dana Christ
Birmingham Groves 3:33.36
50 Freestyle Katherine White Grand Rapids Christian :24.04
500 Freestyle Katya Bachrouche North Farmington 4:58.42
Diving Sarah Mory Haslett 391.00

2004

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Hannah Smith Dexter :56.36
100 Breast Megan Evo Birmingham Groves 1:04.89
100 Butterfly Dana Christ Birmingham Groves :55.31
100 Freestyle Jenny Korn East Grand Rapids :52.31
200 Free Relay Christina Sarnecki, Sami Daily, Ally Daily, Adrienne Woods Dexter 1:38.22
200 Freestyle Megan Evo Birmingham Groves 1:51.44
200 IM Dana Christ Birmingham Groves 2:05.56
200 Medley Relay Brittany McGowan, Megan Evo,
Dana Christ, Laura Zatz
Birmingham Groves 1:47.82
400 Free Relay Brittany McGowan, Carrie Howe,
Dana Christ, Megan Evo
Birmingham Groves 3:30.26
50 Freestyle Hannah Smith Dexter :23.44
500 Freestyle Katya Bachrouche North Farmington 4:58.32
Diving Juanna Corby Tecumseh 371.20

2003

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Hannah Smith Dexter :57.17
100 Breast Megan Evo Birmingham Groves 1:04.15
100 Butterfly Dana Christ Birmingham Groves :56.45
100 Freestyle Hannah Smith Dexter :51.60
200 Free Relay Sami Daily, Christina Sarnecki,
Aniela Kuzon, Adrienne Woods
Dexter 1:39.29
200 Freestyle Megan Evo Birmingham Groves 1:52.83
200 IM Dana Christ Birmingham Groves 2:06.22
200 Medley Relay Amy DeMallie, Megan Evo,
Dana Christ, Laura Zatz
Birmingham Groves 1:47.38
400 Free Relay Sami Daily, Adrienne Woods, Katie Hughes, Hannah Smith Dexter 3:32.87
50 Freestyle Katie White Traverse City Christian :24.37
500 Freestyle Adrienne Woods Dexter 5:07.19
Diving Elyse Lee Albion 489.55

2002

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Sasha Lewerenz Pontiac Notre Dame :58.29
100 Breast Megan Evo Birmingham Groves 1:04.85
100 Butterfly Amanda Johnson Bloomfield Hills Lahser :57.22
100 Freestyle Lindsey Smith Dexter :50.83
200 Free Relay Cari Carr, Sami Daily, Katie Hughes, Lindsey Smith Dexter 1:37.86
200 Freestyle Kathleen Moyer Birmingham Seaholm 1:52.61
200 IM Lindsey Smith Dexter 2:06.66
200 Medley Relay Dani Sawyer, Alise Augustine, Julie Mida, Rebecca Armstrong Chelsea 1:50.08
400 Free Relay Cari Carr, Sami Daily, Hannah Smith, Lindsey Smith Dexter 3:34.46
50 Freestyle Hannah Smith Dexter :24.18
500 Freestyle Michelle Aristeo Cranbrook-Kingswood 5:05.74
Diving Elyse Lee Albion 458.75

CLASS B

2001

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Lindsey Smith Dexter :57.37
100 Breast Amalia Sarnecki Dexter 1:05.03
100 Butterfly Laura Cappelli Detroit Country Day 1:00.03
100 Freestyle Lindsey Smith Dexter :51.10
200 Free Relay Cari Carr, Sami Daily, Katie Huges, Lindsey Smith East Grand Rapids 1:37.58
200 Freestyle Kathleen Moyer Birmingham Seaholm 1:55.58
200 IM Amalia Sarnecki Dexter 2:08.41
200 Medley Relay Dani Sawyer, Alise Augustine,
Julie Mida, Rebecca Armstrong
Dexter 1:48.54
400 Free Relay Cari Carr, Sami Daily, Hannah Smith, Lindsey Smith Dexter 3:36.21
50 Freestyle Katrina Kniff East Grand Rapids :23.99
500 Freestyle Michelle Aristeo Bloomfield Hills Kingswood 5:08.00
Diving Elyse Lee Albion 473.15

2000

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Chari Christopher East Grand Rapids :59.89
100 Breast Lindsey Unrath Dexter 1:06.19
100 Butterfly Liz Korsedal Fenton :58.50
100 Freestyle Tracy Egnatuk Albion :51.98
200 Free Relay Kim Pare, Jill Steller, Kelly Riekels, Katrina Kniff East Grand Rapids 1:39.87
200 Freestyle Kathleen Moyer Birmingham Seaholm 1:56.00
200 IM Amalia Sarnecki Dexter 2:08.21
200 Medley Relay Whitney Cheston, Chari Christopher, Ellen McKenzie, Katrina Kniff East Grand Rapids 1:49.70
400 Free Relay Cari Carr, Amalia Sarnecki,
Lindsey Unrath, Lindsey Smith
Dexter 3:37.54
50 Freestyle Tracy Egnatuk Albion :23.75
500 Freestyle Amber Shalla Fenton 5:12.49
Diving Elyse Lee Albion 481.35

1999

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Chari Christopher East Grand Rapids :59.74
100 Breast Lindsey Unrath Dexter 1:06.21
100 Butterfly Liz Korsedal Fenton :58.45
100 Freestyle Tracy Egnatuk Albion :52.36
200 Free Relay Katrina Kniff, Kelly Riekels, Lindsey Crane, Emily Pare East Grand Rapids 1:39.65
200 Freestyle Cari Carr Dexter 1:56.13
200 IM Meagan Flores Albion 2:11.71
200 Medley Relay Rebecca Shlafer, Lindsey Unrath, Lindsey Smith, Laura Prochaska Dexter 1:51.43
400 Free Relay Katrina Kniff, Kelly Riekels, Lindsey Crane, Emily Pare East Grand Rapids 3:38.86
50 Freestyle Tracy Egnatuk Albion :23.92
500 Freestyle Cari Carr Dexter 5:11.34
Diving Courtney Larson Kalamazoo Hackett 381.15

1998

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Elizabeth Groth Bloomfield Hills Kingswood :58.74
100 Breast Samecki Dexter 1:06.45
100 Butterfly Capelli Detroit Country Day :59.75
100 Freestyle Hendrick Saginaw Nouvel :52.21
200 Free Relay Kniff,McKenzie,Crane,E.Pare East Grand Rapids 1:39.56
200 Freestyle Elizabeth Groth Bloomfield Hills Kingswood 1:56.23
200 IM Ellen McKenzie East Grand Rapids 2:10.56
200 Medley Relay Christopher,McKenzie,K.Pare,Kniff East Grand Rapids 1:51.43
400 Free Relay Goncalves,Longhurst,Flores,Egnatuk Albion 3:39.03
50 Freestyle Hendrick Saginaw Nouvel :24.12
500 Freestyle Emily Pare East Grand Rapids 5:14.95
Diving Darci Kraiss Plainwell 416.50

1997

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Elizabeth Groth Bloomfield Hills Kingswood :58.70
100 Breast Jamilly DeMelo Albion 1:07.12
100 Butterfly Jordan Longhurst Albion 1:00.90
100 Freestyle Heidi Henrick Saginaw Nouvel :53.06
200 Free Relay Katie Nagelkirk, Jenny Los, Julie Wolbert, Elizabeth Vender Veen Holland Christian 1:41.38
200 Freestyle Elizabeth Groth Bloomfield Hills Kingswood 1:55.24
200 IM Jamilly DeMelo Albion 2:11.26
200 Medley Relay Elizabeth Groth, Janna Burrell,
Alexis Knight, Kristen Burgess
Bloomfield Hills Kingswood 1:51.65
400 Free Relay Kristen Harden, Jordan Longhurst, Meagan Flores, Tracy Egnatuk Albion 3:39.10
50 Freestyle Tracy Egnatuk Albion :23.99
500 Freestyle Emily Pare East Grand Rapids 5:11.59
Diving Kristen Bussler Holland Christian 459.35

 1996

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jordan Longhurst Albion 1:00.49
100 Breast Laura Sadler Marysville 1:07.46
100 Butterfly Jacynda Smith Flint Powers Catholic 1:00.66
100 Freestyle Heidi Hendrick Saginaw Nouvel :54.29
200 Free Relay Elizabeth VanderVeen, Lee VanHaitsma, Katie Dykema, Katie Nagelkirk Holland Christian 1:41.87
200 Freestyle Elizabeth Groth Bloomfield Hills Kingswood 1:56.03
200 IM Laura Sadler Marysville 2:11.94
200 Medley Relay Lisa Jonker, Katie Dykema, Stephani Klynstra, Elizabeth VanderVeen Holland Christian 1:53.83
400 Free Relay Sylvia Zwissler, Diana Daly,
Laurel Horton, Emily Pare
East Grand Rapids 3:43.30
50 Freestyle Heidi Hendrick Saginaw Nouvel :24.98
500 Freestyle Emily Pare East Grand Rapids 5:12.23
Diving Kristen Bussler Holland Christian 430.65

1995

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Michelle Larson Eaton Rapids :59.90
100 Breast Laura Sadler Marysville 1:06.46
100 Butterfly Maggie Godfrey East Grand Rapids :59.70
100 Freestyle Andrea Stewart Trenton :51.67
200 Free Relay Andrea Stewart, Adrienne Brock, Melissa Boutwell, Jacqui Yu Trenton 1:39.78
200 Freestyle Andrea Stewart Trenton 1:54.26
200 IM Laura Sadler Marysville 2:11.96
200 Medley Relay Laural Horton, Katie Whinery,
Maggie Godfrey, Allison Farrell
East Grand Rapids 1:51.61
400 Free Relay Heather Kelly, Nikki Lorence,
Melissa Boutwell, Andrea Stewart
Trenton 3:38.30
50 Freestyle Jacqui Yu Trenton :24.76
500 Freestyle Julie Griswold Milan 5:20.38
Diving Julie Sweet Milan 417.20

