Girls Golf Individual Champions

Division 1/Class A

Division 1/Class A -- 1978-2022

Lower Peninsula

DIVISION 1

Year Individual Champion School Score
2022 Kate Brody Grand Blanc 73-72-145
2021 Bridget Boczar Plymouth 74-69-143
2020 Kate Brody Grand Blanc 70
2019  Allison Cui Okemos 73-73-146
2018  Anika Dy  Traverse City West 68-72-140
2017  Anika Dy Traverse City West 69-72-141
2016  Anika Dy  Traverse City West 72-71-143
2015  Julia Dean Brighton 82-73-155
2014 Sarah White  East Kentwood 73-73-146
2013 Lily Pendy Grosse Pointe South  74-76-150
2012  Kelsey Murphy  Plymouth  73-75-148 
2011 Gabby Yurik Rochester Hills Stoney Creek 78-75-153
2010 Devon Compton Rochester Hills Stoney Creek 77-73-150
2009 Christine Meier Rochester 73-74-147
2008 Amy Meier Rochester 69-72-141
2007 (Fall) Sarah Johnson Walled Lake Central 74-83-157
2007 (Spring) Shannon Warner Livonia Churchill 73-72-145
2006 Shannon Warner Livonia Churchill 69-67-136
2005 Ashley Bauer Grand Blanc 74-74-148
2004 Laura Bavaird Grosse Ile 79-80-159
2003 Mandi McConnell Grand Blanc 74-74-148
2002 Kate MacDonald Northville 75-72-147
2001 Erin Borowiec Farmington Hills Mercy 81-74-155
2000 Amanda Pettit Harper Woods Regina 76-78-154
1999 Kim Benedict Rochester Adams 74-78-152

CLASS A

Year Individual Champion School Score
1998 Stacy Snider Grandville 68-73-141
1997 Stacy Snider Grandville 78-78-156
1996 Ellen Colenbrander Holland 78-81-159
1995 Katy Loy Ann Arbor Pioneer 155
1994 Katy Loy Ann Arbor Pioneer 79-81-160
1993 Katy Loy Ann Arbor Pioneer 71-78-149
1992 Lori Schlissberg East Lansing 73
1991 Patricia White Birmingham Seaholm 75
1990 Laurie Robbins Mt. Pleasant 80
1989 Monica Mayhew Flint Powers Catholic 82

Upper Peninsula

DIVISION 1

Year Individual Champion School Score
2022 Rachel Niskanen Negaunee 82
2021 Josie Hofer Menominee 81
2020  No Tournament Held (COVID-19)    
2019 Paxton Johnson Escanaba 76
2018 Paxton Johnson  Escanaba 80
2017  Paxton Johnson  Escanaba 75
2016 Paxton Johnson Escanaba 86
2015  Kaaren Liston  Houghton 46-44-90
2014  Callie Jensen Gladstone 90
2013  Avery Rochester  Marquette  69 
2012 Avery Rochester Marquette 82
2011 Carley Saint-Onge Marquette 38-41-79
2010 Carley Saint-Onge Marquette 38-51-89
2009 Carley Saint-Onge Marquette 42-44-86
2008 Carley Saint-Onge Marquette 41-46-87
2007 Sam LaJeunesse Houghton 90
2006 Cassie Sunnarborg Houghton 92
2005 Frida Dannberg Menominee 91
2004 Kim Cadieu Menominee 83
2003 DeAnna Trujillo Marquette 94
2002 DeAnna Trujillo Marquette 93
2001 Lindsey Unger Menominee 91

CLASS A-B

Year Individual Champion School Score
2000 Maren Penegor Houghton 94
1999 Kendra Palmer Marquette 85
1998 Kendra Palmer Marquette 89
1997 Kendra Palmer Marquette 89
1996 Kendra Palmer Marquette 93
1995 Melissa Berquist Menominee 92
1994 Ann Rosemurgy Escanaba 97
1993 Angela Misale Ishpeming-Westwood 96
1992 Kim Gauthier Gladstone 89
1991 Linnea Riipi Marquette 97
1990 Andrea Clark Escanaba 94
1989 Meghan Kelly Escanaba 99
1988 Polly Gregorie Escanaba 85
1987 Kelly Specker Marquette *44
1986 Jenny Mellinger Menominee 87
1985 Jenny Mellinger Menominee 81
1984 Jenny Mellinger Menominee 81
1983 Sue Sorensen Menominee 90
1982 Sue Sorensen Menominee 87
1981 Rhonda Wickman Escanaba 92
1980 Mary Jo Specker Marquette 92
1979 Sydney Wells Menominee 86
1978 Sydney Wells Menominee 92

