Tournament Results Archive

2022 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

FINALS - June 17-18
DeMartin Soccer Complex
Michigan State University

Video Stream | Audio | 2H Preview
State Champs Highlight Show

Division 1 - June 17
Bloomfield Hills 2, Northville 1 (SO) - Stats | 2H Coverage

Division 2 - June 18
Forest Hills Central 2, Bloomfield Hills Marian 1 - Stats | 2H Coverage

Division 3 - June 18 
Williamston 3, Hudsonville Unity Christian 2  - Stats | 2H Coverage

Division 4 - June 17
Royal Oak Shrine 1, Kalamazoo Christian 0 - Stats | 2H Coverage

SEMIFINALS - June 14-15
DeMartin Soccer Complex
Michigan State University

Division 1 - June 14
Bloomfied Hills 1, Portage Central 0
Northville 2, Rockford 1

Division 2 - June 15
Bloomfield Hills Marian 2, Haslett 1
Forest Hills Central  3, Richland Gull Lake 1

Division 3 - June 15
Williamston 2, Pontiac Notre Dame Prep 1 (SO)
Hudsonville Unity Christian 3, Elk Rapids 1

Division 4 - June 14
Royal Oak Shrine 2, Bad Axe 1 (OT)
Kalamazoo Christian 1, North Muskegon 0

2021 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

FINALS - June 18-19
DeMartin Soccer Complex
Michigan State University

2H Finals Preview | Audio | Video
STATE CHAMPS Highlights Show

Division 1 - June 19 
Hartland 4, Troy Athens 0 - Stats 2H Coverage

Division 2 - June 18 
Bloomfield Hills Marian 3, Spring Lake 0 - Stats 2H Coverage

Division 3 - June 18 
Detroit Country Day 3, Boyne City 0 - Stats 2H Coverage

Division 4 - June 19 - 1 pm
North Muskegon 5, Royal Oak Shrine Catholic 0 - Stats | 2H Coverage

SEMIFINALS - June 15-16

Division 1 - June 16
Troy Athens 2, Ann Arbor Skyline 0
Hartland 3, Forest Hills Central 2

Division 2 - June 15
Spring Lake 2, Byron Center 1
Bloomfield Hills Marian 3, Dearborn Divine Child 0

Division 3 - June 15
Boyne City 2, Hudsonville Unity Christian 1 (SO)
Detroit Country Day 1, Williamston 0

Division 4 - June 16
North Muskegon 2, Grandville Calvin Christian 0
Royal Oak Shrine 3, Bad Axe 1

2020 Tournament

Tournament cancelled due to Coronavirus pandemic

2019 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

FINALS - June 14-15
DeMartin Soccer Complex, MSU
East Lansing

Second Half Preview

Division 1 - June 15
Novi 5, Plymouth 0 - Stats | 2H Coverage

Division 2 - June 14 
Bloomfield Hills Marian 2, GR Forest Hills Northern 1 (OT) - Stats | 2H Coverage

Division 3 - June 14
GR South Christian 3, Essexville Garber 0 - Stats | 2H Coverage

Division 4 - June 15
Royal Oak Shrine Catholic 4, Kalamazoo Christian 0 - Stats | 2H Coverage

SEMIFINALS - June 11-12

Division 1 - June 12
Novi 3, GR Forest Hills Central 2 (SO)
Plymouth 3, Troy 2 (SO)

Division 2 - June 11
Bloomfield Hills Marian 3, Flint Powers Catholic 1
GR Forest Hills Northern 2, Marshall 1 (SO)

Division 3 - June 11
Grand Rapids South Christian 2, Boyne City 0
Essexville Garber 1, Warren Regina 0

Division 4 - June 12
Kalamazoo Christian 1, North Muskegon 0
Royal Oak Shrine Catholic 6, Saginaw Nouvel 0

2019 District Assignments

2018 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

FINALS - June 15-16
Williamston HS

Second Half Preview

Division 1 -  June 15
Novi 1, Grand Blanc 0 - Stats | 2H Coverage

Division 2 - June 16 
Bloomfield Hills Marian 4, GR Forest Hills Northern 2 - Stats | 2H Coverage 

Division 3 - June 16 
Flint Powers Catholic 2, Freeland 1 - Stats | 2H Coverage

Division 4 - June 15 
Lansing Christian 1, Kalamazoo Christian 0 - Stats | 2H Coverage

SEMIFINALS - June 12-13

Division 1 - June 12
Novi 4, Troy 1
Grand Blanc 1, Midland 0

Division 2 - June 13
GR Fores Hills Northern 2, Richland Gull Lake 1 (OT)
Bloomfield Hills Marian 1, DeWitt 0

Division 3 - June 13
Flint Powers Catholic 1, Warren Regina 0 (Shootout)
Freeland 6, Grand Rapids Catholic Central 1

Division 4 - June 12
Lansing Christian 3, Grosse Pte. Woods Univ. Liggett 0
Kalamazoo Christian 2, North Muskegon 1 (Shootout)

2017 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

Finals June 16-17

Williamston
Video at MHSAA.tv | Audio at MHSAANetwork.com | 2H Preview

Division 1 - June 17
Forest Hills Central 2, Grand Blanc 0 Final Box | 2H Coverage

Division 2 - June 16 
Bloomfield Hills Marian 2, Forest Hills Northern 1 Final Box | 2H Coverage

Division 3 - June 16 
Flint Powers Catholic 4, Freeland 0 Final Box | 2H Coverage

Division 4 - June 17 
Lansing Christian 2, Kalamazoo Christian 1 (ShO) Final Box | 2H Coverage

Semifinals - June 13-14

Division 1 - June 14
Grand Blanc 2, Utica Ford 1
Forest Hills Central 1, Saline 0

Division 2 - June 13
Forest Hills Northern 4, Holland Christian 1 
Bloomfield Hills Marian 2, Linden 0