 1994

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sara Burgraaf Grand Rapids Forest Hills Nor. 59:51
100 Breast Emily Cocks Albion 1:06.04
100 Butterfly Karen Campbell Kalamazoo Hackett 56:36
100 Freestyle Lisa VanTatenhove Zeeland 53:15
200 Freestyle Mary Kay Bolduc Bay City John Glenn 1:55.05
200 Free Relay Jacqui Yu, Heather Kelly,
Melissa Boutwell, Andrea Stewart
Trenton 1:39.12
200 IM Emily Cocks Albion 2:08.94
200 Medley Relay Lori Horton, Katie Whinery,
Maggie Godfrey, Sara Swaney
East Grand Rapids 1:52.64
400 Free Relay Nicole Lorence, Melissa Boutwell,
Jacqui Yu, Andra Stewart
Trenton 3:38.32
50 Freestyle Karen Campbell Kalamazoo Hackett :23.48
500 Freestyle Mary Kay Bolduc Bay City John Glenn 5:09.47
Diving Julie Sweet Milan 414.15

1993

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Trisha Iverson Holland Christian :59.36
100 Breast Emily Cocks Albion 1:06.01
100 Butterfly Karen Campbell Kalamazoo Hackett :57.02
100 Freestyle Maggie Haight East Grand Rapids :53.57
200 Freestyle Lisa VanTatenhove Zeeland 1:55.75
200 Free Relay Lisa VanTatenhove, Erica Smith, Emily DeJonge, Lori Janssen Zeeland 1:40.19
200 IM Karen Campbell Kalamazoo Hackett 2:10.40
200 Medley Relay Katie Baumann, Stefanee VanKley, Erica Smith, Emily DeJonge Zeeland 1:49.83
400 Free Relay Maggie Godfrey, Allison Farrell,
Maggie Haight, Emily Cox
East Grand Rapids 3:35.91
50 Freestyle Tara Drenten Zeeland :24.11
500 Freestyle Mary Kay Bolduc Bay City John Glenn 5:14.56
Diving Marisa Proctor Tecumseh 460.40

 1992

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Trisha Iverson Holland Christian :58.60
100 Breast Lisa Butzlaff Allen Park 1:06.36
100 Butterfly Rhiannon Flewelling Dexter :58.49
100 Freestyle Dana VanSingel Zeeland :52.10
200 Freestyle Dana VanSingel Zeeland 1:53.79
200 Free Relay Maggie Haight, Emily Cox,
Maggie Godfrey, Joy Whinery
East Grand Rapids 1:37.23
200 IM Jessie Bailey DeWitt 2:10.07
200 Medley Relay Dana VanSingel, Stefanee Vankley,
Erica Smith, Carrie Working
Zeeland 1:49.31
400 Free Relay Dana VanSingel, Lisa VanTatenhove,
Lori Janssen, Tara Drenten
Zeeland 3:34.76
50 Freestyle Tara Drenten Zeeland :23.86
500 Freestyle Jessie Bailey DeWitt 5:19.12
Diving Julie Sweet Milan 417.25

1991

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Dana VanSingel Zeeland :58.58
100 Breast Lisa Butzlaff Allen Park 1:06.75
100 Butterfly Mary Wendell Grand Rapids Northview 1:01.13
100 Freestyle Kristen Nagelkirk Zeeland :52.63
200 Freestyle Kristen Nagelkirk Zeeland 1:53.77
200 Free Relay Tara Drenten, Tracy DeBoer,
Lisa VanTatenhove-Nagelkirk
Zeeland 1:38.05
200 IM Jessie Bailey DeWitt 2:09.49
200 Medley Relay Michele Beyer, Stefanee VanKley, Dana VanSingel, Tara Drenten Zeeland 1:51.37
400 Free Relay Dana VanSingel, Tara Drenten,
Tracie DeBoer, Kristen Nagelkirk
Zeeland 3:33.49
50 Freestyle Dana VanSingel Zeeland :24.16
500 Freestyle Jessie Bailey DeWitt 5:16.42
Diving Danielle Donaldson Flint Powers Catholic 375.10

1990

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jenni Almeida Alma :58.64
100 Breast Kristi Swix Milan 1:07.66
100 Butterfly Dana VanSingel Zeeland :58.48
100 Freestyle Maggie Huxley Alma :52.60
200 Freestyle Jenni Almeida Alma 1:55.07
200 Free Relay Magelirk-Drenten-VanSingel-Ford Zeeland 1:35.69
200 IM Maggie Huxley Alma 2:09.41
200 Medley Relay Dana VanSingel, Stefanee VanKley, Jenny Postma, Cara Ford Zeeland 1:49.63
400 Free Relay Kristen Nagelkirk, Tara Drenten,
Tracy DeBoer, Tracy Bruins
Zeeland 3:36.99
50 Freestyle Dana VanSingel Zeeland :23.90
500 Freestyle Amanda Applegate Haslett 5:18.14
Diving Lisa Benedict Dexter 389.55

1989

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Katie Koeller St. Joseph 1:00.73
100 Breast Adrienne Rasbach Madison Heights Lamphere 1:06.87
100 Butterfly Becky Gurshaw Riverview 1:00.21
100 Freestyle Maggie Huxley Alma :53.48
200 Freestyle Jenny Treado East Grand Rapids 1:54.80
200 IM Maggie Huxley Alma 2:11.09
200 Medley Relay Tara Berens, Heidee Kemnic,
Jenny Postma, Cara Ford
Zeeland 1:53.18
400 Free Relay Kristen Nagelkirk, Tracy Bruins,
Dana VanSingel, Wendy Wegener
Zeeland 3:36.03
50 Freestyle Linda Finnema Tecumseh :24.47
500 Freestyle Jenny Treado East Grand Rapids 5:07.25
Diving Shelly Parsons Dexter 424.95

 1988

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Liz Panter East Grand Rapids 1:01.43
100 Breast Beth Michael DeWitt 1:05.88
100 Butterfly Cristy VanPatten Bridgman 1:00.08
100 Freestyle Megan Gillam Dearborn :54.14
200 Freestyle Jenny Treado East Grand Rapids 1:55.81
200 IM Beth Michael DeWitt 2:09.28
200 Medley Relay Tara Berens, Shannon Buter,
Jenny Postma. Cara Ford
Zeeland 1:53.86
400 Free Relay Kim Streeter, Becky Farrell,
Jenny Murphy, Jenny Treado
East Grand Rapids 3:38.77
50 Freestyle Cara Ford Zeeland :24.39
500 Freestyle Jenny Treado East Grand Rapids 5:07.25
Diving Stephanie Ray Milan 405.55

1987

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jennifer Treado East Grand Rapids 1:00.92
100 Breast Melanie Nelsen Fenton 1:06.93
100 Butterfly Erin Jones Zeeland :58.32
100 Freestyle Jennifer Love Dearborn :52.38
200 Freestyle Michelle Swix Milan 1:52.60
200 IM Erin Jones Zeeland 2:10.43
200 Medley Relay Teena Spees, Melanie Nelsen,
Diedra Schepler, Brigitte Hansen
Fenton 1:52.95
400 Free Relay Cara Ford, Sherrie Nagelkirk,
Tracy Bruins, Lyn Schermer
Zeeland 3:41.18
50 Freestyle Jennifer Love Dearborn :24.14
500 Freestyle Michelle Swix Milan 5:02.10
Diving Sara Zyskowski East Grand Rapids 407.10

1986

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kathy Wollerman East Grand Rapids 1:01.28
100 Breast Melanie Nelsen Fenton 1:08.96
100 Butterfly Erin Jones Zeeland :59.59
100 Freestyle Michelle Swix Milan :52.85
200 Freestyle Jeni McNiven Dearborn 1:58.16
200 IM Lyn Schermer Zeeland 2:10.58
200 Medley Relay Kathy Wollerman, Effie Thurnbull,
Jenny Katt, Lisa Ripperger
East Grand Rapids 1:53.66
400 Free Relay Lyn Schermer, Mari-Jo Slagh,
Sherrie Nagelkirk, Erin Jones
Zeeland 3:39.97
50 Freestyle Jennifer Love Dearborn :24.49
500 Freestyle Lyn Schermer Zeeland 5:06.73
Diving Heather Ross Dexter 359.25

 1985

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kris Treado East Grand Rapids :59.77
100 Breast Melanie Nelsen Fenton 1:08.52
100 Butterfly Morgan Jones Zeeland :58.59
100 Freestyle Lyn Schermer Zeeland :53.41
200 Freestyle Gwen DeMaat Grand Rapids Christian 1:49.73
200 IM Susan Weersing Grand Rapids Northview 2:14.23
200 Medley Relay Nancy Smith, Kristin Kransi,
Kelli Post, Michelle Rhodes
Battle Creek Lakeview 1:54.19
400 Free Relay Gwen Fleetwood, Lisa Ripperger, Anne Spies, Jenny Kaat East Grand Rapids 3:42.22
50 Freestyle Michelle Swix Milan :24.28
500 Freestyle Gwen DeMaat Grand Rapids Christian 4:51.09
Diving Heather Rose Dexter 350.45

