Tournament Results Archive

2021 Tournament

Printable Brackets

Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2021 Finals - Nov. 20, 2021

Finals Program

VIDEO | AUDIO | 2H PREVIEWS

Division 1
Bloomfield Hills Marian d Ann Arbor Skyline - 25-18, 22-25, 25-18, 25-19 | Stats | 2H Coverage

Division 2 
Pontiac Notre Dame Prep d North Branch - 25-17, 25-17, 25-12 | Stats | 2H Coverage

Division 3
Reese d Monroe St Mary CC vs - 18-25, 19-25, 25-15, 25-21, 16-14 | Stats | 2H Coverage

Division 4 
Battle Creek St Philip d Indian River Inland Lakes - 25-17, 25-12, 25-8 | Stats | 2H Coverage

2021 Semifinals - Nov. 18-19, 2021

Division 1 - Thursday, Nov. 18, 2021
Bloomfield Hills Marian d Hudsonville - 25-13, 25-16, 25-19 | Stats
Ann Arbor Skyline d Macomb Dakota - 25-22, 29-27, 25-17 | Stats

Division 2 - Friday, Nov. 19, 2021
Pontiac Notre Dame Prep d Grand Rapids Christian - 25-23, 21-25, 25-23, 25-16 | Stats
North Branch d Lake Odessa Lakewood - 27-25, 24-26, 25-22,  28-26 | Stats

Division 3 - Friday, Nov. 19, 2021
Reese d Muskegon W Mich Christian - 25-20, 25-18, 23-25, 28-26 | Stats
Monroe St Mary CC d McBain - 25-23, 25-23, 26-24 | Stats

Division 4 - Thursday, Nov. 18, 2021
Indian River Inland Lakes d Mt Pleasant Sacred Heart - 21-25, 27-25, 25-19, 21-25, 15-9 | Stats
Battle Creek St Philip d Allen Park Inter-City Baptist - 25-20, 25-18, 21-25, 25-15 | Stats

 

2020 Tournament

Printable Brackets:

Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2020 Finals - Jan. 16

Finals Program

VIDEO | AUDIO | 2H PREVIEWS | STATE CHAMPS HIGHLIGHTS

Division 1 
Bloomfield Hills Marian d Lowell 25-17, 25-20, 25-19 | Stats | 2H Coverage
State Champs Highlights

Division 2
Grand Rapids Christian d Lake Odessa Lakewood 25-20, 25-20, 25-19 | Stats | 2H Coverage
State Champs Highlights

Division 3 
Monroe St. Mary CC d Schoolcraft 25-19, 25-16, 25-8 | Stats | 2H Coverage
State Champs Highlights

Division 4
Battle Creek St. Philip d Auburn Hills Oakland Christian  25-8, 25-15, 22-25, 22-25, 17-15 | Stats | 2H Coverage
State Champs Highlights

2020 Semifinals - Jan. 14-15

Division 1 - Friday, Jan. 15, 2021
Bloomfield Hills Marian d Clarkston - 22-25, 25-18, 11-25, 25-21, 15-11 |  Stats
Lowell d Novi - 17-25, 25-21, 25-22, 25-27, 15-6 | Stats

Division 2 - Thursday, Jan. 14, 2021
Lake Odessa Lakewood d Pontiac ND Prep - 25-15, 25-13, 25-22 | Stats
Grand Rapids Christian d Cadillac - 25-21, 25-13, 25-11 | Stats

Division 3 - Thursday, Jan. 14, 2021
Schoolcraft d Saginaw Valley Lutheran - 3-0 (forf)
Monroe St. Mary CC d Beaverton - 25-15, 25-14, 25-19 | Stats

Division 4 - Friday, Jan. 15, 2021
Battle Creek St. Philip d Mesick - 25-13, 25-20, 25-19 | Stats
Auburn Hills Oakland Christian d Carney-Nadeau - 25-23, 21-25, 25-19, 25-20 | Stats

2019 Tournament

Printable Brackets:

Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2019 Finals - Nov. 23

State Champs Video Highlights 
Archived Video | Audio | 2H Preview

Division 1 
Farmington Hills Mercy d. Lowell - 25-21, 25-12, 23-25, 26-24 | Stats | 2H Coverage

Division 2
Grand Rapids Christian d. Lake Odessa Lakewood - 25-21, 25-15, 25-16 | Stats | 2H Coverage

Division 3
Monroe St. Mary CC d. Schoolcraft - 25-27, 25-21, 19-25, 25-18, 15-12 | Stats | 2H Coverage

Division 4
Mendon d. Leland -25-17,  25-19, 27-29, 25-14 | Stats | 2H Coverage

2019 Semifinals - Nov. 21-22

Division 1 - Thursday, Nov. 21 
Lowell d. Lake Orion - 17-25, 25-19, 25-17, 25-15 | Stats
Farmington Hills Mercy d. Ann Arbor Skyline - 25-13, 25-15, 25-15 | Stats

Division 2 - Friday, Nov. 22
Lake Odessa Lakewood d. Pontiac Notre Dame Prep - 25-17, 25-21, 20-25, 25-20 | Stats
Grand Rapids Christian d. Kingsley - 25-21, 25-14, 25-10 | Stats

Division 3 - Friday, Nov. 22 
Schoolcraft d. Saginaw Valley Lutheran -25-10, 25-11, 25-12 | Stats
Monroe St. Mary CC d. Beaverton - 25-20, 25-17, 25-7 | Stats