Division 3 - June 13
Freeland 3, Hudsonville Unity Christian 2 
Flint Powers Catholic 2, Macomb Lutheran North 1 

Division 4 - June 14
Kalamazoo Christian 2, Muskegon Catholic Central 0
Lansing Christian 2, Grosse Pte. Woods U. Liggett 0 

2017 District Assignments

2016 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

Finals June 17-18

Michigan State University, East Lansing
Video at MHSAA.tv | Audio at MHSAANetwork.com |
Second Half Preview

Division 1 - June 17
Rochester Hills Stoney Creek 1, Canton 0 - Final Stats | 2H Coverage

Division 2 - June 18
Pontiac Notre Dame Prep 2, Forest Hills Northern 1 (Shootout) - Final Stats | 2H Coverage

Division 3 - June 18
Hudsonville Unity Christian 2, Flint Powers Catholic 0 - Final Stats | 2H Coverage

Division 4 - June 17
Grosse Pte. Woods U. Liggett 1, Montrose 0 (Shootout) - Final Stats | 2H Coverage

Semifinals - June 14-15

Division 1 - June 14
Canton 2, Forest Hills Central 1
Rochester Hills Stoney Creek 2, Novi 1 (ShO)

Division 2 - June 15
Forest Hills Northern 2, Dexter 1
Pontiac Notre Dame Prep 1, Bloomfield Hills Marian 0

Division 3 - June 15
Hudsonville Unity Christian 3, Freeland 0
Flint Powers Catholic 1, Grosse Ile 0

Division 4 - June 14
Montrose 3, Muskegon W Mich Christian 0
Grosse Pte. Woods U. Liggett 1, Lansing Christian 0

2015 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

Finals June 12-13

Michigan State University, East Lansing
Video at MHSAA.tv | Audio at MHSAANetwork.com

Second Half Team-by-Team Previews

Division 1 - June 13 
Saline 4, Grand Blanc 0 - Final Box | 2H Coverage

Division 2 - June 12 
Richland Gull Lake 1, Fenton 0 (SO) - Final Box | 2H Coverage

Division 3 - June 12 
Hudsonville Unity Christian 2, Detroit Country Day 1 (2 OT) - Final Box2H Coverage

Division 4 - June 13
Grandville Calvin Christian 2, Lansing Christian 1 - Final Box | 2H Coverage

Semifinals - June 9-10

Division 1 - June 10
Saline 1, East Kentwood 0
Grand Blanc 1, Troy Athens 0

Division 2 - June 9
Richland Gull Lake 1,  DeWitt 0
Fenton 1, Trenton 0 

Division 3 - June 9
Hudsonville Unity Christian 4, Freeland 0
Detroit Country Day 2, Flint Powers Catholic 1 (SO)

Division 4 - June 10
Grandville Calvin Christian 5, Kalamazoo Christian 1
Lansing Christian 2, Grosse Pte. Woods U. Liggett 1

2014 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

Finals - Saturday, June 14

Second Half team-by-team previews

Division 1 at Williamston 
Northville 2, Utica Eisenhower 1 - Final Box | 2H Coverage

Division 2 at Williamston
Richland Gull Lake 2,Bloomfield Hills Marian 1 - Final Box | 2H Coverage

Division 3 at Mason 
Hudsonville Unity Christian 3, Detroit Country Day 1 - Final Box | 2H Coverage

Division 4 at Mason
Grandville Calvin Christian 2, Clarkston Everest/WOLL 1 - Final Box |2H Coverage

Semifinals - Wednesday, June 11

Division 1
Utica Eisenhower 3, Utica Ford 0
Northville 3, Okemos 0

Division 2
Bloomfield Hills Marian 3, Livonia Ladywood 1
Richland Gull Lake 1, Grand Rapids Christian 0

Division 3
Hudsonville Unity Christian 4, Paw Paw 0
Detroit Country Day 3, Freeland 0

Division 4
Clarkston Everest/WOLL 6, Lansing Christian 1
Grandville Calvin Christian 3, Muskegon W Mich Chr 1

2013 Tournament

PDF Brackets (Regional-Finals): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

Finals - Saturday, June 15

Division 1 at Williamston
Troy 2, Grandville 1 - Final Box | 2H Coverage

Division 2 at Williamston
Richland Gull Lake 1, Bloomfield Hills Marian 0 (2 OT) - Final Box | 2H Coverage

Division 3 at Mason
Grand Rapids South Christian 1, Pontiac Notre Dame Prep 0 - Final Box | 2H Coverage

Division 4 at Mason
Grandville Calvin Christian 2, Waterford Our Lady/Clarkston Everest 1 - Final Box | 2H Coverage

Semifinals - Wednesday, June 12

Division 1
Grandville 3, Novi 2
Troy 2, Rochester 1 (SO)

Division 2
Richland Gull Lake 1, Spring Lake 0 (OT)
Bloomfield Hills Marian 2, Fenton 1

Division 3
Grand Rapids South Christian 4, Grand Rapids Catholic Central 0
Pontiac Notre Dame Prep 4, Flint Powers Catholic 1

Division 4
Grandville Calvin Christian 1, Kalamazoo Christian 0
Waterford Our Lady/Clarkston Everest 3, Lansing Christian 2

2012 Tournament

Interactive Tournament Brackets: Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

PDF Brackets (Regionals-Finals): Div 1 | Div  2 | Div 3 | Div 4

Finals - June 16

Archived on MHSAA.tv

Division 1 -- Michigan State University
Okemos 2, Troy 0 - Box Score - 2H Story

Division 2 -- Williamston High School
Bloomfield Hills Marian 3, Plainwell 1- Box Score - 2H Story

Division 3 -- Williamston High School
Hudsonville Unity Christian 2, Flint Powers Catholic 1 - Box Score - 2H Story

Division 4 -- Michigan State University
Grandville Calvin Christian 6, Waterford OLL/Clarkston Everest 0 - Box Score - 2H Story