 1984

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kris Treado East Grand Rapids 1:01.13
100 Breast Sue Weersing Grand Rapids Northview 1:08.66
100 Butterfly Erin Jones Zeeland :59.62
100 Freestyle Susie Rabiah Flint Carman :52.65
200 Freestyle Gwen DeMaat Grand Rapids Christian 1:51.77
200 IM Amy Johnson East Grand Rapids 2:13.53
200 Medley Relay Kris Treado, Amy Johnson,
Kathy Wollerman, Lisa Ripperger
East Grand Rapids 1:52.62
400 Free Relay Erin Jones, Shelly Bricker,
Leane Hilbink, Lyn Schermer
Zeeland 3:37.72
50 Freestyle Kris Treado East Grand Rapids :23.94
500 Freestyle Gwen DeMaat Grand Rapids Christian 4:56.98
Diving Margaret Cullings Saginaw MacArthur 350.20

1983

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kris Treado East Grand Rapids :59.88
100 Breast Colleen McKinley Okemos 1:09.76
100 Butterfly Morgan Jones Zeeland :57.40
100 Freestyle Nancy Schermer Zeeland :54.03
200 Freestyle Nancy Schermer Zeeland 1:54.77
200 IM Gwen DeMaat Grand Rapids Christian 2:10.34
200 Medley Relay Kris Treado, Amy Johnson,
Alissa Codel, Anne Spies
East Grand Rapids 1:52.20
400 Free Relay Shelly Russell, Cathy Brandi,
Lisa Brandi, Michelle Rhodes
Battle Creek Lakeview 3:41.95
50 Freestyle Kris Treado East Grand Rapids :24.16
500 Freestyle Gwen DeMaat Grand Rapids Christian 5:04.59
Diving Leslie Kleinheksel Zeeland 402.40

1982

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Pam Randolph Okemos 1:00.70
100 Breast Colleen McKinley Okemos 1:07.71
100 Butterfly Morgan Jones Zeeland :57.95
100 Freestyle Amy Johnson East Grand Rapids :54.31
200 Freestyle Shelly Russell Battle Creek Lakeview 1:56.23
200 IM Amy Johnson East Grand Rapids 2:13.58
200 Medley Relay Leane Hilbink, Tami Machiele, Morgan Jones, Nancy Schermer Zeeland 1:54.14
400 Free Relay Darcy French, Tracy Worsfold, Melissa Wilks, Amy Johnson East Grand Rapids 3:43.01
50 Freestyle Kris Treado East Grand Rapids :24.83
500 Freestyle Shelly Russell Battle Creek Lakeview 5:14.01
Diving Jane Anthony Milan 396.60

1981

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Pam Randolph Okemos 1:02.51
100 Breast Colleen McKinley Okemos 1:09.21
100 Butterfly Amy Johnson East Grand Rapids 1:01.25
100 Freestyle Wendy Ingraham Battle Creek Lakeview :53.19
200 Freestyle Kim Dorsey Garden City West 1:57.96
200 IM Amy Johnson East Grand Rapids 2:15.73
200 Medley Relay Pam Randolph, Colleen McKinley, Stacy Usiak, Jenny Taylor Okemos 1:53.81
400 Free Relay Cathy Brandi, Shelly Russell,
Sandy Bennett, Wendy Ingraham
Battle Creek Lakeview 3:43.01
50 Freestyle Wendy Ingraham Battle Creek Lakeview :24.38
500 Freestyle Kim Dorsey Garden City West 5:13.53
Diving Jane Anthony Milan 414.15

1980

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Pam Randolph Okemos 1:02.76
100 Breast Colleen McKinley Okemos 1:09.76
100 Butterfly Theresa Lefevre Saginaw St. Stephen 1:01.72
100 Freestyle Kim Neeb Troy :54.63
200 Freestyle Jody Karnosky Saginaw MacArthur 1:57.66
200 IM Heather Brazas Marshall 2:18.18
200 Medley Relay Pam Randolph, Colleen McKinley, Stacy Usiak, Mary Maher Okemos 1:54.54
400 Free Relay Becca Majoros, Jody Thick,
Molly Finn, Jody Karnosky
Saginaw MacArthur 3:45.23
50 Freestyle Denise McDowell Wyoming Park :25.51
500 Freestyle Jody Karnosky Saginaw MacArthur 5:17.01
Diving Mary Brittain Wyoming Rogers 371.10

1979

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Angela Bailey Battle Creek Harper Creek 1:03.36
100 Breast Jaymee Fojtik Dundee 1:11.65
100 Butterfly Ann Mazorowicz Warren Fitzgerald 1:01.52
100 Freestyle Patty Rose Milan :54.75
200 Freestyle Linda Wagner Holt 2:00.98
200 IM Sharon Wagner Holt 2:18.85
200 Medley Relay Randolph, Mitchell, Usiak, Kennedy Okemos 1:57.54
400 Free Relay Wagner, Granger, Chabot, Wagner Holt 3:42.70
50 Freestyle Patty Rose Milan :25.35
500 Freestyle Sharon Wagner Holt 5:21.38
Diving Lynn Wadaga Fruitport 430.05

 1978

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kathleen Davis Clawson 1:02.38
100 Breast Julie Wolfe Bay City John Glenn 1:09.88
100 Butterfly Theresa Lefevre Saginaw St. Stephen 1:02.97
100 Freestyle Mary McClellan Saginaw Eisenhower :55.14
200 Freestyle Lisa Cairns Warren Woods 1:59.04
200 IM Mary McClellan Saginaw Eisenhower 2:19.73
200 Medley Relay Diane Dalgleish, Beth Launiere,
Barb Marshall, Pam Parish
Grand Rapids Northview 2:00.64
400 Free Relay Barb Patrick, Murray Smith,
Mandy Dubee, Kathy VanValkenburg
East Grand Rapids 3:46.68
50 Freestyle Julie Wolfe Bay City John Glenn :25.25
500 Freestyle Lisa Cairns Warren Woods 5:14.47
Diving Kim Smith Okemos 403.35

 1977

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Jean Nowak Warren Woods 1:01.93
100 Breast Karen Moskal Okemos 1:13.62
100 Butterfly Kathy Witucki Grandville 1:02.26
100 Freestyle Nancy Foster East Grand Rapids :53.69
200 Freestyle Lisa Cairns Warren Woods 1:57.84
200 IM Jean Nowak Warren Woods 2:15.69
200 Medley Relay Kathy Greenleaf, Sherry Anderson, Patty Rose, Sue Miracle Milan 1:58.11
400 Free Relay Mandy Dubee, Diane Foster,
Kathy VanValkenburg, Nancy Foster
East Grand Rapids 3:43.54
50 Freestyle Brenda Ardis Fruitport :25.81
500 Freestyle Lisa Cairns Warren Woods 5:10.73
Diving Tracy Malarik Fruitport 404.55

1976

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back      
100 Breast Julia Launiere Grand Rapids Northview 1:13.64
100 Butterfly Nancy Foster East Grand Rapids 1:01.30
100 Freestyle      
200 Freestyle      
200 IM Nancy Foster East Grand Rapids 2:18.83
200 Medley Relay Tuula Piironne, Sherry Anderson, Patty Rose, Sally Benjamin Milan  
400 Free Relay Sally Dooge, Nancy Scripserg, Amanda Dubee, Nancy Foster East Grand Rapids 3:51.04
50 Freestyle      
500 Freestyle Lisa Cairns Warren Woods 5:19.85
Diving      

Division 3 -- 2007-2021

LOWER PENINSULA DIVISION 3

2021

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

2020

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Justine Murdock BH Cranbrook Kingswood :55.04
100 Breast Ginger McMahon GPW University Liggett 1:03.31
100 Butterfly Lara Wujciak Flint Powers Catholic :56.77
100 Freestyle Gwen Woodbury BH Cranbrook Kingswood :50.29
200 Free Relay Charlotte DeSantos, Hale Oal,
Charlotte Trunsky, Gwen Woodbury
BH Cranbrook Kingswood 1:35.98
200 Freestyle Gwen Woodbury BH Cranbrook Kingswood 1:48.31
200 IM Justine Murdock BH Cranbrook Kingswood 2:05.25
200 Medley Relay Justine Murdock, Serena Hao,
Hale Oal, Allison O'Donnell
BH Cranbrook Kingswood 1:46.45
400 Free Relay Charlotte DeSantos, Charlotte Trunsky,
Justine Murdock, Gwen Woodbury
BH Cranbrook Kingswood 3:30.83
50 Freestyle Gwen Eisenbeis Williamston :23.87
500 Freestyle Riley Nugent Plainwell 5:06.47
Diving Abie Sullivan Otsego 455.50

2019

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Justine Murdock BH Cranbrook Kingswood :54.53
100 Breast Alysa Wager Battle Creek Harper Creek 1:04.50
100 Butterfly Alysa Wager Battle Creek Harper Creek :54.88
100 Freestyle Greta Milnes East Grand Rapids :51.87
200 Free Relay Jordan Murrell, Charlotte Trunsky,
Hale' Oal, Gwenth Woodbury
BH Cranbrook Kingswood 1:36.20
200 Freestyle Gwenyth Woodbury BH Cranbrook Kingswood 1:49.07
200 IM Justine Murdock BH Cranbrook Kingswood 2:05.62
200 Medley Relay Sophie Williams, Claire Witting,
Emma Israels, Barbara Bart
East Grand Rapids 1:45.04
400 Free Relay Jordan Murrell, Charlotte Trunsky,
Justine Murdock, Gwenyth Woodbury
BH Cranbrook Kingswood 3:24.93
50 Freestyle Hannah Fathman Hamilton :23.95
500 Freestyle Riley Nugent Plainwell 5:01.39
Diving Anabella Rosen-Hurley Adrian 495.15