Division 4 - Thursday, Nov. 21 
Mendon d. Southfield Christian - 27-25, 17-25, 19-25, 25-22, 15-13 | Stats
Leland d. Rudyard - 25-21, 25-14, 25-15 | Stats

2018 Tournament

Printable Brackets:

Division 1 | Division 2 | Division 3 | Division 4

2018 Finals - Nov. 17

Video | Audio | 2H Preview

Division 1 -  
Lake Orion d. Rockford - 25-18, 25-23, 23-25, 25-16 | Stats | 2H Coverage

Division 2 
Grand Rapids Christian d. Pontiac Notre Dame Prep -  25-19, 25-18, 25-21 | Stats | 2H Coverage

Division 3
Bronson d. Unionville-Sebewaing - 25-19,  25-19,  25-23 | Stats | 2H Coverage

Division 4
Mendon d. Leland - 25-16, 25-21, 25-14 | Stats | 2H Coverage

2018 Semifinals - Nov. 15-16

Division 1 - Friday, Nov. 16 
Lake Orion d. Farmington Hills Mercy - 20-25, 25-18, 25-27, 25-20, 15-13 | Stats 
Rockford d. Northville -25-13, 19-25, 25-23, 25-21| Stats 

Division 2 - Thursday, Nov. 15
Grand Rapids Christian d. Lake Odessa Lakewood - 25-14, 25-20, 25-14 | Stats 
Pontiac Notre Dame Prep d. Corunna - 25-9, 25-14, 25-17 | Stats

Division 3 - Thursday, Nov. 15 
Unionville-Sebewaing d. Traverse City St. Francis - 25-15, 26-24, 19-25, 25-21 | Stats 
Bronson d. Monroe St. Mary CC - 23-25, 25-21, 20-25, 25-18, 15-4 | Stats

Division 4 - Friday, Nov. 16 
Mendon d. Southfield Christian - 25-18, 25-15, 25-13 | Stats
Leland d. Carney-Nadeau - 25-21, 25-14, 25-16 | Stats

2017 Tournament

Printable Brackets:

Class A | Class B | Class C | Class D

2017 Finals - Nov. 18

Video | Audio | 2H Previews

Class A 
Novi d. Bloomfield Hills Marian - 25-23, 25-9, 25-23 | Stats | 2H Coverage

Class B   
Pontiac Notre Dame Prep d. Lake Odessa Lakewood - 25-16,  25-17, 28-26 | Stats | 2H Coverage

Class C  
Bronson d. Laingsburg - 20-25, 25-19, 25-20, 25-19 | Stats | 2H Coverage

Class D
Plymouth Christian d. Fowler -25-18, 25-23, 25-21 | Stats | 2H Coverage

2017 Semifinals

Class A - Nov. 16
Bloomfield Hills Marian d. Farmington Hills Mercy - 13-25, 25-20, 25-20, 25-21 | Stats
Novi d. DeWitt - 25-13, 25-11, 25-17 | Stats

Class B - Nov. 17
Lake Odessa Lakewood d. Livonia Ladywood - 25-21, 18-25, 25-17, 25-13 | Stats
Pontiac Notre Dame Prep d. Fruitport - 25-15, 25-9, 25-14 | Stats

Class C - Nov. 17
Laingsburg d. Wixom St. Catherine 24-26, 25-23, 25-13, 25-23 | Stats
Bronson d. Calumet - 25-16, 25-12, 25-13 | Stats

Class D - Nov. 16
Fowler d. Munising - 25-21, 25-18, 25-11 | Stats
Plymouth Christian d. Rogers City - 26-24, 25-15, 22-25, 25-21 | Stats

2016 Tournament

Printable Brackets:

Class A | Class B | Class C | Class D

2016 Finals - Nov. 19

Video | Audio | Team-by-Team Previews

Class A
Novi d Rockford - 25-23, 20-25, 25-22, 25-22 | Stats | 2H Coverage

Class B 
North Branch d Lake Odessa Lakewood - 25-15, 25-21, 25-20 | Stats | 2H Coverage

Class C
Bronson d Brown City - 23-25, 25-22, 25-11, 25-19 | Stats | 2H Coverage

Class D
Plymouth Christian d Auburn Hills Oakland Christian - 25-18, 22-25, 25-19, 25-19 | Stats | 2H Coverage

2016 Semifinals

Class A - Nov. 18
Novi d Fenton - 25-14, 25-12, 25-15 | Stats
Rockford d. Temperance Bedford - 23-25, 24-26, 25-19, 25-12, 15-11 | Stats

Class B - Nov. 17
North Branch d Buchanan - 12-25, 25-17, 22-25, 25-19, 15-10 | Stats
Lake Odessa Lakewood d Cadillac - 25-22, 25-16, 14-25, 25-21 | Stats

Class C - Nov. 17
Brown City d. Adrian Madison - 21-25, 25-20, 25-22, 21-25, 15-12 |  Stats
Bronson d Calumet - 25-16, 25-16, 25-14 | Stats

Class D - Nov. 18
Auburn Hills Oakland Christian d Rogers City - 23-25, 25-4, 25-16, 25-14 | Stats
Plymouth Christian d Leland - 25-15, 25-16, 26-28, 25-15 | Stats

2015 Tournament

Printable Brackets:

Class A | Class B | Class C | Class D

2015 Finals - Nov. 21

Video | Audio | 2H Previews

Class A
Novi d Romeo 25-16, 20-25, 25-21, 25-17 | Stats | 2H Coverage

Class B
Ann Arbor Gabriel Richard d North Branch 25-21, 25-14, 25-19 | Stats | 2H Coverage