Semifinals - June 13

Division 1

Semifinal 1 – Holt
Rick Schmidt, Athletic Director
Okemos 1, Rochester Adams 0 (OT)

Semifinal 2 – Farmington
Mary Sheltrown, Athletic Director
Troy 2, Canton 1

Division 2

Semifinal 3 – Grand Rapids Christian
Jason Heerema, Athletic Director
Plainwell 2, DeWitt 1 (OT)

Semifinal 4 – Farmington Hills Harrison
Stacy Punzal, Athletic Director
Bloomfield Hills Marian 5, Trenton 2

Division 3

Semifinal 5 – Hope College
Morgan Hughes, Event Manager
Hudsonville Unity Christian 2, Muskegon Oakridge 0

Semifinal 6 – Lake Orion
William Reiss, Athletic Director
Flint Powers Catholic 2, Pontiac Notre Dame Prep 0

Division 4

Semifinal 7 – East Kentwood
Blaine Brumels, Athletic Director
Grandville Calvin Christian 3, Muskegon Western Michigan Christian 0

Semifinal 8 – Pontiac Notre Dame Prep
Betty Wroubel, Athletic Director
Waterford Our Lady/Clarkston Everest 3, Madison Heights Bishop Foley 2 

2011 Tournament

PDF Brackets: Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4
Interactive Brackets: Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

Finals - June 18

Division 1 - Michigan State University
Novi 1, Troy 0 - Summary

Division 2 - Williamston
Plainwell 2, Livonia Ladywood 1 - Summary

Division 3 - Michigan State University
Flint Powers Catholic 1, Hudsonville Unity Christian 0 - Summary

Division 4 - Williamston 
Madison Heights Bishop Foley 2, Lansing Christian 1- Summary 

2011 Semifinals - June 15

Division 1

1-1 Holt
Troy 3, Grand Rapids Forest Hills Central 1

2-1 Farmington Hills Harrison
Novi 2, Grosse Pointe South 1

Division 2

3-2 Grand Rapids Christian
Plainwell 3, DeWitt 2 (OT)

4-2 Bloomfield Hills Andover
Livonia Ladywood 2, Madison Heights Lamphere 1

Division 3

5-3 Holton
Hudsonville Unity Christian 6, Muskegon Orchard View 0

6-3 Williamston
Flint Powers Catholic 2, Detroit Country Day 1

Division 4

7-4 Hope College
Lansing Christian 4, Grand Rapids NorthPointe Christian 0

8-4 Troy Athens
Madison Heights Bishop Foley 3, Saginaw Nouvel 0

2011 Regionals - June 7-11

Division 1

1-1 Portage Central
Jim Murray,  Athletic Director

Grand Rapids Forest Hills Central 3, Grandville 2 (ShO)
Portage Central 3, Okemos 2 (2 OT)
Final – Grand Rapids Forest Hills Central 5, Portage Central 2

2-1 Dearborn Edsel Ford
Robert Picano,  Athletic Director

Ann Arbor Pioneer 2, Saline 1
Grosse Pointe South 1, Canton 0
Final – Grosse Pointe South 2, Ann Arbor Pioneer 0

3-1 Troy Athens
Robert Dowd, Athletic Director

Novi 5, Fraser 0
Utica Eisenhower 3, Troy Athens 2 (ShO)
Final – Novi 2, Utica Eisenhower 0

4-1 Lake Orion 
Troy 3, Rochester Adams 0
Grand Blanc 2, Midland Dow 1 (OT)
Final - Troy 3, Grand Blanc 1

Division 2

5-2 Plainwell HS
Dave Price,  Athletic Director

Stevensville Lakeshore 2, Marshall 0
Plainwell 4, Grand Rapids Catholic Central 2
Final – Plainwell 6, Stevensville Lakeshore 0

6-2 Chelsea
Wayne Welton, Athletic Director

Dexter 4, Trenton 0
Livonia Ladywood 3, Mason 0
Final – Livonia Ladywood 2, Dexter 0

7-2 Bloomfield Hills Andover 
RJ Guizzetti,  Athletic Director

Madison Heights Lamphere 4, St Clair Shores Lakeview 0
Linden 3, Lapeer West 1
Final – Madison Heights Lamphere 3, Linden 0

8-2 Cedar Springs
Autumn Mattson,  Athletic Director

Spring Lake 3, Cedar Springs 2 (ShO)
DeWitt 3, Mt. Pleasant 0
Final – DeWitt 5, Spring Lake 1

Division 3

9-3 Hope College-VanAndel Stadium
Curt Copeland,  Manager

Hudsonville Unity Christian 5, Paw Paw 0
Grand Rapids South Christian 3, Brooklyn Columbia Central 0
Final – Hudsonville Unity Christian 1, Grand Rapids South Christian 0

10-3 Pontiac Notre Dame Prep
Betty Wroubel,  Athletic Director

Detroit Country Day 3, Riverview Gabriel Richard 1
Williamston 5, Armada 0
Final – Detroit Country Day 2, Williamston 0

11-3 Freeland
Jeff Bell,  Athletic Director

Flint Powers Catholic 7, Freeland 0
Frankenmuth 7, Essexville-Garber 0
Final - Flint Powers Catholic 1, Frankenmuth 0

12-3 Big Rapids HS
Nick Scheible,  Athletic Director

Muskegon Orchard View 6, Shelby 1
Ludington 1, Elk Rapids 0
Final – Muskegon Orchard View 3, Ludington 2

Division 4

13-4 Wyoming-Tri-Unity Christian
Gregory Gallas,  Athletic Director

Kalamazoo Christian 8, St Joseph Lake Michigan Catholic  0
Lansing Christian 3, Wyoming Tri-unity Christian 0
Final –  Lansing Christian 2, Kalamazoo Christian 0