2018

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Justine Murdock BH Cranbrook-Kingswood :56.34
100 Breast Ginger McMahon GPW University Liggett 1:04.94
100 Butterfly Rhianna Hensler Pontiac Notre Dame Prep :55.67
100 Freestyle Sophie Housey GPW University Liggett :50.23
200 Free Relay Hannah Fathman, Ayvah Johnson,
Jenna Kloosterman, Nella Pashak
Hamilton 1:36.30
200 Freestyle Sophie Housey GPW University Liggett 1:48.37
200 IM Sydney Higgins East Grand Rapids 2:07.82
200 Medley Relay Lauren Sielicki, Mary Snyder,
Anika Fassett, Julia Waechter
Bloomfield Hills Marian 1:46.71
400 Free Relay Greta Milnes, Sophie Williams,
Sydney Higgins, Emma Israels
East Grand Rapids 3:29.66
50 Freestyle Ellie Frost South Haven :23.59
500 Freestyle Riley Nugent Plainwell 5:02.02
Diving Mackenzie Crawford Milan 494.80

2017

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Susan LaGrand Grand Rapids Catholic Central :55.85
100 Breast Molly Likins St Clair 1:02.88
100 Butterfly Rhianna Hensler Pontiac Notre Dame Prep :55.67
100 Freestyle Gwen Woodbury BH Cranbrook-Kingswood :51.53
200 Free Relay Jordan Murrell, Charlotte Trunsky,
Sydney Allison, Gwen Woodbury
BH Cranbook-Kingswood 1:37.95
200 Freestyle Gwen Woodbury BH Cranbrook-Kingswood 1:51.77
200 IM Madelyn Cislo Milan 2:05.01
200 Medley Relay Susan LaGrand, Lauren Ryle,
Hannah DeBoer, Nicole Rotelle
Grand Rapids Catholic Central 1:47.80
400 Free Relay Jordan Murrell, Charlotte Trunsky,
Camille Misra, Gwen Woodbury
BH Cranbrook-Kingswood 3:33.38
50 Freestyle Rhianna Hensler Pontiac Notre Dame Prep :23.78
500 Freestyle Lauren Biglin Bloomfield Hills Marian 5:03.76
Diving Mackenzie Crawford Milan 463.75

2016

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Sydney Higgins East Grand Rapids :56.57
100 Breast Ileah Doctor East Grand Rapids 1:02.60
100 Butterfly Rhianna Hensler Pontiac Notre Dame Prep :56.21
100 Freestyle Gabby Higgins East Grand Rapids :50.70
200 Free Relay Ileah Doctor, Lexus VanHoven,
Hanna Sanford, Gabby Higgins
East Grand Rapids 1:33.89
200 Freestyle Lauren Biglin Bloomfield Hills Marian 1:52.14
200 IM Madelyn Cislo Milan 2:04.62
200 Medley Relay Sydney Higgins, Ileah Doctor,
Emma Rao, Laura Levine
East Grand Rapids 1:44.97
400 Free Relay Kailyn Swantek, Gabby Granata,
Lauren Biglin, Sophia Schott
Bloomfield Hills Marian 3:27.85
50 Freestyle Ileah Doctor East Grand Rapids :22.73
500 Freestyle Lauren Biglin Blooomfield Hills Marian 5:03.28
Diving Mackenzie Crawford Milan 478.30

2015

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Grace Shinske St. Clair :56.27
100 Breast Riley Kishman Grand Rapids Catholic Central 1:03.20
100 Butterfly Susan LaGrand Grand Rapids Catholic Central :56.85
100 Freestyle Karlee Marsh Tecumseh :51.80
200 Free Relay Lauren Lomonoco, Riley Kishman,
Nicole Rotelle, Liz Rabaut
Grand Rapids Catholic Central 1:39.12
200 Freestyle Riley Kishman Grand Rapids Catholic Central 1:51.01
200 IM Susan LaGrand Grand Rapids Catholic Central 2:06.97
200 Medley Relay Grace Shinske, Molly Likins,
Heidi Likins, Alexis Smith
St. Clair 1:47.54
400 Free Relay Susan LaGrand, Elise Merucci,
Lauren Lomonoco, Riley Kishman
Grand Rapids Catholic Central 3:36.17
50 Freestyle Rileigh Eding Hamilton :24.04
500 Freestyle Evelyn Vandemark Alma 5:11.43
Diving Erin Isola Allegan 454.40

2014

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Rileigh Eding Hamilton 0:56.26
100 Breast Riley Kishman Grand Rapids Catholic Central 1:05.71
100 Butterfly Susan LaGrand Grand Rapids Catholic Central 0:57.44
100 Freestyle Gabby Higgins East Grand Rapids 0:51.80
200 Free Relay Gabby Higgins, Hanna Sanford,
Emily Converse, Lexus VanHoven
East Grand Rapids 1:34.95
200 Freestyle Emily Converse East Grand Rapids 1:53.37
200 IM Riley Kishman Grand Rapids Catholic Central 2:09.23
200 Medley Relay Susan LaGrand, Riley Kishman,
Taylor Vera, Liz Rabaut
Grand Rapids Catholic Central 1:48.16
400 Free Relay Emily Converse, Kennzie Hartmann,
Hanna Sanford, Gabby Higgins
East Grand Rapids 3:32.39
50 Freestyle Gabby Higgins East Grand Rapids 0:23.54
500 Freestyle Emily Converse East Grand Rapids 5:06.85
Diving Taylor Hosein Milan 449.80

2013

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Hannah Kopydlowski Flint Powers Catholic 0:57.08
100 Breast Natalie Pierce Detroit Country Day 1:03.62
100 Butterfly Jennifer Wagley Adrian 0:57.82
100 Freestyle Stephanie Johnston Hamilton 0:52.08
200 Free Relay Lexus VanHoven, Hanna Sanford,
Emily Converse, Gabby Higgins
East Grand Rapids 1:36.05
200 Freestyle Ashlee Shall Holland Christian 1:52.80
200 IM Riley Kishman GR Catholic Central 2:06.98
200 Medley Relay Courtney Tynan, Natalie Pierce,
Varsha Yerasi, Maggie Pyett
Detroit Country Day 1:47.48
400 Free Relay Lexus VanHoven, Emily Lundquist,
Emily Converse, Gabby Higgins
East Grand Rapids 3:30.35
50 Freestyle Stephanie Johnston Hamilton 0:23.81
500 Freestyle Emily Converse East Grand Rapids 5:02.57
Diving Taylor Hosein Milan 425.60

2012

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Ines Charles Bloomfield Hills Lahser :56.92
100 Breast Rachel Waite  Tecumseh 1:05.48
100 Butterfly Jennifer Wagley Adrian :57.11
100 Freestyle Lara Kokubo Cranbrook-Kingswood :52.19
200 Free Relay Madeline Montgomery, Juliet Wu,
Kylie Powrie, Lara Kokubo
Cranbrook-Kingswood 1:38.28
200 Freestyle Mallory Comerford Plainwell 1:48.07
200 IM Mary Philibosian Bloomfield Hills Lahser 2:07.32
200 Medley Relay Ines Charles, Hailey Sambor,
Lucy Ramonat, Mary Pilibosian
Bloomfield Hills Lahser 1:48.64
400 Free Relay Madeline Montgomery, Alexa Resetar,
Kylie Powrie, Lara Kokubo
Cranbrook-Kingswood 3:36.13
50 Freestyle Hannah Kopydlowski Flint Powers Catholic :23.93
500 Freestyle Mallory Comerford Plainwell 4:53.14
Diving Kim Jones Plainwell 411.75

2011

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Ines Charles Bloomfield Hills Lahser :56.20
100 Breast Anna Stephens East Grand Rapids 1:05.75
100 Butterfly Ines Charles Bloomfield Hills Lahser :57.21
100 Freestyle Mallory Comerford Plainwell :50.46
200 Free Relay Kaylie Wierda, Ashlee Sall, Kelsey Weener,
Sydney Asselin
Holland Christian 1:38.43
200 Freestyle Kylie Powrie Cranbrook-Kingswood 1:54.98
200 IM Anna Stephens East Grand Rapids 2:08.14
200 Medley Relay Ines Charles, Hailey Sambor,
Lucy Ramonat, Mary Pilibosian
Bloomfield Hills Lahser 1:48.23
400 Free Relay Molly Laubernds, Madeline Montgomery,
Kylie Powrie, Lara Kokubo
Cranbrook-Kingswood 3:36.13
50 Freestyle Mallory Comerford Plainwell :23.62
500 Freestyle Kylie Powrie Cranbrook-Kingswood 5:04.30
Diving Olivia Kassouni East Grand Rapids 451.45

 2010

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Ally Bremer East Grand Rapids  58.23
100 Breast Anna Stephens East Grand Rapids  1:05.70
100 Butterfly Heather Kiger Milan  56.99
100 Freestyle Jayme Groth Bloomfield Hills Andover  51.48
200 Free Relay Anna Hargrove, Emily Weber, Lauren Cook, Heather Kiger Milan  1:38.18
200 Freestyle Brooke  Edwards    1:55.37
200 IM Ally Bremer East Grand Rapids  2:07.68
200 Medley Relay Katie Lachance, Emily Lundquist,
Ally Bremer, Allison Pall
East Grand Rapids 1:48.82
400 Free Relay Lauren Cook, Heather Kiger, Emily Weber,
Anna Hargrove
Milan 3:35.72
50 Freestyle Jayme Groth Bloomfield Hills Andover  23.49
500 Freestyle Kylie Powrie Cranbrook-Kingswood  5:05.52
Diving Olivia Kassouni East Grand Rapids  435.80

 2009

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Marissa Blumenthal Bloomfield Hills Lahser :58.99
100 Breast Lexie Beemer Ann Arbor Skyline 1:05.71
100 Butterfly Heather Kiger Milan :57.93
100 Freestyle Jayme Groth Bloomfield Hills Lahser :52.18
200 Free Relay Anna Hargrove, Emily Weber, Lauren Cook, Heather Kiger Milan 1:39.67
200 Freestyle Tiffany Oricchio Haslett 1:54.91
200 IM Bronte' Stewart Sturgis 2:09.67
200 Medley Relay Ally Bremer, Molly Lundquist, Karly Surman, Allison Pall East Grand Rapids 1:50.09
400 Free Relay Milon Crawford, Molly Laubernds,
Alexa Resetar, Maeve McHugh
Cranbrook-Kingswood 3:38.45
50 Freestyle