Class C
Bronson d Monroe St. Mary CC 25-22, 25-21, 26-24 | Stats | 2H Coverage

Class D
Leland d Battle Creek St. Philip 25-20, 25-23, 25-23 | Stats | 2H Coverage

2015 Semifinals

Class A - Nov. 19
Romeo d Livonia Churchill - 23-25, 25-13, 20-25, 25-16, 15-10 | Stats
Novi d Grand Rapids Christian - 25-18, 25-18, 25-18 | Stats

Class B - Nov. 20
Ann Arbor Gabriel Richard d Goodrich - 25-17, 25-9, 25-14 | Stats
North Branch d Battle Creek Harper Creek - 25-20, 22-25, 25-20, 29-27 | Stats

Class C - Nov. 20
Bronson d Traverse City St. Francis - 25-18, 25-27, 25-15, 25-23 | Stats
Monroe St. Mary CC d Brown City - 19-25, 25-15, 19-25, 25-12, 15-9 | Stats

Class D - Nov. 19
Battle Creek St. Philip d Plymouth Christian - 24-26, 25-23, 25-16, 28-26 | Stats
Leland d Crystal Falls Forest Park - 23-25, 27-25, 25-18, 28-26 | Stats

2014 Tournament

Printable Brackets (Reg-Finals):
Class A | Class B | Class C | Class D

Interactive Brackets:
Districts: Class A | Class B | Class C | Class D
Regionals: Class A | Class B | Class C | Class D
Finals: Class A | Class B | Class C | Class D

 

2014 Finals

Nov. 22
Kellogg Arena, Battle Creek

Video | Audio | 2H Previews

Class A  
Romeo d. Novi
25-23, 25-22, 14-25, 25-27, 15-9 | Stats | 2H Coverage

Class B  

North Branch d. Lake Odessa Lakewood
25-19, 25-15, 25-23 | Stats | 2H Coverage

Class C  

Monroe St. Mary CC d. Schoolcraft 
23-25, 29-27, 25-20, 25-22 | Stats | 2H Coverage

Class D 
Battle Creek St. Philip d. Leland
25-18, 25-18, 23-25, 25-17 | Stats | 2H Coverage

2014 Semifinals

Nov. 20-21
Kellogg Arena, Battle Creek

Class A - Nov. 21
Novi d. Grand Haven - 18-25, 20-25, 26-24, 25-20, 15-12 | Stats
Romeo d. Temperance Bedford - 25-14, 25-23, 25-9 | Stats

Class B - Nov. 20
Lake Odessa Lakewood d. Battle Creek Harper Creek - 25-21, 23-25, 25-22, 25-19 | Stats
North Branch d. Pontiac Notre Dame Prep - 25-16, 25-21, 18-25, 25-17 | Stats

Class C - Nov. 20
Schoolcraft d. Roscommon - 19-25, 14-25, 27-25, 25-17, 15-12 | Stats
Monroe St. Mary CC d. Unionville-Sebewaing - 25-20, 29-27, 25-13 | Stats

Class D - Nov. 21
Battle Creek St. Philip d. Waterford Our Lady - 30-28, 25-21, 25-20 | Stats
Leland d. Onaway - 10-25, 25-18, 25-20, 21-25, 15-0 | Stats 

2013 Tournament

Printable Brackets (PDF): Class A | Class B | Class C | Class D

Interactive Brackets:
District Brackets: Class A | Class B | Class C | Class D
Regional Brackets: Class A | Class B | Class C | Class D
Finals Brackets: Class A | Class B | Class C | Class D

 

 

2013 FINALS

November 23
Kellogg Arena, Battle Creek

Video | Audio

 

Class A
East Grand Rapids d.
 Bloomfield Hills Marian
25-22, 25-22, 25-22 Stats | 2H Coverage

Class B

Pontiac Notre Dame Prep d. Grand Rapids South Christian
25-15, 25-19, 19-25, 25-23 | Stats | 2H Coverage

Class C
Grand Rapids Covenant Christian d. Beal City
25-21, 25-16, 21-25, 25-17 | Stats | 2H Coverage

Class D
Battle Creek St. Philip d. Waterford Our Lady
25-12, 25-22, 25-19 | Stats | 2H Coverage

 

 

 

 

 

2013 SEMIFINALS

November 21-22
Kellogg Arena, Battle Creek

 

CLASS A - Thursday, Nov. 21
East Grand Rapids d. Northville - 25-22, 25-20, 25-20 | Stats
Bloomfield Hills Marian d. Temperance Bedford - 26-28, 25-14, 19-25, 25-23, 15-11 | Stats

 

CLASS B - Friday, Nov. 22
Grand Rapids South Christian d. Cadillac - 25-9, 25-19, 25-15 | Stats
Pontiac Notre Dame Prep d. Wayland Union - 25-14, 19-25, 25-22, 25-23 | Stats

 

CLASS C - Friday, Nov. 22
Grand Rapids Covenant Christian d. Mendon - 25-14, 21-25, 25-14, 25-20 | Stats
Beal City d. Auburn Hills Oakland Christian - 25-22, 25-15, 25-18 | Stats

 

CLASS D - Thursday, Nov. 21
Waterford Our Lady d. Leland - 25-21, 28-26, 25-21 | Stats
Battle Creek St. Philip d. Crystal Falls Forest Park - 25-14, 25-22, 25-17 | Stats

2012 Tournament

Tournament PDF Brackets: Class A | Class B | Class C | Class D

Finals Brackets: Class A | Class B | Class C | Class D
Regional Brackets: Class A | Class B | Class C | Class D
District Brackets: Class A | Class B | Class C | Class D