* = only 9 holes played due to inclement weather

Division 2/Class B

Division 2/Class B -- 1989-2022

Lower Peninsula

DIVISION 2

Year Individual Champion School Score
2022 Macie Elzinga Byron Center 72-76-148
2021 Gabriella Tapp South Lyon 70-74-144
2020 Allison Cui Okemos  70
2019  Gabriella Tapp South Lyon 75-75-150
2018  Kay Zubkus  Grand Rapids Forest Hills Northern 78-73-151*
2017  Shannon Kennedy Bloomfield Hills Marian 76-70-146
2016  Stephanie Carras  Midland Dow 69-70-139
2015  Karina VanDuinen  Muskegon Reeths-Puffer 82-74-156
2014  Jamie Greene Birmingham Seaholm 79-72-151
2013 Elle Nichols Okemos 76-79-155
2012 Elle Nichols Okemos 81-77-158*
2011 Elle Nichols Okemos 77-80-157
2010 Essence Biggs Birmingham Seaholm 82-79-161
2009 Kim Dihn Midland Dow 83-74-157
2008 Alexandra Lipa Birmingham Seaholm 78-74-152
2007 (Fall) Liz Nagel DeWitt 74-79-153
2007 (Spring) Liz Nagel DeWitt 72-72-144
2006 Allie Tyler Grand Rapids Forest Hills Central 71-73-144
2005 Shanna Page Jackson Northwest 79-73-152
2004 Missy Ward Linden 68-71-139
2003 Heather Scholten Grand Rapids Christian 77-85-162
2002 Jenna Walter Flint Kearsley 70-71-141
2001 Courtney Rheinhardt Clio 77-76-153
2000 Melissa Sneller Zeeland 85-80-165
1999 Megan Cushman Greenville 75-76-151

* Won Playoff

CLASS B

Year Individual Champion School Score
1998 Allison Fouch East Grand Rapids 83-75-158
1997 Cortney Reno Grosse Ile 77-81-158
1996 Kristee Wleft Belding 82-81-163
1995 Erika Iding Lansing Catholic Central 156
1994 Erika Iding Lansing Catholic Central 76-79-155
1993 Tricia Gregory Spring Lake 84-93-177
1992 Sara Vogler Bloomfield Hills Kingswood 80
1991 Nikki Franklin Jackson Lumen Christi 79
1990 Ann Williamson Grosse Ile 87
1989 Kim Bartman Grandville Calvin Christian 84

Upper Peninsula

DIVISION 2

Year Individual Champion School Score
2022 Macy Green Manistique 102
2021 Reidet Husing Iron Mountain 99
2020  No Tournament Held (COVID-19)    
2019 Payton Dube Hancock 79
2018 Payton Dube  Hancock 84
2017  Bailey Downs  Munising 88
2016 Rachel Ryan Manistique 105
2015  Hailey Hoholik  Manistique 99
2014 Margo Brown St. Ignace 98
2013  Katelynn Johnson Iron Mountain 96*
2012 Megan Manninen Ishpeming-Westwood 87
2011 Megan Manninen Ishpeming-Westwood 92
2010 Nicole Elmblad St. Ignace 98
2009 Megan Manninen Ishpeming-Westwood 91
2008 Rachel Suh Ishpeming 80
2007 Andrea Graves Munising 92
2006 Toni Kulju Ishpeming-Westwood 87
2005 Toni Kulju Ishpeming-Westwood 89
2004 Michelle Spencer Rudyard 93
2003 Emily Ellis Iron Mountain 100
2002 Janelle Kemppainen Manistique 96
2001 Ashley Nelson Iron Mountain 103

*Won Playoff

Division 3/Class C

Division 3/Class C -- 1978-2022

Lower Peninsula

DIVISION 3

Year Individual Champion School Score
2022 Lauren Timpf Macomb Lutheran North 70-72-142
2021 Lauren Timpf Macomb Lutheran North 66-73-139
2020 Shannon Kennedy Bloomfield Hills Marian 70*
2019  Shannon Kennedy Bloomfield Hills Marian 70-73-143
2018  Danielle Staskowski  Pontiac Notre Dame Prep 76-76-152*
2017  Danielle Staskowski Pontiac Notre Dame Prep 72-72-144
2016  Danielle Staskowski  Pontiac Notre Dame Prep 80-73-153*
2015  Anna Kramer Spring Lake 77-77-154
2014  Cordelia Chan Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 75-75-150
2013 Cordelia Chan Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood 78-79-157
2012 Natalie Blaz Dearborn Divine Child 81-76-157
2011 Gabrielle Shipley Hastings 81-82-163
2010 Brittany Height Otsego 78-76-154
2009 Jackie Deboer Grand Rapids South Christian 75-74-149
2008 Ashley Swanson Flint Powers Catholic 74-80-154
2007 (Fall) Joan Dulieu Detroit Country Day 77-78-155
2007 (Spring) Kristina Langton Grand Rapids Catholic Central 79-74-153
2006 Laura Kueny Whitehall 72-72-144
2005 Laura Kueny Whitehall 67-70-137
2004 Brie Rowdon Jackson Lumen Christi 79-73-152
2003 Katie Strawser Flint Powers Catholic 75-76-151
2002 Katie Strawser Flint Powers Catholic 78-77-155
2001 Kourtney Buhl Grosse Ile 76-79-155
2000 Sarah Martin Grosse Ile 77-74-151
1999 Sarah Martin Grosse Ile 68-74-142