14-4 Ann Arbor Gabriel Richard
Hally Yonko, Athletic Director 

Springport 5, Saline Washtenaw Christian 1
Madison Heights Bishop Foley 2, Ann Arbor Greenhills 0
Final - Madison Heights Bishop Foley 2, Springport 0

15-4 Flint Kearsley
Paul Gaudard, Athletic Director

Waterford Our Lady/Everest Collegiate 6, Marine City Cardinal Mooney 0
Saginaw Nouvel 8, Harbor Beach 0
Final - Saginaw Nouvel 3, Waterford Our Lady/Everest Collegiate 0

16-4 Holton 
Justin Wilson,  Athletic Director

Grand Rapids NorthPointe Christian 7, North Muskegon 0
Charlevoix 6, Mason County Eastern 1
Final – Grand Rapids NorthPointe Christian 3, Charlevoix 0

2010 Tournament

PDF Brackets (PDF): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

2010 Finals - June 19

Division 1 - MSU, Old College Field 
Novi 2, Plymouth 1 (OT) - Summary 

Division 2 - Williamston
Bloomfield Hills Marian 2, Grand Rapids Forest Hills Northern 0 - Summary 

Division 3 - MSU, Old College Field 
Hudsonville Unity Christian 1, Williamston 0 - Summary

Division 4 - Williamston
Waterford Our Lady/Everest 2, Kalamazoo Hackett 1 - Summary

2010 Semifinals - June 16

Division 1
1-1  Holt
Plymouth 2, Portage Central 1 (ShO)

2-1 Utica Ford
Novi 1, Rochester Adams 0

Division 2
3-2 Grand Rapids Christian
Grand Rapids Forest Hills Northern 1, DeWitt 0 (OT)

4-2 Bloomfield Hills Andover
Bloomfield Hills Marian 2, Livonia Ladywood 0

Division 3
5-3 Hope College
Hudsonville Unity Christian 6, Suttons Bay 0

6-3 Williamston
 Williamston 1, Frankenmuth 0

Division 4
7-4 Holton
Kalamazoo Hackett 1, Maple City Glen Lake 0 (OT)

8-4 Troy Athens
Waterford Our Lady/Everest 2, Madison Heights Bishop Foley 0

Regionals - June 8-12

Division 1

1-1 Holt
Rick Schmidt,  Athletic Director

Okemos 2, Muskegon Reeths-Puffer 0
Portage Central  2, East Kentwood 1
Final – Portage Central 4, Okemos 2

2-1 Canton
Suzanne Heinzman,  Athletic Director

Canton 2, Ann Arbor Pioneer 1
Plymouth 1, Dearborn 0 (Shootout)
Final – Plymouth 1, Canton 0 (OT) 

3-1 Utica Ford
Dennis Schrieber, Athletic Director

Novi  2, Fraser 1
Troy 1, Grosse Pointe South 0
Final - Novi 1, Troy 0

4-1 Lake Orion
William  Reiss,  Athletic Director

Rochester Adams 1, Midland Dow 0
Grand Blanc 3, Utica Eisenhower 2 (ShO)
Final – Rochester Adams 1, Grand Blanc 0

Division 2

5-2 Battle Creek Harper Creek
Ed Greenman,  Athletic Director

Plainwell 7, Three Rivers 2
DeWitt  6, Parma Western 0
Final – DeWitt 3, Plainwell 0

6-2 Trenton
Doug Mentzer, Athletic Director

Ann Arbor Skyline 1, Berkley 0
Livonia Ladywood  4, Riverview 1
Final – Livonia Ladywood 1, Ann Arbor Skyline 0
 
7-2 Fenton
Michael Bakker,  Athletic Director

Lapeer East 1, Warren Regina 0
Bloomfield Hills Marian 3, Haslett  1
Final – Bloomfield Hills Marian 5, Lapeer East 0

8-2 Cedar Springs
Autumn Mattson,  Athletic Director

Bay City John Glenn 1, Holland Christian 0 (2 OT) 
Grand Rapids Forest Hills Northern 3, Fruitport 1
Final – Grand Rapids Forest Hills Northern 1, Bay City John Glenn 0

Division 3

9-3 Grand Rapids South Christian
Jeffrey Meengs,  Athletic Director

Hudsonville Unity Christian 3, Paw Paw  0  
Grand Rapids South Christian 8, Battle Creek Pennfield  0
Final – Hudsonville Unity Christian 2, Grand Rapids South Christian 0

10-3 Williamston
Randal Bowles,  Athletic Director

Williamston 2, Ann Arbor Gabriel Richard 0
Detroit Country Day 3, Riverview Gabriel Richard 0
Final – Williamston 2, Detroit Country Day 1

11-3 Montrose
Linden Moore,  Athletic Director

Freeland  2, Richmond 0
Frankenmuth 1, Flint Powers Catholic 0
Final – Frankenmuth 1, Freeland 0

12-3 Manistee
Steve Ward, Athletic Director

Muskegon Oakridge 3, Cheboygan 1  
Suttons Bay  7, Lakeview 1
Final – Suttons Bay 1, Muskegon Oakridge 0

Division 4

13-4 Holland-Hope College - VanAndel Stadium
Curt Copeland, Manager

St Joseph Lake Michigan Catholic 3, Wyoming Tri-unity Christian 2  
Kalamazoo Hackett 8, Quincy 0
Final – Kalamazoo Hackett 3, St Joseph Lake Michigan Catholic 0

14-4 Ann Arbor Huron-Semifinals
Meg Seng, Manager

Dansville 2, Monroe St. Mary CC  0
Madison Heights Bishop Foley  2, Ann Arbor Greenhills 1
14-4 Ann Arbor-Greenhills - Final
Meg Seng,  Athletic Director
Final – Madison Heights Bishop Foley 3, Dansville 1