Jayme Groth

Bloomfield Hills Andover :23.93
500 Freestyle

Leigh Holmes

Alma 5:07.42
Diving Randi Brown East Grand Rapids 484.35

2008

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Erin Cameron Gibraltar Carlson :55.68
100 Breast Rachel Dekar Cranbrook-Kingswood 1:03.58
100 Butterfly Leigh Holmes Alma :57.79
100 Freestyle Katherine Carl Bloomfield Hills Lahser :51.15
200 Free Relay Stephanie Berg, Molly Schaefer, Katie Pulte, Maggie Brabbins Bloomfield Hills Marian 1:40.46
200 Freestyle Maura Donahue Milan 1:52.51
200 IM Erin Cameron Gibraltar Carlson 2:05.40
200 Medley Relay Maeve McHugh, Rachel Dekar, Alex Miller,
Taylor Abbott
Cranbrook-Kingswood 1:45.46
400 Free Relay Maggie Brabbins, Molly Schaefer,
Katie Pulte, Hayley Johnson
Bloomfield Hills Marian 3:38.16
50 Freestyle Katherine Carl Bloomfield Hills Lahser :23.24
500 Freestyle Maura Donahue Milan 5:00.00
Diving Randi Brown East Grand Rapids 454.85

 2007 

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Maeve McHugh Cranbrook-Kingswood :59.00
100 Breast Rachel Dekar Cranbrook-Kingswood 1:04.88
100 Butterfly Leigh Holmes Alma :59.31
100 Freestyle Katherine Carl Bloomfield Hills Lahser :52.96
200 Free Relay Caitlin Lohr, Brittni Ritter,
Madalyn Kempkers, Emily LaPorta
Hamilton 1:40.46
200 Freestyle Maura Donahue Milan 1:51.56
200 IM Rachel Dekar Cranbrook-Kingswood 2:11.73
200 Medley Relay Maeve McHugh, Rachel Dekar,
Joanie Burton, Taylor Abbott
Cranbrook-Kingswood 1:49.51
400 Free Relay Audrey Ing, Maura Donahue,
Loren Weber, Meghan Donahue
Milan 3:38.16
50 Freestyle Jayme Groth Bloomfield Hills Andover :24.38
500 Freestyle Maura Donahue Milan 5:00.77
Diving Randi Brown East Grand Rapids 414.15

Open Class -- 1974-1975

Open Class

1975

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Carol Eggers Livonia Stevenson 1:02.14
100 Breast      
100 Butterfly Susan Tilden East Lansing 1:01.96
100 Freestyle Kathleen McCully Kalamazoo Loy Norrix :55.29
200 Freestyle      
200 IM Karen Heath East Lansing 2:15.20
200 Medley Relay Maureen Clements, Ellen Hulse,
Debbie Saputo, Sue Deziel
Birmingham Groves 1:57.15
400 Free Relay Patti Dillon, Kim McCullough,
Ginny Higgins, Liz Lease
Ann Arbor Pioneer 3:46.12
50 Freestyle      
500 Freestyle      

1974

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Carol Rusis Livonia Churchill 1:04.61
100 Breast Jenni Heath East Lansing 1:07.70
100 Butterfly Jenni Heath East Lansing 1:03.70
100 Freestyle      
200 Freestyle      
200 IM Karen Heath East Lansing 2:18.15
200 Medley Relay Sheryl Rutledge, Connie Heath,
Jenni Heath, Sue Tilden
East Lansing 2:00.50
400 Free Relay Jenni Heath, Susan Tilden,
Karen Heath, Ann Waldron
East Lansing 3:52.46
50 Freestyle      
500 Freestyle Lisa Akerman Southfield Lathrup 5:33.06

UP Open Class -- 1980-2021

UPPER PENINSULA  - OPEN CLASS

2021

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Adelaide McRoberts Kingsford :59.68
100 Breast Aliah Robertson Sault Ste. Marie 1:03.68
100 Butterfly Adelaide McRoberts Kingsford :58.89
100 Freestyle Joanne Arbic Sault Ste. Marie :55.45
200 Free Relay Grace Sobczak, Ella Whalen,
Delaney Marchiol, Lexi LaCombe
Marquette 1:44.45
200 Freestyle Lexi LaCombe Marquette 2:04.97
200 IM Aliah Robertson Sault Ste. Marie 2:08.40
200 Medley Relay Anna Hildebrand, Aliah Robertson,
Julie Innerebner, Joanne Arbic
Sault Ste. Marie 1:52.20
400 Free Relay Aliah Robertson, Anna Hildebrand,
Julie Innerebner, Joanne Arbic
Sault Ste. Marie 3:43.70
50 Freestyle Joanne Arbic Sault Ste. Marie :25.03
500 Freestyle Grace Sobczak Marquette 5:31.13
Diving Haddie Ketzenberger Marquette 186.00

2020

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Jayme Winn Marquette 1:03.32
100 Breast Aliah Robertson Sault Ste. Marie 1:05.50
100 Butterfly Jayme Winn Marquette 1:03.85
100 Freestyle Joanne Arbic Sault Ste. Marie :55.66
200 Free Relay Anna Hildebrand, Aliah Robertson,
Julie Innerebner, Joanne Arbic
Sault Ste. Marie 1:42.00
200 Freestyle Paige Whaley Marquette 2:02.89
200 IM Aliah Robertson Sault Ste. Marie 2:11.73
200 Medley Relay Anna Hildebrand, Aliah Robertson,
Julie Innerebner, Joanne Arbic
Sault Ste. Marie 1:54.26
400 Free Relay Paige Whaley, Ella Whaley,
Delaney Marchiol, Jayme Winn
Marquette 3:53.49
50 Freestyle Joanne Arbic Sault Ste. Marie :24.49
500 Freestyle Delaney Marchiol Marquette 5:37.31
Diving Brianna Jones Sault Ste. Marie 174.95

2019

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Peyton Johnson Kingsford :56.71
100 Breast Sydney Herioux Gladstone 1:08.95
100 Butterfly Aliah Robertson Sault Area :59.40
100 Freestyle Joanne Arbic Sault Area :56.21
200 Free Relay Emily Bruns, Sydney Scott,
Ailie Schoenborn, Peyton Johnson
Kingsford 1:43.51
200 Freestyle Taryn Aho Marquette 2:02.01
200 IM Aliah Robertson Sault Area 2:10.02
200 Medley Relay Lexi LaCombe, Kelsey Glover,
Erin Vanderschaaf, Mollie Kilpela
Marquette 1:57.20
400 Free Relay Paige Whaley, Delany Marchiol,
Jayme Winn, Erin Vanderschaaf
Marquette 3:48.56
50 Freestyle Joanne Arbic Sault Area :25.35
500 Freestyle Erin Vanderschaaf Marquette 5:14.14
Diving Kali McDonough Marquette 163.90

2018

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Lexi LaCombe Marquette 1:03.98
100 Breast Aliah Roberston Sault Area 1:06.31
100 Butterfly Aliah Robertson Sault Area 0:59.27
100 Freestyle Mollie Kilpela Marquette 0:57.50
200 Free Relay Sydney Herioux, Liz Stephenson,
Kirsten Williams, Taylor McFarlane
Gladstone 1:44.86
200 Freestyle Samantha Olson Houghton 2:05.80
200 IM Erin Vanderschaaf Marquette 2:17.20
200 Medley Relay Claire Tembreull, Sydney Herioux,
Abby Rouleau, Taylor McFarlane
Gladstone 1:54.92
400 Free Relay Paige Whaley, Erin Vanderschaaf,
Jayme Winn, Mollie Kilpela
Marquette 3:53.45
50 Freestyle Mollie Kilpela Marquette 0:25.99
500 Freestyle Erin Vanderschaaf Marquette 5:20.70
Diving Bethany Laasko Ishpeming Westwood 189.00

2017

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back Trista MacDowell Rudyard 1:04.00
100 Breast Sydney Herioux Gladstone 1:12.20
100 Butterfly Tessa Meyer Houghton 1:06.38
100 Freestyle Jayme Winn Marquette :56.79
200 Free Relay Jayme Winn, Lauren Rotundo,
Paige Whaley, Taryn Aho
Marquette 1:47.11
200 Freestyle Samantha Olson Houghton 2:07.05
200 IM Taryn Aho Marquette 2:23.33
200 Medley Relay Jayme Winn, Lauren Rotundo,
Paige Whaley, Taryn Aho
Marquette 1:58.68
400 Free Relay Arayia Holombo, Justine Ra,
Tessa Meyer, Samantha Olson
Houghton 3:58.42
50 Freestyle Trista MacDowell Rudyard :25.16
500 Freestyle Taryn Aho Marquette 5:30.83
Diving Bethany Laasko Ishpeming Westwood 149.60

2016

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Katie Stephenson Gladstone 1:04.01
100 Breast Sydney Herioux Gladstone 1:12.40
100 Butterfly Allison Halpin Marquette 1:04.79
100 Freestyle Peyton Johnson Kingsford 54.09
200 Freestyle Allison Halpin Marquette 2:06.47
200 IM Peyton Johnson Kingsford 2:14.40
200 Medley Relay Katie Stephenson, Sydney Herioux,
Claire Tembreull, Taylor McFarlane
Gladstone 1:57.63
200 Free Relay Jesse Flath, Sydney Herioux,
Kirsten Williams, Lindsey McCann
Gladstone 1:48.98
400 Free Relay Jesse Flath, Claire Tembreull,
Anna Burch, Katie Stephenson
Gladstone 3:57.48
50 Freestyle Katie Stephenson Gladstone 25.72
500 Freestyle Lyndsey Welch Marquette 5:41.89
Diving Valerie LaChapelle Ishpeming Westwood 127.75