2012 FINALS

November 17
Kellogg Arena, Battle Creek

Video | Audio

Class A
Macomb Dakota d Temperance Bedford
25-22, 25-21, 26-24 | Stats | 2H Coverage

Class B
Lake Odessa Lakewood d North Branch
25-20, 25-18, 25-17 | Stats | 2H Coverage

Class C
Monroe St. Mary CC d Traverse City St. Francis
25-14, 24-26, 25-10, 25-9 | Stats | 2H Coverage

Class D
Battle Creek St. Philip d Beal City
25-21, 25-15, 25-18 | Stats | 2H Coverage

2012 SEMIFINALS

November 15-16
Kellogg Arena, Battle Creek

CLASS A - Friday, Nov. 16
Temperance Bedford d Grand Haven - 25-20, 25-13, 18-25, 25-23 | Stats
Macomb Dakota d Northville - 25-21, 26-24, 25-13 | Stats

CLASS B - Thursday, Nov. 15
North Branch d Whitehall - 25-18, 23-25, 25-16, 25-23 | Stats
Lake Odessa Lakewood d Dearborn Divine Child - 25-22, 25-9, 25-21 | Stats

CLASS C - Thursday, Nov. 15
Monroe St. Mary CC d Concord - 28-30, 25-16, 25-16, 25-10 | Stats
Traverse City St. Francis d Unionville-Sebewaing - 23-25, 21-25, 25-19, 25-21, 15-13 | Stats

CLASS D - Friday, Nov. 16
Battle Creek St. Philip d Onaway - 25-9, 25-8, 25-17 | Stats
Beal City d Mendon - 15-25, 25-13, 25-21, 25-17 | Stats

2011 Tournament

2011 Results
Finals: Class A | Class B | Class C | Class D
Regionals: Class A | Class B | Class C | Class D
Districts: Class A | Class B | Class C | Class D
2011 Tournament  Brackets (Reg.-Finals): Class A | Class B | Class C | Class D

2011 FINALS

November 19
Kellogg Arena, Battle Creek 

Class A
Rockford d Lake Orion
25-21, 25-23, 25-10 
Stats

Class B
 Fruitport d Tecumseh
25-13, 25-20, 25-19 
Stats

Class C
Morley-Stanwood d Monroe St. Mary CC
25-22, 26-28, 25-22, 24-26, 15-12 
Stats

Class D
Battle Creek St. Philip d Wyoming Tri-unity Christian
25-16, 25-13, 25-11 | 
Stats

2011 SEMIFINALS

NOVEMBER 17-18
KELLOGG ARENA, BATTLE CREEK 

CLASS A - Thursday, Nov. 17
Rockford d Temperance Bedford - 25-22, 25-14, 25-20
Lake Orion d Clarkston - 25-17, 16-25, 25-16, 25-22

CLASS B - Friday, Nov. 18
Fruitport d East Grand Rapids - 25-16, 25-23, 23-25, 22-25, 15-13 | Stats
Tecumseh d Marysville - 26-28, 25-15, 25-21, 25-16 | Stats

CLASS C - Friday, Nov. 18
Monroe St. Mary CC d Delton Kellogg - 25-19, 27-25, 25-15 | Stats
Morley-Stanwood d Charlevoix - 25-19, 25-22, 25-12 | Stats

CLASS D - Thursday, Nov. 17
Wyoming Tri-unity Christian d Deckerville - 25-19, 25-7, 25-19
Battle Creek St. Philip d Crystal Falls Forest Park - 25-22, 25-12, 25-14

2010 Tournament

PDF Tournament Brackets:
Class A | Class B | Class C | Class D

2010 Volleyball Finals

NOVEMBER 20, 2010
KELLOGG ARENA, BATTLE CREEK

CLASS A
Bloomfield Hills Marian d Farmington Hills Mercy - 25-18, 25-13, 25-23 | 
Box Score

CLASS B
Fruitport d North Branch - 25-23, 21-25, 22-25, 25-22, 15-13 | 
Box Score

CLASS C
Monroe St. Mary Catholic Central d St. Louis - 25-14, 29-27, 25-16 | 
Box Score

CLASS D
Battle Creek St. Philip d Plymouth Christian Academy - 25-12, 25-16, 25-10 | 
Box Score

2010 Volleyball Semifinals

NOVEMBER 18-19
KELLOGG ARENA, BATTLE CREEK 

CLASS A - Friday, Nov. 19
Bloomfield Hills Marian d East Kentwood - 25-14, 25-19, 25-14 | Box Score
Farmington Hills Mercy d Temperance Bedford - 23-25, 25-19, 25-18, 25-21 | Box Score

CLASS B - Thursday, Nov. 18
North Branch d Livonia Ladywood - 17-25, 25-11, 25-20, 25-12 | Box Score
Fruitport d East Grand Rapids - 25-14, 25-20, 25-21 | Box Score

CLASS C - Thursday, Nov. 18
Monroe St. Mary Catholic Central d Reese - 26-24, 25-18, 25-21 | Box Score
St. Louis d Leroy Pine River - 26-24, 21-25, 25-21, 25-20 | Box Score

CLASS D - Friday, Nov. 19
Battle Creek St. Philip d Pellston- 21-25, 25-12, 25-16, 25-12 | Box Score
Plymouth Christian Academy d Central Lake - 25-13, 25-12, 19-25, 19-25, 15-9 | Box Score