15-4 Saginaw-Valley Lutheran
Kurt Hofmeister,  Athletic Director

Memphis  5, Elkton-Pigeon-Bay Port-Laker 3
Waterford Our Lady 4, Saginaw Nouvel 1
Final – Waterford Our Lady 2, Memphis 0

16-4 Traverse City St Francis
Tom Hardy,  Athletic Director

Grand Rapids NorthPointe Christian 2, Charlevoix 1 (OT)
Maple City Glen Lake 3, Hart 0
Final – Maple City Glen Lake 1, Grand Rapids NorthPointe Christian 0 

2009 Tournament

PDF Brackets (PDF): Div 1 | Div 2 | Div 3 | Div 4

Finals - June 13

Division 1 - Troy Athens
Portage Central 3, Utica Eisenhower 2 (OT) - Game Summary

Division 2 - Troy Athens
Bloomfield Hills Marian 1, East Grand Rapids 0 - Game Summary

 

Division 3 - Grand Rapids Christian
Hudsonville Unity Christian 1, Flint Powers Catholic 0 - Game Summary

 

Division 4 - Grand Rapids Christian
Kalamazoo Hackett 1, Madison Heights Bishop Foley 0 - Game Summary

 

2009 Semifinals - June 10

Division 1
1-1  Parkside MS< Jackson (Mehall Field)
Portage Central 2, Ann Arbor Huron 1

2-1 Utica Stevenson
Utica Eisenhower 3, Troy 2

Division 2
3-2 Grand Rapids Christian, Mark Warners, Athletic Director
East Grand Rapids 2, Chelsea 1

4-2 Farmington Hills Harrison HS, Stacy Punzal, Athletic Director
Bloomfield Hills Marian 1, Fenton 0 (OT)

Division 3
5-3 Hudsonville Unity Christian, Jerry DeGroot, Athletic Director
Hudsonville Unity Christian 8, Fremont 0

6-3 Williamston, Randal Bowles, Athletic Director
Flint Powers Catholic 2, Detroit Country Day 1 (2 OT)

Division 4
7-4 Holton, David Walls, Athletic Director
Kalamazoo Hackett 3, Muskegon Western Michigan Christian 0

8-4 Troy Athens, Robert Dowd, Athletic Director
Madison Heights Bishop Foley 2, Saginaw Nouvel 0

2008 Tournament



Finals - June 14

Finals Audio via MHSAA.TV

Division 1 - Troy Athens
Ann Arbor Huron 4, Gross Points North 0 - Final Summary

Division 2 - Crestwood Middle School - East Kentwood
East Grand Rapids Forest Hills Central 1, Bloomfield Lahser 0 (Shootout) - Final Summary

Division 3 - Crestwood Middle School - East Kentwood
Hudsonville Unity Christian 2, Williamston 1 (OT) - Final Summary

Division 4 - Troy Athens
Kalamazoo Christian 1, Madison Heights Bishop Foley 0 - Final Summary

 

2008 Semifinals - June 11

Division 1
1-1  Holt
Ann Arbor Huron 1, Portage Central 0

2-1 Utica Eisenhower
Grosse Pointe North 5, Utica Eisenhower 4 (OT)

Division 2
3-2 Grand Rapids Forest Hills Central - Clark Udell, Manager
Grand Rapids Forest Hills Central 4, Portage Northern 1

4-2 Bloomfield Hills Andover - RJ Guizzetti, Manager
Bloomfield Hills Lahser 1, Dexter 0

Division 3
5-3 Hudsonville Unity Christian - Jerry DeGroot, Manager
Hudsonville Unity Christian 8, Suttons Bay 0

6-3 Pontiac Notre Dame Prep - Betty Wroubel, Manager
Williamston 1, Detroit Country Day 0 (ShO)

Division 4
7-4 Holton - David Walls, Manager
Kalamazoo Christian 5, Charlevoix 1

8-4 Ultimate Soccer Arena, Pontiac - Bob Dowd, Troy Athens, Manager
Madison Heights Bishop Foley 3, Marine City Cardinal Mooney 0

Regionals - June 3-7

Division 1

1-1 Portage Central
Larry Edlund,  Athletic Director

Portage Central  2, Brighton 1 (ShO)
Okemos 2, Rockford 1
Final - Portage Central 2, Okemos 1

2-1 CLivonia Stevenson
Lori Hyman,  Athletic Director

Northville 3, Novi 1
Ann Arbor Huron 3, Dearborn 0
Final – Ann Arbor Huron 1, Northville 0 (2 ShO) 

3-1 Troy Athens
Robert Dowd, Athletic Director

Grosse Pointe North 3, L'anse Creuse North 1
Grosse Pointe South 1, Sterling Heights Stevenson 0 (2 OT)
Final - Grosse Pointe North 1, Grosse Pointe South 0

4-1 Saginaw Heritage
Peter Ryan,  Athletic Director

Utica Eisenhower 8, Flushing 0
Grand Blanc 1, Traverse City Central 0 (1 OT)
Final – Utica Eisenhower 4, Grand Blanc 0

Division 2

5-2 Plainwell
William Andrew,  Athletic Director

Portage Northern 3, Hollands Christian 1
Chelsea 5, Stevensville Lakeshore 0
Final – Portage Northern 5, Chelsea 0

6-2 Berkey
Paul Yowchuang, Athletic Director

Dexter 1, Warren-Regina 0 (2 OT)
Farmington 3, Trenton 0
Final – Dexter 2, Farmington 0
 
7-2 Fenton
Michael Bakker,  Athletic Director

Bloomfield Hills Lahser 3, Flint Kearsley 2 (2 OT)
Auburn Hills Avondale 1, East Lansing 0 (OT)
Final – Bloomfield Hills Lahser, 1 Auburn Hills Avondale 0

8-2 Cedar Springs
Autumn Mattson,  Athletic Director

Petoskey 4, Muskegon Reeths-Puffer 0
Grand Rapids Forest Hills Central 7, Grand Rapids Christian 1
Final – Grand Rapids Forest Hills Central 4, Petoskey 0