 

 

2015

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Katie Stephenson Gladstone 1:04.15
100 Breast Lauren Rotundo Marquette 1:13.85
100 Butterfly Allison Halpin Manistique 1:04.00
100 Freestyle Trista MacDowell Rudyard 57.43
200 Freestyle Logan Vear Marquette 2:06.66
200 IM Lyndsey Welch Marquette 2:24.54
200 Medley Relay Katie Stephenson, Kirsten Williams, Josie Gardner, Jesse Flath Gladstone 1:59.21
200 Free Relay Lyndsey Welch, Freya Holferty, Janelle Carroll, Logan Vear Marquette 1:49.45
400 Free Relay Lyndsey Welch, Janelle Carroll, Lauren Rotundo, Logan Vear Marquette 3:57.62
50 Freestyle Trista MacDowell Rudyard 25.67
500 Freestyle Janelle Carroll Marquette 5:48.18
Diving Lauren Jackson Houghton 169.65

 

2014

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Lyndsey Welch Marquette 1:06.06
100 Breast Amy Knapp Rudyard 1:14.54
100 Butterfly Olivia Rouleau Hancock 1:03.70
100 Freestyle Amy Knapp Rudyard :56.87
200 Freestyle Logan Vear Marquette 2:08.52
200 IM Olivia Rouleau Hancock 2:20.28
200 Medley Relay Lyndsey Welch, Lauren Rotundo,
Logan Vear, Lani Belton
Marquette 2:02.43
200 Free Relay Lani Belton, Chelsea Morin,
Lauren Rotundo, Janelle Carroll
Marquette 1:53.48
400 Free Relay Logan Vear, Janelle Carroll,
Lauren Clement, Lyndsey Welch
Marquette 4:05.41
50 Freestyle Trista MacDowell Rudyard :26.12
500 Freestyle Janelle Carroll Marquette 5:53.00
Diving Lauren Jackson Houghton 166.95

 

2013

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Rebecca Jaszczak Houghton 1:07.14
100 Breast Katy Beckstrom Marquette 1:12.37
100 Butterfly Sophie Witting Houghton 1:09.32
100 Freestyle Kelsey Justin Sault Ste. Marie :56.28
200 Freestyle Katy Beckstrom Marquette 2:08.32
200 IM Olivia Rouleau Jeffers 2:24.33
200 Medley Relay Rebecca Jaszczak, Sophie Witting, Annika Wheeler, Jill Toorongian Houghton 2:02.62
200 Free Relay Lani Belton, Logan Vear, Janelle Carroll, Gwen Hoenke Marquette 1:51.11
400 Free Relay Katy Beckstrom, Paige Gilbert, Janelle Carroll, Gwen Hoanke, Marquette 4:00.86
50 Freestyle Rebecca Jaszczak Houghton :25.62
500 Freestyle Hannah Gundlach Houghton 5:40.21
Diving Mya Maanika Ishpeming Westwood 165.05

 

2012

 

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sarah Tresedder Grimm Co Op  1:05.66
100 Breast Olivia Rouleau Jeffers 1:11.34
100 Butterfly Kinsey Vear Marquette 1:02.24
100 Freestyle Carrie Berkompas Rudyard :58.60
200 Freestyle Kinsey Vear Marquette 2:02.36
200 IM Olivia Rouleau Jeffers 2:26.15
200 Medley Relay Hannah Shaneberger, Katy Beckstrom, Kinsey Vear, Janelle Carroll Marquette 2:03.18
200 Free Relay Paige Gilbert, Gwen Hoenke, Chelsea Morin, Janelle Carroll Marquette 1:53.94
400 Free Relay Kinsey Vear, Paige Gilbert, Gwen Hoanke, Katy Beckstrom Marquette 3:58.53
50 Freestyle Rebecca Jaszczak Houghton :25.80
500 Freestyle Hannah Gundlach Houghton 5:48.84
Diving Lauren Malaska Sault Ste. Marie 198.60

2011

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sarah Tresedder Grimm Co Op  1:06.76
100 Breast Annie Bengry Marquette 1:15.41
100 Butterfly Kinsey Vear Marquette 1:06.38
100 Freestyle Jill Toorongian Houghton 1:01.33
200 Freestyle Carrie Berkompas Rudyard 2:05.86
200 IM Olivia Rouleau Jeffers 2:24.90
200 Medley Relay Kali Kisro, Katy Beckstrom, Annie Bengry, Tara Dowling Marquette 2:02.85
200 Free Relay Linnea Eiben, Annie Bengry, Alex Bott, Kinsey Vear Marquette 1:51.58
400 Free Relay Kinsey Vear, Linnea Eiben, Alex Bott, Tara Dowling Marquette 3:59.62
50 Freestyle Sarah Tresedder Grimm Co Op :25.63
500 Freestyle Tara Dowling Marquette 5:38.29
Diving Emily Aldrich Manistique 141.50

 

2010

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sarah Tresedder Grimm Co Op 1:07.53
100 Breast Erin Ploe Houghton 1:14.91
100 Butterfly Danica Rozich Houghton 1:07.54
100 Freestyle Tara Dowling Marquette :57.92
200 Freestyle Tara Dowling Marquette 2:06.10
200 IM Rhonda Rossway Marquette 2:26.15
200 Medley Relay Marissa Graff, Rebecca Jaszczak, Erin Ploe, Danica Rozich Houghton 2:02.92
200 Free Relay Michaela Newberry, Kalina Sturm, Emma Pontti, Claryce Porzondek Kingsford 1:50.85
400 Free Relay Tara Dowling, Linnea Etben, Rhonda Rossway, Alex Bott Marquette 4:01.66
50 Freestyle Claryce Porzondek Kingsford :26.32
500 Freestyle Rhonda Rossway Marquette 5:40.86
Diving Jamie Honkala Ishpeming-Westwood 153.10

2009

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Sarah Tresedder   1:10.03
100 Breast Laura Carroll Houghton 1:11.09
100 Butterfly Annie Bengry Marquette 1:10.75
100 Freestyle Tara Dowling Marquette :58.00
200 Freestyle Tara Dowling Marquette 2:04.92
200 IM Rhonda Rossway Marquette 2:24.31
200 Medley Relay Diana Radson, Laura Carroll, Danica Rozich, Erin Ploe Houghton 2:02.99
200 Free Relay Rhonda Rossway, Gabby Emerick, Alex Bott, Tara Dowling Marquette 1:50.35
400 Free Relay Laura Carroll, Kelci Donahue, Marissa Graff, Danica Rozich Houghton 3:58.51
50 Freestyle Araya Montero Sault Ste. Marie :26.57
500 Freestyle Rhonda Rossway Marquette 5:34.80
Diving Heather Cowan Marquette 145.55

2008

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Melissa Harvey Kingsford 1:07.90
100 Breast Laura Carroll Houghton 1:14.44
100 Butterfly Heather Nobert Marquette 1:04.49
100 Freestyle Hanna Cowley Marquette :52.40
200 Freestyle Rhonda Rossway Marquette 2:07.07
200 IM Marissa Graff Houghton 2:30.96
200 Medley Relay Heather Nobert, Jennifer Gallagher, Hanna Cowley, Olivia Montgomery Marquette 1:57.28
200 Free Relay Katie Peltier, Danica Rozich, Donahue Kelci, Marissa Graff Houghton 1:49.92
400 Free Relay Rhonda Rossway, Jennifer Gallagher, Heather Nobert, Hanna Cowley Marquette 3:53.11
50 Freestyle Hanna Cowley Marquette :24.60
500 Freestyle Rhonda Rossway Marquette 5:37.60
Diving Heather Cowan Marquette 135.80

2007

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Melissa Harvey Kingsford 1:07.31
100 Breast Laura Carroll Houghton 1:12.35
100 Butterfly Heather Nobert Marquette 1:02.24
100 Freestyle Kim Thompson Marquette :56.70
200 Freestyle Heather Nobert Marquette 2:06.52
200 IM Lauren Humphrey Marquette 2:25.44
200 Medley Relay Heather Nobert, Lauren Humphrey, Jennifer Gallagher, Olivia Montgomery Marquette 1:57.26
200 Free Relay Kim Thompson, Serra Hasenauer, Jennifer Gallagher, Olivia Montgomery Marquette 1:47.21
400 Free Relay Krista Fuller, Heather Nobert, Lauren Humphrey, Kim Thompson Marquette 3:56.85
50 Freestyle Kim Thompson Marquette :25.49
500 Freestyle Lauren Humphrey Marquette 5:50.94
Diving Lindsey Noble Marquette 142.55

2006

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Melissa Harvey Kingsford 1:04.58
100 Breast Laura Carroll Houghton 1:13.24
100 Butterfly Heather Nobert Marquette 1:01.88
100 Freestyle Becky Wilson Sault Ste. Marie :56.86
200 Freestyle Heather Nobert Marquette 2:05.48
200 IM Danielle Mitchell Kingsford 2:22.60
200 Medley Relay Olivia Montgomery, Lauren Humphrey, Jennifer Gallagher, Kiersten Thompson Marquette 1:59.59
200 Free Relay Amanda Lancour, Kim Thompson, Olivia Montgomery, Kiersten Thompson Marquette 1:45.18
400 Free Relay Amanda Lancour, Heather Nobert, Kim Thompson, Kiersten Thompson Marquette 3:51.31
50 Freestyle Kiersten Thompson Marquette :26.09
500 Freestyle Katelyn Meehan Rudyard 5:57.40
Diving Sandy Turay Ishpeming-Westwood 150.25