* Won on first playoff hole 

Upper Peninsula

DIVISION 3

Year Individual Champion School Score
2022 Zoe Autore Cedarville 99
2021 Zoe Autore Cedarville 92
2020  No Tournament Held (COVID-19)    
2019 Lily Freel Cedarville 85
2018 Marli Hietela  Chassell 88
2017  Lily Freel Cedarville 82
2016 Madison Wilkie DeTour 85
2015  Margo Brown  St. Ignace 83
2014  Savana Stenberg Bark River-Harris 91**
2013 Margo Brown St. Ignace 90
2012 Alexis Gussert Crystal Falls Forest Park 90
2011 Halley Borseth Ontonagon 89
2010 Halley Borseth Ontonagon 86
2009 Halley Borseth Ontonagon 93
2007 Erin Worden DeTour 96
2006 Samantha Guertin Big Bay de Noc 90
2005 Breanne Marshall Rapid River 98
2004 Erin Schetter Carney-Nadeau 92
2003 Kimberly Store Ontonagon 91
2002 Janelle Kemppainen Manistique 96
2001 Kimberly Store Ontonagon 44*

CLASS C

Year Individual Champion School Score
2000 Kathy Latva Ishpeming-Westwood 88
1999 Jessica Gagnon Norway 96
1998 Jessica Saari Ishpeming-Westwood 83
1997 Gina Raeffeli Houghton 94

CLASS C-D

Year Individual Champion School Score
1996 Kris Knoke Iron Mountain 89
1995 Amy Teddy Calumet 90
1994 Christine Walchuk Ontonagon 90
1993 Jill Sabotta Iron River-West Iron County 84
1992 Jennifer Kangas L'Anse 80
1991 Jennifer Kangas L'Anse 83
1990 Jennifer Kangas L'Anse 83
1989 Jennifer Kelly Houghton 92
1988 Jeana Morin Ontonagon 100
1987 Cathy Strong Ontonagon 90
1986 Cathy Strong Ontonagon 95
1985 Robin Krueger L'Anse 98
1984 Jennifer Salo Houghton 96
1983 Kim Strong Ontonagon 93
1982 Kim Strong Ontonagon 96
1981 Colleen Burgess Ontonagon 89
1980 Colleen Burgess Ontonagon 90
1979 Susie Fox Iron Mountain 89
1978 Susie Fox Iron Mountain 94

*  Played 9 holes due to inclement weather
** Won on first playoff hole 

Division 4/Class D

Division 4/Class D -- 1997-2022

Lower Peninsula

DIVISION 4

Year Individual Champion School Score
2022 Mia Melendez Ann Arbor Greenhills 70-77-147
2021 Mia Melendez Ann Arbor Greenhills 72-71-143
2020  Kamryn Shannon Michigan Center 74
2019  Jacque O'Neill Harbor Springs  81-83-164 
2018  Alissa Fish  Brooklyn Columbia Central 77-85-162
2017  Alissa Fish Brooklyn Columbia Central 79-80-159
2016  Nichole Cox  Maple City Glen Lake  72-78-150 
2015  Nichole Cox Maple City Glen Lake 76-74-150
2014 Nichole Cox Maple City Glen Lake 83-76-159
2013 Jacqueline Setas Lansing Catholic 77-73-150
2012 Aya Johnson Muskegon Catholic Central 80-73-153*
2011 Chloe Lawrie Flint Powers Catholic 77-81-158
2010 Bailey Cockerill Caro 81-77-158
2009 Brandi Studer Essexville Garber 79-78-157

*Won Playoff

Upper Peninsula

CLASS D

Year Individual Champion School Score
2000 Danielle Short Painesdale-Jeffers 88
1999 Jessica Gagon Norway 96
1998 Debbie Domitrovich Ontonagon 97
1997 Christine Walchuk Ontonagon 86

Open Class

Open Class -- 1973-1988

L.P. OPEN CLASS

Year Individual Champion School Score
1988 Carolyn Nodus Mason 77
1987 Kelly Robbins Mt. Pleasant 73
1986 Kelly Robbins Mt. Pleasant 70
1985 Suzy Green Birmingham Groves 76
1984 Kelly Holland Lansing Waverly 80
1983 Suzy Green Birmingham Groves 76
1982 Jill Smilley Sturgis 81
1981 Cindy Evans Troy Athens 79
1980 Meredith McCuaig Battle Creek Lakeview 78
1979 Lisa Brown East Grand Rapids 77
1978 Cindy Figg Mt. Pleasant 79
1977 Cindy Figg Mt. Pleasant 85
1976 Vivian Booker Clarkston 83
1975 Martha Panfil Hastings 45
1974 Patti Laubaugh Hastings 41
1973 Francine Kocsis Bloomfield Hills Lahser 46

U.P. OPEN CLASS

Year Individual Champion School Score
1977 Janet Hopkins Marquette 81
1976 Janet Hokpins Marquette 91
1975 Janet Richtmeyer  Marquette  
1974 Nancy Victorson Newberry 45