Division 3

9-3 Otsego
Michaiel Garvey,  Athletic Director

Ostego 3, Grand Rapids West Catholic 0
Hudsonville Unity Christian 8, South Haven 0
Final – Hudsonville Unity Christian 4, Ostego 0

10-3 Williamston
Randal Bowles,  Athletic Director

Flint Powers Catholic 2, Jackson Lumen Christi 0
Williamston 5, Saginaw Nouvel 0
Final – Williamston 2, Flint Powers Catholic 1

11-3 Pontiac Notre Dame Prep
Betty Wroubel,  Athletic Director

Detroit Country Day 3, Richmond 1
Pontiac Notre Dame Prep 3, Ann Arbor Gabriel Richard 1
Final – Detroit Country Day 1, Pontiac Notre Dame Prep 0 (ShO)

12-3 Roscommon
William Root, Athletic Director

Tawas Area 4, Midland Bullock Creek 0
Suttons Bay  2, Lakeview 0
Final – Suttons Bay 3, Tawas Area 1

Division 4

13-4 Kalamazoo Christian
Jerry Weesies, Athletic Director

Kalamazoo Christian 6, Wyoming Tri-unity Christian 0 
Dansville 2, Niles Brandwine 0
Final – Kalamazoo Christian 3, Dansville 0

14-4 Ann Arbor Pioneer
Lorin Cartwright, Athletic Director

Ann Arbor Greenhills 1, Plymouth Christian Academy 0 (ShO)
Madison Heights Bishop Foley  3 Monroe St Mary Catholic Central 0
Final – Madison Heights Bishop Foley 1, Ann Arbor Greenhills 0

15-4 Auburn Hills Oakland Christian
Ed Mehlberg,  Athletic Director

Ekton-Pigeon-Bay Port Laker 3, Waterford Our Lady of the Lakes 0
Marine City Cardinal Mooney 2, Burton Genesee Christian 1
Final – Marine City Cardinal Mooney 2, Ekton-Pigeon-Bay Port Laker 0

16-4 Holton
David Walls,  Athletic Director

Charlevoix 3, Muskegon Western Michigan Christian 0
Grand Rapids North Pointe Christian 3, Traverse City St. Francis & Traverse City Christian 1
Final – Charlevoix 2, Grand Rapids North Pointe Christian 0



2007 Tournament

Finals - June 16

Finals Audio via MHSAA Internat Broadcast Network

DVDs by Advanced Video Service

Division 1 - Troy Athens
Novi 2, Rochester 1 - Final Summary

Division 2 - East Kentwood
Grand Rapids Forest Hills Central 4, Blomfield Hills Lahser 1- Final Summary

Division 3 - East Kentwood
Hudsonville Unity Christian 3, Flint Powers Catholic 2 (OT) - Final Summary

Division 4 - Troy Athens
Kalamazoo Christian 4, Ann Arbor Greenhills 0 - Final Summary

 

2007 Semifinals - June 13

Division 1
1-1  Brighton
Novi 3, Northville 1

2-1 Rochester Hills Stoney Creek
Rochester 5, Grosse Pointe North 0

Division 2
3-2 Grand Rapids Forest Hills Centra
Grand Rapids Forest Hills Central 4, Dexter 0

4-2 Berkley
Bloomfield Hills Lahser 1, Bloomfield Hills Marian 0

Division 3
5-3 Coopersville
Hudsonville Unity Christian 8, Fremont 0

6-3 Williamston
Flint Powers Catholic 2, Jackson Lumen Christi 1

Division 4
7-4 Holton
Kalamazoo Christian 3, North Muskegon 1

8-4 Troy Athens
Ann Arbor Greenhills 1, Ekton-Pigeon-Bay Port Laker 0

Regionals - June 5-9

Division 1

1-1 Holt
Rick Schmidt,  Athletic Director

Novi 2, Portage Central  0
Okemos 7, Grand Haven 0
Final - Novi 4, Okemos 0

2-1 Saline
Rob White,  Athletic Director

Northville 1, Ann Arbor Huron 0
Saline 2, Dearborn 1
Final – Northville 2, Saline 1

3-1 Fraser
Brad Robinson, Athletic Director

Grosse Pointe North 2, L'anse Creuse North 1
Sterling Heights Stevenson 2, Farmington Hills Mercy 1
Final - Grosse Pointe North 5, Sterling Heights Stevenson 1

4-1 Grand Blanc
Andy Piazza,  Athletic Director

Grand Blanc 3, Midland 2
Rochester 5, Saginaw Heritage 0
Final – Rochester 5, Grand Blanc 0

Division 2

5-2 Vicksburg
Mike Roy,  Athletic Director

Portage Northern 1, Plainwell 0
Dexter 1, Mattawan 0
Final – Dexter 3, Portage Northern 0

6-2 Berkey
Paul Yowchuang, Athletic Director

St. Clair Shores Lakeview 2, Livonia Ladywood 0
Bloomfield Hills Marian 5, Dearborn Heights Crestwood 0
Final – Bloomfield Hills Marian 3, St. Clair Shores Lakeview 0
 
7-2 East Lansing
Tom Hunt,  Athletic Director

Lapeer East 3, Swarts Creek 0
Bloomfield Hills Lahser 2, DeWitt 1 (OT)
Final – Bloomfield Hills Lahser 2, Lapeer East 1

8-2 Cedar Springs
Pete Bush,  Athletic Director

Grand Rapids Forest Hills Northern 5, Petoskey 1
Grand Rapids Forest Hills Central 3, Muskegon Mona Shores 0
Final – Grand Rapids Forest Hills Central 6, Grand Rapids Forest Hills Northern 0