2009 Tournament

PDF Tournament Brackets:
Class A | Class B | Class C | Class D

2009 Volleyball Finals

NOVEMBER 21, 2009
KELLOGG ARENA, BATTLE CREEK

Class A
Bloomfield Hills Marian d. Portage Central, 26-24, 20-25, 25-22, 25-20
>>Box Score | Watch | Listen

Class B 
North Branch d. Delton Kellogg, 25-19, 30-28, 25-23 
>>Box Score | Watch | Listen

Class C
Bronson d. Ravenna, 26-24, 24-26, 15-25, 25-23, 17-15
>>Box Score | Watch | Listen

Class D
Battle Creek St. Philip  d. Pellston, 25-13, 25-21, 25-10
>>Box Score | Watch | Listen

2009 Volleyball Semifinals

NOVEMBER 19-20
KELLOGG ARENA, BATTLE CREEK 

Thursday, Nov. 19
Class D
Battle Creek St. Philip d. Beal City, 21-25, 25-18, 25-15, 25-13 
>> Box Score
Pellston d. Auburn HIlls Oakland Christian, 25-21, 25-23, 25-17
>>Box Score 

Class A
Bloomfield Hills Marian d. Farmington Hills Mercy, 25-13, 25-22, 25-23
>>Box Score 
Portage Central d. Livonia Churchill, 25-18, 20-25, 25-19, 25-23 
>>Box Score

Friday, Nov. 20
Class C
Ravenna d. Marlette, 25-13, 25-11, 25-7
>>Box Score
Bronson d.  McBain, 25-12, 25-16, 25-19
>>Box Score

Class B
North Branch d. Cadillac 25-14, 24-26, 25-16, 25-19 
>>Box Score
Delton Kellogg d. Livonia Ladywood, 25-10, 25-17, 25-18
>>Box Score

2008 Tournament

2008 MHSAA Volleyball Finals
Kellogg Arena, Battle Creek - Nov. 22

Scroll down for Quarterfinal, Regional Results

CLASS A
Jenison d. Bloomfield Hills Marian, 29-27, 25-21, 25-19 | Box Score

CLASS B

Holland Christian d. Fruitport, 23-25, 25-17, 25-9, 25-17 Box Score

CLASS C
Schoolcraft d. Calumet, 25-21, 25-21, 25-17 | Box Score

CLASS D
Battle Creek St. Philip d. Lutheran Westland, 25-17, 25-21, 25-20 | Box Score

2008 MHSAA Volleyball Semifinals
Kellogg Arena, Battle Creek - Nov. 20-21


Class A - Friday, Nov. 21
Jenison d. Livonia Churchill, 25-17, 21-25, 25-12, 25-22 | Box Score
Bloomfield Hills Marian d. Grosse Pointe North, 25-22, 25-16, 31-29 Box Score

Class B - Thursday, Nov. 20
Holland Christian d. Ida, 25-18, 26-24, 25-14 | Box Score
Fruitport d. North Branch, 20-25, 25-23, 25-23, 25-21 | Box Score

Class C - Thursday, Nov. 20
Schoolcraft d. Unionville-Sebewaing, 25-19, 22-25, 25-17, 25-21 | Box Score
Calumet d. Monroe St. Mary CC, 22-25, 25-18, 25-20, 25-18 | Box Score

Class D - Friday, Nov. 21
Lutheran Westland d. Pellston, 25-15, 25-15, 25-10 | Box Score
Battle Creek St. Philip d. Bay City All Saints, 25-23, 25-12, 25-9 | Box Score

2007 Tournament (Fall)

2007 Volleyball Semifinals & Finals
Nov. 15-17
Kellogg Arena - Battle Creek

 

 

FINALS

Class A
Jenison d. Bloomfield Hills Marian 25-23, 25-19, 25-22 | Box Score

Class B
Pontiac Notre Dame Prep d. Holland Christian 25-13, 25-19, 25-11 | Box Score


Class C
Morley-Stanwood d. Ubly 25-10, 25-22, 25-17 | Box Score

Class D
Battle Creek St. Philip d. Birmingham Roeper 25-18, 25-21, 23-25, 25-13 | Box Score

SEMIFINALS

Class A –Thursday, Nov. 15
Jenison d. Fraser 25-17, 25-17, 25-15 | Box Score
Bloomfield Hills Marian d. Novi 20-25, 25-17, 25-21, 20-25, 15-11 | Box Score

Class B – Friday, Nov. 16
Pontiac Notre Dame Prep d. Cadillac 25-17, 25-18, 25-23 | Box Score
Holland Christian d. Carleton Airport 26-24, 29-27, 25-22 | Box Score

Class C – Friday, Nov. 16
Ubly d. Calumet 19-25, 25-20, 25-19, 25-18 | Box Score
Morley-Stanwood d. Monroe St. Mary Catholic Central 15-25, 25-21, 25-20, 18-25, 15-12 | Box Score

Class D – Thursday, Nov. 15
Birmingham Roeper d. McBain Northern Michigan Christian 24-26, 22-25, 25-22, 25-23, 15-6 | Box Score
Battle Creek St. Philip d. Crystal Falls Forest Park 16-25, 21-25, 25-13, 25-14, 15-9 | Box Score   

2007 Tournament (Winter)

2007 Volleyball Semifinals & Finals
March 15-17
University Arena - Kalamazoo

 

 

FINALS

CLASS A
Livonia Churchill d. North Branch, 14-25, 25-18, 21-25, 25-18, 15-7 | Box Score