2005

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Ashley Oliver Painesdale-Jeffers 1:03.32
100 Breast Megan Gerou Rudyard 1:12.94
100 Butterfly Danielle Mitchell Kingsford 1:03.58
100 Freestyle Kiersten Thompson Marquette :57.16
200 Freestyle Becky Wilson Sault Ste. Marie 2:09.98
200 IM Danielle Mitchell Kingsford 2:13.87
200 Medley Relay Amanda Lancour, Jennifer Gallagher, Sonja Strandlie, Kiersten Thompson Marquette 1:59.75
200 Free Relay Amanda Lancour, Olivia Montgomery, Kristine Kotval, Kiersten Thompson Marquette 1:46.71
400 Free Relay Kim Rogers, Chelsea Lozen, Angela Coullard, Becky Wilson Sault Ste. Marie 4:01.42
50 Freestyle Kiersten Thompson Marquette :25.36
500 Freestyle Chelsea Lozen Sault Ste. Marie 5:51.46
Diving Lizzie Yarina Houghton 147.75

2004

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

2003

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

2002

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

2001

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Caitlyn Merkey Houghton 1:06.12
100 Breast Rachael Trevino Houghton 1:16.91
100 Butterfly Erin Merz Houghton 1:07.91
100 Freestyle Audrey Thompson Marquette :58.55
200 Freestyle Andrea Rice Marquette 2:09.01
200 IM Erin Merz Houghton 2:23.01
200 Medley Relay Caitlyn Merkey, Rachael Trevino, Lea Marlor, Mary Kay Pietila Houghton 2:02.24
200 Free Relay Laura Merz, Liz Hegedus, Sarah Williams, Erin Merz Houghton 1:44.75
400 Free Relay Caitlyn Merkey, Liz Hegedus, Sarah Williams, Erin Merz Houghton 3:56.61
50 Freestyle Whitney Justin Sault Ste. Marie :25.73
500 Freestyle Caitlyn Merkey Houghton 5:50.61
Diving Shelly Peterman Sault Ste. Marie 165.25

2000

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

1999

Event

Individual Champion

School

Time/Score

100 Back      
100 Breast      
100 Butterfly      
100 Freestyle      
200 Free Relay      
200 Freestyle      
200 IM      
200 Medley Relay      
400 Free Relay      
50 Freestyle      
500 Freestyle      
Diving      

1998

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back S. Ruspakka Ishpeming-Westwood 1:05.86
100 Breast M. Wertheim Houghton 1:14.97
100 Butterfly Megan King Sault Ste. Marie 1:04.48
100 Freestyle Anne Kuiper Houghton :56.94
200 Freestyle Erin Merz Houghton 2:08.00
200 IM Megan King Sault Ste. Marie 2:26.23
200 Medley Relay Schmalzigan, Chase, Deren, Wells Marquette 2:06.08
200 Free Relay Erin Merz, Cathlene Lett, Kelly Guitar, Anne Kuiper Houghton 1:46.89
400 Free Relay Erin Merz, Brita Pietila, Cathlene Lett, Anne Kuiper Marquette 3:59.19
50 Freestyle Anne Kuiper Houghton :26.09
500 Freestyle Cathleene Lett Houghton 5:45.51
Diving L. Masters Hancock 215.60

1997

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Laura Merz Houghton 1:08.94
100 Breast Kelly Guitar Houghton 1:18.36
100 Butterfly Megan King Sault Ste. Marie 1:06.81
100 Freestyle Kelly Livingston Sault Ste. Marie-Sault Area :58.73
200 Freestyle Gretchen Wells Marquette 2:14.99
200 IM Megan Kings Sault Ste. Marie 2:27.62
200 Medley Relay Kelly Livingston, Betsy Stevens, Megan Kings, Amanda Leonard Sault Ste. Marie-Sault Area 2:05.64
200 Free Relay Cathlene Lett, Kelly Guitar, Laura Merz, Jesse Anderson Houghton 1:52.08
400 Free Relay Terri Campbell, Erica Nurmela, Chrissy Cox, Michelle Bennon Ishpeming-Westwood 4:12.10
50 Freestyle Kelly Livingston Sault Ste. Marie :27.09
500 Freestyle Cathlene Lett Houghton 6:01.78
Diving Shelia Peterson Houghton 187.20

1996

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Leah Lindstrom Marquette 1:07.96
100 Breast Dori Lengyel Marquette 1:11.28
100 Butterfly Natalie Seel Houghton/Calumet 1:09.15
100 Freestyle Kaye-Lani Laughna Marquette :56.63
200 Freestyle Johanna Phillips Marquette 2:09.52
200 IM Dori Lengyel Marquette 2:29.27
200 Medley Relay Leah Lindstrom, Dori Lengyel, Johanna Phillips, Kaye-Lani Laughna Marquette 2:08.11
200 Free Relay Jenna Barosko, Chris Chapman, Kristy Stevenson, Kaye-Lani Laughna Marquette 1:52.53
400 Free Relay Leah Lindstrom, Jenna Barosko, Kaye-Lani Laughna, Dori Lengyel Marquette 4:10.96
50 Freestyle Kaye-Lani Laughna Marquette :25.40
500 Freestyle Johanna Phillips Marquette 5:46.90
Diving Michelle Wallace Ishpeming-Westwood 178.35

1995

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Stacia Sawruk Sault Ste. Marie-Sault Area 1:09.54
100 Breast Jenny Laughna Marquette 1:09.57
100 Butterfly Natalie Seel Houghton 1:10.19
100 Freestyle Kelly Livingston Sault Ste. Marie-Sault Area :59.80
200 Freestyle Kaye-Lani Laughna Marquette 2:10.89
200 IM Jenny Laughna Marquette 2:13.87
200 Medley Relay Stacia Sawruk, Page Bennette, Kelly Livingstone, Katherine McQuiggin Sault Ste. Marie-Sault Area 2:08.11
200 Free Relay Jenny Laughna, Liz Anderlick, Chris Chapman, Kaye-Lani Laughna Marquette 1:52.60
400 Free Relay Jenny Laughna, Leah Lindstrom, Kaye-Lani Laughna, Tanya Bedore Marquette 4:06.69
50 Freestyle Kaye-Lani Laughna Marquette :26.69
500 Freestyle Natalie Seel Houghton 5:56.40
Diving Michelle Wallace Ishpeming-Westwood 164.60

1994

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Tammy Durant Gwinn 1:05.02
100 Breast Jenny Laughna Marquette 1:08.40
100 Butterfly Keri Livingston Sault Ste. Marie-Sault Area 1:04.38
100 Freestyle Stacey Kangas Hancock :59.81
200 Freestyle Terri Baysorer Gwinn 2:01.53
200 IM Tammy Durant Gwinn 2:29.34
200 Medley Relay Sara Fleury, Jenny Laughna, Leah Lindstrom, Denise Wilcox Marquette 2:02.81
200 Free Relay Kendra Hamilton, Tammy Durant, Debbie Wuerffel, Terri Baysore Gwinn 1:48.14
400 Free Relay Kendra Hamilton, Rebecca Grosskreutz, Tammy Durant, Terri Baysore Gwinn 4:00.11
50 Freestyle Keri Livingston Sault Ste. Marie-Sault Area :26.78
500 Freestyle Jenny Laughna Marquette 5:13.60
Diving Mindy Poliski Sault Ste. Marie-Sault Area 167.80

1993

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Tammy Durant Gwinn 1:05.24
100 Breast Jenny Laughna Marquette 1:11.03
100 Butterfly Jenny Laughna Marquette 1:02.50
100 Freestyle Kendra Hamilton Gwinn :59.81
200 Freestyle Tammy Durant Gwinn 2:07.89
200 IM Terri Baysore Gwinn 2:24.10
200 Medley Relay Lori Fries, Jenny Laughna, Jennie Kreis, Kristen Smith Marquette 2:02.00
200 Free Relay Kendra Hamilton, Rebecca Grosskreutz, Tammy Durant, Terri Baysore Gwinn 1:50.31
400 Free Relay Kristen Smith, Sara Fleury, Lori Fries, Jenny Laughna Marquette 4:01.08
50 Freestyle Keri Livingston Sault Ste. Marie-Sault Area :26.62
500 Freestyle Terri Baysore Gwinn 5:18.18
Diving Lori Strom Hancock 154.50

1992

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Tammy Durant Gwinn 1:05.98
100 Breast Jenny Laughna Marquette 1:09.08
100 Butterfly Jenny Laughna Marquette 1:03.88
100 Freestyle Tammy Durant Gwinn :58.73
200 Freestyle Terri Baysore Gwinn 2:06.34
200 IM Sara Fleury Marquette 2:31.05
200 Medley Relay Lori Fries, Jenny Laughna, Stacy Carlson, Kristen Smith Marquette 2:01.43
200 Free Relay Tammy Durant, Kendra Hamilton, Kellie Baysore, Terri Baysore Gwinn 149.90
400 Free Relay Tammy Durant, Kendra Hamilton, Kellie Baysore, Terri Baysore Gwinn 4:01.50
50 Freestyle Nicole Aho Painesdale-Jeffers :26.82
500 Freestyle Terri Baysore Gwinn 5:31.02
Diving Casey Cornish Gwinn 212.05