Division 3

9-3 Grand Rapids South Christian
Tom Dykema,  Athletic Director

Ostego 3, Muskegon Oakridge 0
Hudsonville Unity Christian 8, Paw Paw 0
Final – Hudsonville Unity Christian 6, Ostego 0

10-3 WPontiac-Notre Dame Prep
Betty Wroubel,  Athletic Director

Ann Arbor Gabriel Richard 3, Armada 1
Jackson Lumen Christi 2, Bishop Foley 1 (SO)
Final – Jackson Lumen Christi 2, Ann Arbor Gabriel Richard 1

11-3 Montrose
Linden Moore,  Athletic Director

Frankenmuth 1, Saginaw Nouvel 0
Flint Powers Catholic 3, Williamston 1
Final – Flint Powers Catholic 2, Frankenmuth 0

12-3 Shelby
Steve Guy, Athletic Director

Tawas Area 3, Cheboygan 0
Fremont 3, Shelby 0
Final – Freemont 3, Tawas Area 1

Division 4

13-4 Kalamazoo Hackett
Dick Niessen, Athletic Director

Kalamazoo Christian 8, Hudsonville Freedom Baptist 0
Lansing Christian 4, Bridgman 0
Final – Kalamazoo Christian 3, Lansing Christian 0

14-4 Riverview-Gabriel Richard
Clare Girard, Athletic Director

Ann Arbor Greenhills 3, Birmingham Roeper 0
Grosse Pointe Woods U. Liggett 6, Monroe St. Mary CC 2
Final – Ann Arbor Greenhills 3, Grosse Pointe Woods U. Liggett 2 (SO)

15-4 Saginaw Balley Lutheran
Kurt Hofmeister,  Athletic Director

Ekton-Pigeon-Bay Port Laker 8, Byron 0
Saginaw Valley Lutheran 1, Auburn Hills Oakland Christian 0
Final – Ekton-Pigeon-Bay Port Laker 1, Saginaw Valley Lutheran 0

16-4 Holton
David Walls,  Athletic Director

North Muskegon 6, Harbor Springs 0
Muskegon Western Michigan Christian 4, Traverse City St. Francis 1
Final – North Muskegon 3, Muskegon Western Michigan Christian 1

2006 Tournament

Finals - June 17

Click here for LIVE Finals Audio via the MHSAA Internet Broadcast Network
Click here for Finals DVDs
Click here for Finals Photos

Division 1 - Troy HS
Novi 2, Northville 1 - Final Summary

Division 2 - East Kentwood
Okemos 2, Blomfield Hills Lahser 1- Final Summary

Division 3 - East Kentwood
Hudsonville Unity Christian 1, Detroit Country Day 0 - Final Summary

Division 4 - Troy Athens
Kalamazoo Hackett 2, Ann Arbor Greenhills 0 - Final Summary

 

2007 Semifinals - June 14

Division 1
1-1  Rochester Hills-Stoney Creek
Novi 1, Rochester Adams 0

2-1 Hartland
Northville 2, Portage Central 0

Division 2
3-2 Grand Rapids Forest Hills Centra
Okemos 5, Holland Christian 1

4-2 North Farmington
Bloomfield Hills Lahser 2, Dexter 0

Division 3
5-3 Sparta
Hudsonville Unity Christian 5, Suttons Bay 1

6-3 Pontiac Notre Dame Prep
Detroit Country Day 2, Williamston 0

Division 4
7-4 Middleville Thornapple-Kellogg
Kalamazoo Hackett 5, Muskegon Western Michigan Christian 0

8-4 Berkley
Ann Arbor Greenhills 1, Clawson 0 (SO)

Regionals - June 6-10

Division 1

1-1 East Kentwood
Rockford 1, Jackson 0
Portage Central 1, Brighton 0 (OT)
Final - Portage Central 2, Rockford 1 (2 OT)

2-1 Saline
Northville 1, Ann Arbor Pioneer 0
Saline 5, Dearborn 1
Final – Northville 4, Saline 0

3-1 Novi
Rochester 6, Grosse Pointe South 2
Novi 3, Troy Athens 1
Final - Novi 1, Rochester 0

4-1 Saginaw Heritage
Rochester Adams 2, Midland Dow 1
Grand Blanc 4, Macomb - L'Anse Creuse North 0
Final – RochesterAdams 2, Grand Blanc 1

Division 2

5-2 St. Clair
Dexter 5, Livonia Ladywood 0
Harper Woods Regina 5, Dearborn Heights Crestwood 0
Final – Dexter 1, Harper Woods Regina 0

6-2 Parma Western
Vicksburg 3, Parma Western 1
Okemos 3, Portage Northern 2 (SO)
Final – Okemos 2, Vicksburg 1
 
7-2 Fenton
Bloomfield Hills Lahser 3, Lapeer East 1
Birmingham Seaholm 2, DeWitt 1 (OT)
Final – Bloomfield Hills Lahser 1, Birmingham Seaholm 0

8-2 Greenville
Gaylord 2, Lowell 0
Holland Christian 4, Fruitport 3 (2 OT)
Final – Holland Christian 1, Gaylord 0 (SO)

Division 3

9-3 Detroit Country Day
Detroit Country Day 4, Armada 0
Madison Heights Bishop Foley 2, Jackson Lumen Christi 1 (SO)
Final – Detroit Country Day 1, Madison Heights Bishop Foley 0

10-3 Hudsonville Unity Christian
Grand Rapids South Christian 4, Muskegon Oakbridge 0
Hudsonville Unity Christian 7, Paw Paw 0
Final – Hudsonville Unity Christian 3, Grand Rapids South Christian 1

11-3 Williamston
Williamston 3, Frankenmuth 2 (2 OT)
Flint Powers Catholic 4, Saginaw Nouvel 0
Final – Williamston 4, Flint Powers Catholic 3

12-3 Elk Rapids
Steve Guy, Athletic Director

Suttons Bay 3, Tawas 0
Ludington 1, Lakeview 0
Final – Suttons Bay 2, Ludington 0