CLASS B

Grand Rapids South Christian d. Mason County Central, 25-18, 25-18, 25-21 | Box Score

CLASS C
Monroe St. Mary Catholic Central d. North Muskegon, 25-21, 14-25, 25-10, 22-25, 15-8 | Box Score

CLASS D

Battle Creek St. Philip d. Wyoming Tri-unity Christian, 25-17, 25-14, 25-15 | Box Score

SEMIFINALS

CLASS A - Friday, March 16
Livonia Churchill d. East Kentwood 25-22, 13-25, 25-20, 15-25, 15-12 | Box Score
North Branch d. Fraser, 25-23, 23-25, 25-21, 25-22 | Box Score

CLASS B - Thursday, March 15
Grand Rapids South Christian d. Lake Odessa Lakewood, 25-12, 25-12, 25-16 | Box Score
Mason County Central d. Carleton Airport, 25-20, 23-25, 12-25, 25-16, 17-15 | Box Score

CLASS C - Thursday, March 15
North Muskegon d. Iron Mountain, 25-14, 25-22, 25-14 | Box Score
Monroe St. Mary Catholic Central d. Union City, 25-14,
 25-19, 25-17 Box Score

CLASS D - Friday, March 16
Battle Creek St. Philip d. Auburn Hills Oakland Christian, 25-6, 25-18, 25-11 | Box Score
Wyoming Tri-unity Christian d. Harbor Springs Harbor Light Christian, 25-16, 26-24, 18-25, 25-22 | Box Score

2006 Tournament

2006 MHSAA Volleyball Finals
March 18
Western Michigan University, University Arena, Kalamazoo

Class D
Leland d. Battle Creek St. Philip 21-25, 20-25, 25-19, 25-23, 15-9 | Box Score

Class C
North Muskegon d. Union City 25-9, 25-13, 25-19 | Box Score

Class A
East Kentwood d. Fraser 21-25, 25-16, 25-13, 25-14 | Box Score

Class B
Marysville d. Grand Rapids South Christian 25-18, 25-19, 23-25, 13-25, 15-11 | Box Score

2006 MHSAA Volleyball Semifinals
March 16-17
Western Michigan University , University Arena, Kalamazoo

 

CLASS D
Battle Creek St. Philip d. Harbor Springs Harbor Light Christian, 25-23, 25-8, 25-10 | Box Score
Leland d. Adrian Lenawee Christian, 25-13, 25-15, 25-16 | Box Score

CLASS A - Thursday, March 16
East Kentwood d. Temperance Bedford, 25-18, 17-25, 21-25, 25-21, 15-11 | Box Score
Fraser d. Traverse City West, 25-19, 25-16, 23-25, 25-18 | Box Score

CLASS C - Friday, March 17
North Muskegon d. Monroe St. Mary Catholic Central, 25-18, 25-23, 25-20 | Box Score
Union City d. Suttons Bay 25-15, 25-15, 25-15 | Box Score

CLASS B - Friday, March 17
Grand Rapids South Christian d. Chelsea 25-10, 25-14, 25-15 | Box Score
Marysville d. Fruitport, 19-25, 25-12, 25-10, 30-28 | Box Score

2005 Tournament

2005 MHSAA Volleyball Finals
University Arena , Kalamazoo
March 10-12

Class A Final - March 12 - 4 pm
Temperance Bedford (7
2-6) def. Grand Rapids Forest Hills Northern (71-4), 22-25, 25-23, 25-13, 19-25, 15-10 -- Box Score

Semifinals
Grand Rapids Forest Hills Northern def. Birmingham Marian, 25-19, 25-12, 25-23 -- Box Score
Temperance Bedford def. Harrison Township L'Anse Creuse, 25-19, 25-17, 24-26, 25-18 -- Box Score


Class B Final - March 12 - 6 pm
Fruitport (53-6) def. Otsego (52-8-1), 23-25, 25-19, 25-22, 25-20 -- Box Score

Semifinals
Fruitport def. Marysville, 21-25, 25-19, 25-19, 14-25,17-15 -- Box Score
Otsego def. Coldwater, 25-18, 25-13, 25-19 -- Box Score


Class C Final - March 12 - 2 pm
Blissfield (47-6-4) def. Ravenna (38-25), 25-9, 25-19, 25-19 -- Box Score

Semifinals
Ravenna def. St. Louis, 25-22, 9-25, 25-20, 21-25, 15-10 -- Box Score
Blissfield def. Suttons Bay, 25-9, 25-15, 25-17 -- Box Score


Class D Final - March 12 - 12 pm
Battle Creek St. Philip (63-5-1) def. Leland (66-8), 25-19, 25-19, 25-14 -- Box Score

Semifinals
Leland def. Adrian Lenawee Christian, 25-21, 25-20, 25-15 -- Box Score
Battle Creek St. Philip def. Harbor Springs Harbor Light Christian, 25-17, 24-26, 25-10, 25-21 -- Box Score

2004 Tournament

2004 MHSAA Girls Volleyball Finals
University Arena, Kalamazoo
March 18-20

 

 

CLASS A FINALS
Fraser def. East Kentwood, 15-9, 17-15 -- PDF Box Score

Semifinal Results - March 18
East Kentwood def. Temperance Bedford, 15-8, 15-11 -- PDF Box Score
Fraser def. Traverse City West, 15-2, 15-5 -- PDF Box Score

CLASS B FINALS
Marysville def. Carleton Airport, 15-4, 15-10 -- PDF Box Score

Semifinal Results - March 19
Marysville def. Otsego, 15-2, 15-7 -- PDF Box Score
Carleton Airport def. Whitehall, 16-14, 15-13 -- PDF Box Score