1991

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Keri Livingston Sault Ste. Marie-Sault Area 1:06.83
100 Breast Becky Cole Houghton 1:17.93
100 Butterfly Keri Livingston Sault Ste. Marie-Sault Area 1:06.07
100 Freestyle Kristen Davis Marquette :57.75
200 Freestyle Kristen Davis Marquette 2:09.45
200 IM Becky Cole Houghton 2:32.19
200 Medley Relay Sara Fleury, Molly Armstrong, Paula Baldwin, Kari Bergin Marquette 2:05.26
200 Free Relay Stacy Carlson, Denise Wilcox, Kristen Smith, Kristen Davis Marquette 1:50.31
400 Free Relay Sara Fleury, Anne Goodwin, Kristen Davis, Kari Bergin Marquette 3:59.87
50 Freestyle Kari Bergin Marquette :26.73
500 Freestyle Terri Baysore Gwinn 5:46.37
Diving Tammy Peterson Hancock 170.25

1990

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Karen Evensen Houghton 1:08.44
100 Breast Kathy Miller Marquette 1:16.34
100 Butterfly Anne Goodwin Marquette 1:08.98
100 Freestyle Kristen Davis Marquette :59.41
200 Freestyle Kristen Davis Marquette 2:13.61
200 IM Becky Cole Houghton 2:35.55
200 Medley Relay Leah Chapman, Kathy Miller, Paula Baldwin, Nina Hanford Marquette 2:03.84
400 Free Relay Erin Carter, Karen Evensen, Becky Cole, Laurie Lett Houghton 3:57.71
50 Freestyle Laurie Lett Houghton :26.27
500 Freestyle Laurie Lett Houghton 5:37.41
Diving Casey Cornish Gwinn 207.20

1989

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Karen Evensen Houghton 1:15.10
100 Breast Jennifer Larson Ishpeming-Westwood 1:11.59
100 Butterfly Karen Evensen Houghton 1:08.68
100 Freestyle Erin Carter Houghton 1:01.05
200 Freestyle Jane Mickelsen Hancock 2:12.71
200 IM Cheri Vincent Hancock 2:23.16
200 Medley Relay Cherie Fyneweaver, Becky Cole, Karen Evensen, Laurie Lett Houghton 2:03.63
400 Free Relay Jane Mickelsen, Shelia Matson, Tracie Miron, Cheri Vincent Hancock 3:59.22
50 Freestyle Laurie Lett Houghton :25.89
500 Freestyle Laurie Lett Houghton 5:50.02
Diving Lisa LaFave Marquette 202.75

1988

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kristin Sumner Hancock 1:06.97
100 Breast Karen Evensen Houghton 1:17.45
100 Butterfly Karen Evensen Houghton 1:07.56
100 Freestyle Laurie Lett Houghton :56.98
200 Freestyle Laurie Lett Houghton 2:06.67
200 IM Cheri Vincent Hancock 2:26.40
200 Medley Relay Kristin Sumner, Catherine Wickley, Tracie Miron, Cheri Vincent Hancock 2:02.78
400 Free Relay Margarette Aho, Katie Vandenburg, Karen Willig, Jaana Malin Gwinn 4:10.30
50 Freestyle Nina Hanford Marquette :26.71
500 Freestyle Jaana Malin Gwinn 5:51.74
Diving Lisa LaFave Marquette 194.30

1987

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kristin Sumner Hancock 1:06.82
100 Breast Lisa Wickley Hancock 1:16.10
100 Butterfly Wendy Vincent Hancock 1:06.20
100 Freestyle Cheri Vincent Hancock :57.74
200 Freestyle Wendy Vincent Hancock 2:05.24
200 IM Cheri Vincent Hancock 2:25.49
200 Medley Relay Kristin Sumner, Lisa Wickley, Tracy Miron, Catherine Wickley Hancock 2:07.60
400 Free Relay Karen Stordahl, Shawn Sumner, Cheri Vincent, Wendy Vincent Hancock 3:58.32
50 Freestyle Nina Hanford Marquette :26.75
500 Freestyle Jenny Coburn Houghton 5:52.31
Diving Lisa LaFave Marquette 172.10

1986

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kristen Sumner Hancock 1:05.43
100 Breast Lisa Mattila Ishpeming-Westwood 1:15.86
100 Butterfly Wendy Vincent Ishpeming-Westwood 1:07.86
100 Freestyle Courtney Farr Houghton :59.70
200 Freestyle Wendy Vincent Ishpeming-Westwood 2:06.08
200 IM Jenny Coburn Houghton 2:27.94
200 Medley Relay Kristin Sumner, Lisa Wickley, Karen Stordahl, Tracy Miron Hancock 2:05.70
400 Free Relay Lisa Wickley, Tracy Miron, Kristin Sumner, Karen Stordahl Hancock 4:06.60
50 Freestyle Courtney Farr Houghton :26.97
500 Freestyle Jenny Coburn Houghton 5:45.92
Diving Penny Streicher Houghton 127.35

1985

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Kathie Nufer Houghton 1:11.54
100 Breast Lisa Mattilia Ishpeming-Westwood 1:19.08
100 Butterfly Terez Valentyik Houghton 1:13.06
100 Freestyle Marie Kamps Marquette 1:00.19
200 Freestyle Jody Talbacka Ishpeming-Westwood 2:19.68
200 IM Wendy Vincent Marquette 2:25.23
200 Medley Relay Wedny Vincent, Stephanie Sherman, Brenda Peterson, Marie Kamps Marquette 2:06.44
400 Free Relay Jody Talbacka, Tawni Parkinen, Lisa Mattilia, Lisa Garett Ishpeming-Westwood 4:15.58
50 Freestyle Marie Kamps Marquette :27.37
500 Freestyle Wendy Vincent Marquette 5:44.96
Diving Sheri Stimpson Hancock 122.50

1984

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Wendy Vincent Marquette 1:07.86
100 Breast Jennifer Larson Ishpeming-Westwood 1:11.59
100 Butterfly Tiina Jokinen Ishpeming-Westwood 1:04.40
100 Freestyle Wendy Vincent Marquette 1:00.03
200 Freestyle Holly Martin Marquette 2:12.48
200 IM Tiina Jokinen Ishpeming-Westwood 2:24.34
200 Medley Relay Lisa Garrett, Jennifer Larson, Tiina Jokinen, Ute Brodje Ishpeming-Westwood 2:07.60
400 Free Relay Alison Wolfinger, Christy Wilson, Margaret Niemi, Jenny Coburn Houghton 4:12.43
50 Freestyle Marie Kamps Marquette :27.10
500 Freestyle Jennifer Larson Ishpeming-Westwood 5:29.61
Diving Michelle Robinson Gwinn 160.50

1983

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Cathy Kafer Marquette 1:11.91
100 Breast Jane Latvis Houghton 1:15.99
100 Butterfly Therese Greene Marquette 1:10.86
100 Freestyle Jennifer Larson Ishpeming-Westwood :58.43
200 Freestyle Holly Martin Marquette 2:13.30
200 IM Sheryl Stuart Houghton 2:36.77
200 Medley Relay Chris Drenovsky, Alison Wolfinger, Jane Latvis, Sheryl Stuart Houghton 2:07.60
400 Free Relay Renee Hilliker, Karen Kautz, Lisa Garrett, Jennifer Larson Ishpeming-Westwood 4:14.77
50 Freestyle Jennifer Larson Ishpeming-Westwood :25.86
500 Freestyle Hollyl Martin Marquette 5:54.84
Diving Andrea Turausky Marquette 152.00

1982

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Cathy Kafer Marquette 1:11.52
100 Breast Jennifer Larson Ishpeming-Westwood 1:17.15
100 Butterfly Sue Witting Hancock 1:07.15
100 Freestyle Jenifer Flynn Ishpeming :57.49
200 Freestyle Regina Schaffer Ishpeming-Westwood 2:03.9
200 IM Sue Witting Hancock 2:22.39
200 Medley Relay Colleen Stutleen, Liro Connally, Sue Sullivan, Kim Morrison Gwinn 2:08.69
400 Free Relay Sherri Simula, Deanna Juntila, Regina Schaffer, Jennifer Larson Ishpeming-Westwood 4:13.80
50 Freestyle Jennifer Larson Ishpeming-Westwood :26.69
500 Freestyle Jenifer Flynn Ishpeming 5:40.94
Diving Debra Moffatt Ishpeming-Westwood 147.5

1981

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Chris Drenousky Houghton 1:14.37
100 Breast Sue Witting Hancock 1:12.55
100 Butterfly Karen Mattson Marquette 1:11.69
100 Freestyle Jenifer Flynn Ishpeming :58.46
200 Freestyle Nancy Lilijequist Ishpeming 2:17.13
200 IM Sue Witting Hancock 2:29.09
200 Medley Relay Jilaine Berquist, Martha McClellan, Karen Mattson, Carol Kepler Marquette 2:09.45
400 Free Relay Tammy Williams, Carol Racine, Nancy Liljequist, Jenifer Flynn Ishpeming 4:20.77
50 Freestyle Jenifer Flynn Ishpeming :26.50
500 Freestyle Nancy Liljequist Ishpeming 6:15.48
Diving Leanne McLaughlin Marquette 165.5

1980

Event Individual Champion School Time/Score
100 Back Lori Weir Sault Ste. Marie-Sault Area 1:13.0
100 Breast Sue Witting Hancock 1:13.5
100 Butterfly Darlene Beyne Marquette 1:13.6
100 Freestyle Jenifer Flynn Ishpeming 1:00.7
200 Freestyle Marianne Bentley Marquette 2:03.9
200 IM Nancy Liljequist Ishpeming 2:34.3
200 Medley Relay Lori Niemi, Nancy Liljequist, Cynthia Mitchell, Jenifer Flynn Ishpeming 2:10.5
400 Free Relay Jill Berquist, Darlene Beyne, Liz Groleau, Marianne Bentley Marquette 4:13.1
50 Freestyle Jenifer Flynn Ishpeming :27.5
500 Freestyle Marianna Bentley Marquette 5:30.9
Diving Sharon Florek Marquette 160.45