Division 4

13-4 Riverview Gabriel Richard
Grosse Pointe Woods Univ. Liggett 5, Riverview Gabriel Richard 1
Ann Arbor Greenhills 5, Monroe St Mary CC 1
Final – Ann Arbor Greenhills 2, Grosse Pointe Woods Univ. Liggett 1 (SO)

14-4 Grandville Calvin Christian
Grandville Calvin Christian 4, Lansing Christian 0
Kalamazoo Hackett 1, Kalamazoo Christian 0
Final – Kalamazoo Hackett 1, Grandville Calvin Christian 0

15-4 Lake Fenton
Lake Fenton 3, Memphis 1
Clawson 3, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 1
Final – Clawson 1, Lake Fenton 0

16-4 Muskegon Western Michigan Christian
Hart 4, Harbor Springs 0
Muskegon Western Michigan Christian 7, Traverse City St. Francis 0
Final – Muskegon Western Michigan Christian 3, Hart 1

 

2005 Tournament

Finals - June 18

Finals Audio via the MHSAA Internet Broadcast Network
Photos by Visual Image Photography
DVDs by Advanced Video Service

Division 1 - Troy
Novi 2, Brighton 0 - Final Summary

Division 2 - Grand Rapids Forest Hills Central
Grand Rapids Forest Hills Central 3, Rochester Hills Stoney Creek 0 - Final Summary

Division 3 - Grand Rapids Forest Hills Central
Hudsonville Unity Christian 6, Detroit Country Day 0 - Final Summary

Division 4 - Troy Athens
Grosse Pointe Woods University Liggett 1, Kalamazoo Hackett 0 - Final Summary

 

2007 Semifinals - June 15

Division 1
1-1  Berkley
Novi 1, Troy 0

2-1 Hartland
Brighton 1, Grand Blanc 0

Division 2
3-2 Troy 
Rochester Hills Stoney Creek 3, Harper Wood Regina 1

4-2 Middleville Thornapple-Kellogg
Grand Rapids Forest Hills Central 3, Portage Northern 1

Division 3
5-3 Hudsonville Unity Christian
Hudsonville Unity Christian 9, Ludington 0

6-3 Williamston
Detroit Country Day 2, Flint Powers Catholic 1 (SO)

Division 4
7-4 Jackson
Kalamazoo Hackett 2, Ann Arbor Greenhills 0

8-4 Saginaw Valley Lutheran
Grosse Pointe Woods Uni. Liggett 10, Hart 0

Regionals - June 7-11

Division 1

1-1 Jackson
Brighton 4, Grand Haven 1
Portage Central 3, Holt 0
Final - Brighton 3, Portage Central 2

2-1 Utica
Troy Athens 10, Romeo 0
Troy 3, Fraser 0
Final – Troy 2, Troy Athens 0

3-1 Walled Lake Northern
Novi 2, Saline 0
Canton 2, Dearborn 1
Final - Novi 1, Canton 0

4-1 Grand Blanc
Lake Orion 3, Traverse City Central 1
Grand Blanc 2, Saginaw Heritage 1
Final – Grand Blanc 3, Lake Orion 2 (SO)

Division 2

5-2 Portage Northern
Mattawan 6, Middleville Thornapple-Kellogg 1
Portage Northern 4, Mason 0
Final – Portage Northern 5, Mattawan 1

6-2 Holly
Bloomfield Hills Lahser 6, Lapeer East 1
Rochester Hills Stoney Creek 4, Haslett 0
Final – Rochester Hills Stoney Creek 1, Bloomfield Hills Lahser 0
 
7-2 Dearborn Heights Crestwood
Harper Wood Regina 3, Trenton 2
Dexter 3, Royal Oak Dondero 1
Final – Harper Wood Regina 1, Dexter 0

8-2 Cedar Springs
Grand Rapids Forest Hills Central 2, Petoskey 0
Grand Rapids Forest Hills Northern 5, Muskegon Mona Shores 1
Final – Grand Rapids Forest Hills Central 3, Grand Rapids Forest Hills Northern 0

Division 3

9-3 Detroit Country Day
Jackson Lumen Christi 3, St. Clair Shores South Lake 0
Detroit Country Day 2, Grosse lle 0
Final – Detroit Country Day 3, Jackson Lumen Christi 1

10-3 Delton Kellogg
Grandville Calvin Christian 3, Otsego 0
Hudsonville Unity Christian 7, Grand Rapids Catholic Central 0
Final – Hudsonville Unity Christian 4, Grand Rapids South Christian 0

11-3 Big Rapids
Suttons Bay 1, Fremont 0
Ludington 2, Tawas 1
Final – Ludington 2, Suttons Bay 1 (SO)

12-3 Goodrich
Flint Powers Catholic 3, DeWitt 1
Saginaw Nouvel 3, Frankenmuth 2
Final – Flint Powers Catholic 4, Saginaw Nouvel 0

Division 4

13-4 Auburn Hills Oakland Christian
Grosse Pointe Woods Univ. Liggett 6, Elkton-Pigeon-Bay Port Laker 2
Auburn Hills Oakland Christian 3, Lake Fenton 1
Final – Grosse Pointe Woods Univ. Liggett 6, Auburn Hills Oakland Christian 0

14-4 Jackson Christian
Ann Arbor Greenhills 5, Dansville 0
Clawson 7, Riverview Gabriel Richard 0
Final – Ann Arbor Greenhills 2, Clawson 1

15-4 Wyoming Tri-Unity Christian
North Muskegon 5, Bridgman 1
Kalamazoo Hackett 6, Grand Rapids North Pointe Christian 0
Final – Kalamazoo Hackett 4, North Muskegon

16-4 Harbor Springs
Charlevoix d. Saginaw Valley Lutheran
Hart d. Traverse City Christian
Final – Hart 1, Charlevoix 0