CLASS C FINALS
New Lothrop def. Kingsley, 15-3, 15-8 -- PDF Box Score

Semifinal Results - March 19
Kinglsey def. Royal Oak Shrine, 8-15, 15-12, 15-10 -- PDF Box Score
New Lothrop def. Ravenna, 15-6, 15-6 -- PDF Box Score

CLASS D FINALS
Adrian Lenawee Christian def. Battle Creek St. Philip, 12-15, 15-6, 15-1 -- PDF Box Score

Semifinal Results - March 18
Adrian Lenawee Christian def. Crystal Falls Forest Park, 15-3, 15-5 -- PDF Box Score
Battle Creek St. Philip def. Leland, 14-16, 15-10, 16-14 -- PDF Box Score

2003 Tournament

2003 MHSAA Girls Volleyball Finals
Western Michigan University
University Arena, Kalamazoo
March 15

 

Class A- Fraser (64-3-2) d. Grand Rapids Forest Hills Northern (81-1), 9-15, 15-11, 15-4 -- Box Score
Class B- Marysville (55-2) d. Fruitport (58-12), 12-15, 15-10, 15-7 -- Box Score
Class C - Monroe St. Mary Catholic Central (38-10-4) d. North Muskegon (29-17-1), 15-11, 15-8 -- Box Score

Class D - Adrian Lenawee Christian (49-5-3) d. Battle Creek St. Philip (60-9-4), 15-8, 15-13 -- Box Score

 

 

2003 MHSAA Girls Volleyball Semifinals
Western Michigan University
University Arena, Kalamazoo

 

Class D--Thursday, March 13
Adrian Lenawee Christian (48-5-3) d. Beal City (34-12), 7-15, 15-12, 15-8 -- Box Score
Battle Creek St. Philip (60-8-4) d. Pellston (52-5-2) 14-16, 15-4, 15-13 -- Box Score


Class A--Thursday, March 13
Grand Rapids Forest Hills Northern (81-0) d. Flint Carman-Ainsworth (49-7-2), 15-10, 15-3 -- Box Score
Fraser (63-3-2) d. Temperance-Bedford (65-9), 15-2, 15-11 -- Box Score


Class C--Friday, March 14
North Muskegon (29-16-1) d. Rogers City (38-19-4), 15-8, 15-5 -- Box Score
Monroe St. Mary Catholic Central (37-10-4) d. Niles Brandywine (42-13-4), 15-2, 15-12 -- Box Score

Class B--Friday, March 14
Fruitport (58-11) d. Carleton Airport (43-14-1), 15-5, 15-4 -- Box Score
Marysville (54-2) d. St. Joseph (45-12-4), 11-15, 15-11, 15-9 -- Box Score

2002 Tournament

2002 MHSAA Girls Volleyball Finals
March 15-16 at Western Michigan University
University Arena, Kalamazoo

 

Finals -- March 16

 

Class A -- Grand Rapids Forest Hills Northern (62-12-1) d. Fraser (67-3-1), 15-9, 8-15, 15-9 -- Game Summary
Class B -- Marysville (62-1) d. Fruitport (58-12), 15-6, 15-7 -- Game Summary
Class C -- New Lothrop (56-5-1) d. Ravenna (33-18-6), 15-13, 15-11 -- Game Summary
Class D -- Leland (58-10-1) d. Battle Creek St. Philip (42-20-11), 15-12, 15-10 -- Game Summary

 

 

Semifinals - March 15

 

Class A
Grand Rapids Forest Hills Northern d. Port Huron Northern, 15-11, 15-5 -- Game Summary

Fraser d. Temperance Bedford, 13-15, 15-11, 15-11 -- Game Summary

Class B
Fruitport d. Chelsea 15-12, 14-16, 15-4 -- Game Summary
Marysville d. Lake Odessa Lakewood 15-5, 15-1 -- Game Summary

Class C
Ravenna d. Monroe St. Mary Catholic Central, 15-10, 15-7 -- Game Summary
New Lothrop d. Maple City Glen Lake, 15-6, 15-2 -- Game Summary


Class D
Battle Creek St. Philip d. Auburn Hills Oakland Christian, 15-12, 4-15, 15-4 -- Game Summary
Leland d. Adrian Lenawee Christian, 17-15, 16-14 -- Game Summary

2000 Tournament

SEMIFINALS & FINALS
Western Michigan University
March 17 & 18

 

 

CLASS A
Semifinalist Quick Facts

Traverse City West d. Walled Lake Central, 15-9, 15-7 -- Click Here For Box Score
East Kentwood d. Temperance Bedford, 15-9, 15-10 -- Click Here For Box Score

Final: East Kentwood d. Traverse City West, 11-15, 15-9, 15-12 -- Click Here For Box Score

CLASS B
Semifinalist Quick Facts

Reed City d. DeWitt, 15-9, 15-8 -- Click Here For Box Score
Marysville d. Stevensville Lakeshore, 15-2, 15-4 -- Click Here For Box Score

Final: Marysville d. Reed City, 15-8, 15-0 -- Click Here For Box Score

CLASS C
Semifinalist Quick Facts

Burton Atherton d. Rogers City, 12-15, 15-6, 16-14 -- Click Here For Box Score
Parchment d. Clinton 15-3, 15-3 -- Click Here For Box Score

Final: Parchment d. Burton Atherton, 16-14, 15-8 -- Click Here For Box Score

CLASS D
Semifinalist Quick Facts

Adrian Lenawee Christian d. North Muskegon, 17-15, 10-15, 15-5 -- Click Here For Box Score
New Lothrop d. Leland 15-6, 11-15, 15-9 -- Click Here For Box Score

Final: New Lothrop d. Adrian Lenawee Christian, 15-3, 12-15, 16-14 -- Click Here For Box Score

1999 Tournament

MHSAA LOWER PENINSULA VOLLEYBALL SEMIFINALS & FINALS
At Western Michigan University
Friday-Saturday, March 19-20, 1999

 

CLASS A
Portage Northern d. Walled Lake Central, 15-10, 15-7
Temperance Bedford d. Romeo, 15-4, 15-0
FINAL -- Portage Northern d. Temperance Bedford, 15-3, 15-1
1999 LP Class A Semifinal Box ScoresFinal Box Score
Class A Team Information

CLASS B
Stevensville Lakeshore d. Jackson Lumen Christi, 15-1, 15-3
Marysville d. Fruitport, 4-15, 15-10, 15-9
FINAL -- Marysville d. Stevensville-Lakeshore, 15-5, 15-0
1999 LP Class B Semifinal Box ScoresFinal Box Score
Class B Team Information

CLASS C
Maple City Glen Lake d. Parchment 15-10, 6-15, 15-6
St. Louis d. Blissfield 15-8, 14-16, 15-9
FINAL -- St. Louis d. Maple City Glen Lake, 15-13, 15-1
1999 LP Class C Semifinal Box ScoreFinal Box Score
Class C Team Information

CLASS D
Mendon d. McBain Northern Michigan Christian 15-3, 15-1
Potterville d. Center Line St. Clement 15-8, 15-6
FINAL -- Mendon d. Potterville, 15-8, 15-13
1999 LP Class D Semifinal Box ScoreFinal Box Score
Class D Team Information

 

 

MHSAA UPPER PENINSULA VOLLEYBALL TOURNAMENTS
Saturday, March 20, 1999

 

Class A-B at Escanaba--Saturday, March 20
Semifinals
Escanaba d. Gladstone
Ishpeming Westwood d. Sault Ste. Marie
Finals
Ishpeming Westwood d. Escanaba, 15-6, 15-11
 

Class C at Rudyard--Saturday, March 20
Semifinals

St. Ignace d. Stephenson, 10-15, 15-10, 15-8
Houghton d. Gwinn, 15-9, 15-7
Finals
St. Ignace d. Houghton, 15-10, 15-13

Class D at Rapid River--Friday, March 19
Semifinals

Cedarville d. Bessemer 15-5, 15-6
Rapid River d. Lake Linden Hubbell 15-8, 15-10
Rapid River d. Cedarville 13-15, 15-10, 15-7

1998 Tournament

1998 VOLLEYBALL FINALS

Lower Peninsula

Lower Peninsula Class A Final -  Temperance Bedford def. Portage Northern, 15-12, 15-10
Lower Peninsula Class B Final - Marysville def. Pinconning, 15-7, 15-8
Lower Peninsula Class C Final - Lake Fenton def. Maple City Glen Lake 15-9, 12-15, 15-8
Lower Peninsula Class D Final - Mendon def. Battle Creek St. Philip, 15-12,10-15, 15-13

 

Upper Peninsula


Upper Peninsula Volleyball Finals Scoreboard

 

1997 Tournament

1997 MHSAA VOLLEYBALL FINAL RESULTS

 

 

LOWER PENINSULA



Class A Champion--Portage Northern
Road To The Finals


Semifinals - March 14, 1997
Romeo d. Midland, 15-7, 15-11
Portage Northern d. Temperance Bedford, 15-9, 15-10
Finals - March 15, 1997
Portage Northern d. Romeo, 15-4, 15-5

Class B Champion--Marysville
Road To The Finals


Semifinals - March 14, 1997
Charlotte d. Saginaw Swan Valley, 15-13, 15-4
Marysville d. Lake Odessa Lakewood, 15-8, 15-7
Finals - March 15, 1997
Marysville d. Charlotte, 15-10, 15-12

Class C Champion--Hanover-Horton
Road To The Finals


Semifinals - March 14, 1997
Hanover-Horton d. Montague, 15-11, 15-7
Lake Fenton d. Elkton-Pigeon-Bay Port, 14-16, 15-9, 15-13
Finals - March 15, 1997
Hanover-Horton d. Lake Fenton, 15-13, 15-9

Class D Champion--Battle Creek St. Philip
Road To The Finals


Semifinals - March 14, 1997
Center Line St. Clement d. Mendon, 15-6, 15-13
Battle Creek St. Philip d. Maple City Glen Lake, 15-6, 15-7
Finals - March 15, 1997
Battle Creek St. Philip d. Center Line St. Clement, 15-6, 15-9

  1. UPPER PENINSULA

(finals at Escanaba High School)

Class A-B-C Champion--Ironwood
Road To The Finals
Semifinals - March 15, 1997

Rudyard d. Iron Mountain, 15-11, 15-11
Ironwood d. Ishpeming Westwood, 15-13, 6-15, 15-10
Finals - March 15, 1997
Ironwood d. Rudyard, 15-5, 15-13

Class D Champion-Cedarville
Road To The Finals
Semifinals - March 15, 1997

Cedarville d. CrystalFalls Forest Park, 15-0, 15-6
Bessemer d. Rapid River, 15-8, 13-15, 5-15
Finals - March 15, 1997
Cedarville d. Bessemer, 15-1, 15-8